| FearTheUnknown a întrebat:

Am o intrebare... cand mergi la spovedanie si spui despre un pacat mai mare, care e secret fata de ceilalti, are preotul voie sa iti dea Canon sa marturisesti pacatul celui fata de care ai gresit? Multumesc, dau funda happy

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Va fi corect sa-ti recomande asta.
Daca persoana in cauza stie greseala pe care tu ai facut-o fata de ea (sit u poti sa te inseli crezand ca ea nu stie…), cu siguranta tacerea ta e interpretata ca sfidare fata de ea, ca rautate si ignoranta fata de aceasta.

Ca semn al impacarii, cu siguranta recunoasterea faptei este asteptata si de cel caruia i s-a gresit dar si de Insusi Dumnezeu. Cum te poate ierta Dumnezeu daca greseala sfidarii tale fata de cel pagubit este CONTINUA. Esti iertat poate o secunda dar tu poti gresi prin tacerea ta in mod continuu fata de cel care nu primeste sinceritatea si regretul tau.

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Inainte sa te spovedesti, este bine sa vorbesti cu cei care esti certat/suparat si mai ales carora le-ai gresit.
Este bine sa iti ceri iertare acelei persoane si apoi sa te spovedesti.
In momentul care te spovedesti, parintele te intreaba
Esti supart/certat cu cineva? ai gresit cuiva? i-ai cerut iertare? te-a iertat?
Tu ii povestesti tot si apoi preotul hotaraste ce este de facut.
O zi frumoasa sa aihappy

| NemNUZ a răspuns:

Se spune ca Satan nu ti-a dat rusine cand ai facut-o, si doar acum ai rusine. E bine sa iti ceri scuze celui care ai gresit.,, Ne distrugem dusmanii atunci cand ne impacam cu ei,,.

| pet555 a răspuns (pentru NemNUZ):

Dusmanii ii distrugem cand ii iertam si ne purtam frumos cu ei. Dar altceva e impacarea, si pentru impacare e nevoie de doua persoane. Cu cineva ca un dusman, nu este intotdeauna bine sa te impaci, daca te vei certa din nou cu el. Impacarea nu e obligatorie intotdeauna, daca "dusmanul" nu este cineva apropiat.

| milan9 a răspuns:

Daca ai furat spre exemplu, furtul este un pacat CONTINUU, nedreptatea ramane deschisa pana in secunda in care paguba a fost indreptata. Nu te poate ierta Dumnezeu atat timp cat tu poti acoperi paguba facuta cuiva si nu o faci. Dumnezeu nu tolereaza nici specularea de catre noi a iubirii Lui si nici o nedreptate ramasa nerezolvata.

Daca faptul este consumat si nu se mai poate face nimic (o insulta deja adusa si nedescoperita inca), duhovnicul ar putea sa-ti recomande marturisirea adevarului daca aceasta marturisire nu va mai rani suplimentar persoana ofensata. Nimeni nu doreste ca raul sa devina mai mare, mai greu de suportat, doar de dragul de a-i arunca cuiva in fata adevarul.

| milan9 a răspuns:

Spovada nu a fost niciodata "o fosta securitate" asa cum se exprima aici o sectanta, dar Spovedania ofera o securizare a starii de bine a sufletului, exact dupa cuvintele Mantuitorului:

Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii)

Manipulare "pe plan mondial" este doar a celor care au sfasiat Biserica Mantuitorului ajungand sa creeze peste 42000 de grupari sectante, si care nici nu au de gand sa se opreasca de la ascensiunea acestui numar de grupari.

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

Ba cam asa e. De asta S-a jertfit Mantuitorul, ca noi sa avem intrare libera la El. Trebuie sa ne rugam Lui, El este ca un Frate care mijloceste pentru noi la Tatal. Lui trebuie sa ii marturisim tot.

| AndreiM77 a răspuns:

Poate preotul sa ierte pacatele?

| milan9 a răspuns (pentru AndreiM77):

Harul divin lucreaza prin preotia crestina lasata de Fiul lui Dumnezeu.
Dumnezeu este Cel care iarta pacatele, prin acel har divin...
Aceasta lucrare este o lucrare concreta:

I Timotei 4, 14 - Nu fi nepăsător faţă de harul care este întru tine, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor mai-marilor preoţilor.

IMEDIAT DUPĂ ÎNVIEREA SA (fapt ce confirmă importanţa vitală a ceea ce avea să spună), Mântuitorul Hristos transmis apostolilor HARUL SĂU şi a confirmat puterea acestui HAR de a ierta sau "dezlega" păcatele:

Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (taina pocăinţei şi iertării- taina Spovedaniei- lucrare încredinţată Bisericii).

| AndreiM77 a răspuns (pentru milan9):

In acel verset din Timotei este vorba despre Pavel care si-a pus mainile peste Timotei pentru al pune intr-o pozitie inalta, nu este vorba despre iertarea pacatelor.

| AndreiM77 a răspuns (pentru milan9):

Cat despre Fap 8:17 o lucrare de referinta spunetonguee vremea aceea, noii discipoli erau unşi cu spirit sfânt, sau primeau spirit sfânt, de obicei la botez. Astfel, li se oferea speranţa de a domni ca regi şi preoţi cu Isus în cer (2 Cor. 1:21, 22; Rev. 5:9, 10; 20:6). Totuşi, în acest caz particular, noii discipoli nu au fost unşi la botez. Acei creştini nou-botezaţi au primit spiritul sfânt, şi darurile miraculoase asociate cu acesta, numai după ce Petru şi Ioan şi-au pus mâinile peste ei.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Sf.Scriptura nu face confuzie de termeni. Versetele care se refera la transmiterea HARULUI DIVIN sunt foarte clare.
HIROTONIA era taina prin care candidatul primea harul DUHULUI SFANT si devenea "preot":

I Timotei 4, 14 - Nu fi nepăsător faţă de harul care este întru tine, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor mai-marilor preoţilor.

IMEDIAT DUPĂ ÎNVIEREA SA (fapt ce confirmă importanţa vitală a ceea ce avea să spună), Mântuitorul Hristos transmis apostolilor HARUL SĂU şi a confirmat puterea acestui HAR de a ierta sau "dezlega" păcatele:

Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (taina pocăinţei şi iertării- taina Spovedaniei- lucrare încredinţată Bisericii)

Până şi un vrăjitor pe nume Simon, întâlnit în Faptele Apostolilor, cunoştea cele legate de TRASMITEREA HARULUI DUHULUI SFÂNT:

Fapte 8, 17 : "Atunci îşi puneau mâinile peste ei, şi ei luau Duhul Sfânt."
"Şi Simon văzând că PRIN PUNEREA MÂINILOR APOSTOLILOR se dă Duhul Sfânt, le-a adus bani," (Fapte 8, 18)
"Zicând: Daţi-mi şi mie puterea aceasta, ca acela pe care voi pune mâinile să primească Duhul Sfânt." (Fapte 8, 19)

| Bringmelight a răspuns:

De ce te-ai spovedi? Ce ai facut asa rau? Si de ce sa nu ii spui lui Isus astea? Tu chiar nu iti dai seama ca spovada e un fel de fosta Securitate? E doar o manipulare pe plan mondial.