| anonim_4396 a întrebat:

TPU! Am o nelamurire legata de Taina Spovedaniei in Biserica Ortodoxa.Intrebarea este : Pacatele pentru care ne-am pocait si nu le-am mai repetat, dar care nu au fost spovedite, se iarta si nespovedite?
Multumesc! O zi buna tuturor!

Răspuns Câştigător
| Allrc24 a răspuns:

Buna.voi incerca sa te lamuresc. Sfanta Spovedanie este una din cele 7 taine ale bisericii.mai este numita si al "doilea botez" pentru ca prin ea ne stergem pacatele acumulate la fel ca si in cazul botezului cand se sterge pacatul stramosesc facut de adam si eva(neascultarea poruncii lui Dumnezeu). Daca Iisus Hristos nu lasa Sfanta Spovedanie ca mijloc de curatire a noastra de patimi si apcate nu se mai mantuia unul.noi ne putem mantui numai din mila Domnului. oricat neam stradui sa fim noi buni sa facem fapte eroice, etc. nu ajugnem nicaieri.jertfa Domnului Iisus ne mantuieste.atat! prin Sfanta Spovedanie se ster g toate pacatele acumulate de la ultima spovedanie.dar se sterg cu o conditie.trebuie sa vii la spovednaie cu inima curata,cu cainta sincera in suflet pentru pacatele facute, cu aprere de rau si cu credinta ca Domnul te ia ierta prin jerta Fiului Sau, Iisus Hristos. Un lucru pe care nu il intelege lumea din pacate este ca la Sfanta Spovedanie se afla Insusi Dumnezeu in chip tainic si nevazut care ne asteapta cau dragoste si caldura asemeni unui tata care isi asteapta copii ca sa le ierte greseala.nu trebuie sa minti la spovedanie sau sa "uiti" intentionat din pacate.pentru ca iti faci mai mult rau.inainte de spovedanie tine post 3 zile si mediteaza la ce ai facut rau.citeste biblia. in concluzie trebuie sa mergi iar la spovedanie si de data asta spune adevarul gol golut chia daca este rusinos, fii sigur ca preotul a auzit mai mari. spovedania este o taina deci nu o va afla nimeni. dupa un timp si preotul uita.o vei sti numai tu cu Dumnezeu.inainte de asta tine post 3 zile macar si roaga-te lui Dumnezeu sa te ierte.Domnul ne iubeste si a dovedit asta cand sia sacrifcat Fiul pentru noi sa fim mantuit. daca iti vn mai usor poti nota pacatele pe o hartie sa nu le uit.dar sa nu le uiti sa spui tot indiferent cat de rusions ar fi.e maqi bine sa traiesti acum rusinea decat la judecata de apoi in fata intregului univers.straight face nu uita Domnul este credincios promisiuniklor sale si promite sa ne ierte ori decate ori venim la el si il consideram ca Tata il recunoastem ca Tata si Dumnezeu.preotul iti va da Canon(sfaturi).sa le respecti in totalitate 100%. inainte de spovedanie dar si dupa sa iti faci un obicei din a citi biblia mai ales noul testament, tine post macar miercurea si vinerea, rosteste dimineata Tatal Nostru, Psalmul 50si Crezul.la fel si seara.Ai incredere in Dumnezeu si sa nu iti pierzi o clipa credinta in Iisus Hristos. Iisus spune:"Eu sunt Calea, Adevarul si Viata.Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine" rezulta logic de aici ca numai credinta in Domnul Iisus te poate mantui. daca crezi deci in inima ta ca Iisus este cel care ti-a ster pacatele prin moartea sa pe cruce si ca a inviat atunci esti mantuit.dar Iisus mai spune:Luca 9.1. Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii şi să vindece bolile". Deci mergi la spovedanie cu toata increderea fara rusine pentru pacatele facute.mai bine simti acum rusine decat la judecata de apoi in fata intregului univers.Domnul sa te binecuvintezehappynumai bine

3 răspunsuri:
| Alexandra9595 a răspuns:

Pai pacatele care se iarta nespovedite sunt alea foarte mici, de exemplu ai ascuns un adevar, faci un rau fara sa vrei.Aceste pacate se iarta cand te rogi seara sau la Sf Maslu de Obste(o slujba pentru sanatate si iartarea pacatelor), iar toate pacatele spovedite nu se iarta fara pocainta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca numa Dumnezeu stie.dar duhul sfant le sterge din cartea satanei sau nu? fiindca se spune ca daca noi ne amintim pacatele Dumnezeu le uita. daca le marturisim duhul sfant le sterge.pe cele marturisite. daca nu le ma facem deja santem morti, pentru pacate si vii pentru Iisus.

| RummyOficial a răspuns:

Roaga-te la o icoana (de ori unde) ca Domnul sa te ierte.Nu uita sa spui asta cu credinta(nu doar de dragul de a te ierta) si sa te rogi sa le ierte si celorlalti pacatele.Noi trebuie sa-L iubim pur si simplu, nu pentru a ne rasplati!
PS: Nu conteaza unde te rogi, conteaza cum te rogi!