| Magie2525 a întrebat:

Bună TPU, care sunt versetele din Biblie în care este descris tot ce a făcut Iisus C/ Hristos în timp ce a fost în mormânt - în cele trei zile dintre moarte și înviere?

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Exista o mentiune ca Isus "a predicat duhurilor din inchisoare". In rest nimic.

| Magie2525 explică (pentru doctorandus):

Ai citit tu tot ce au scris apostolii despre asta și nu ai găsit nimic?
referitor la asta.
Iisus C/Hristos, după ce a înviat, nu spune unde a fost în timpul celor trei zile - timpul în care a stat în mormânt?

| ania a răspuns:

Primele 4 din Noul Testament:Evanghelia după Matei, Marcu, Luca si Ioan.

| Magie2525 explică (pentru ania):

Primele patru versete din Noul Testament din Evanghelia după Matei, Marcu, Luca și Ioan?

| anonym2024 a răspuns:

În Biblie, evenimentele dintre moartea lui Isus Cristos și învierea Lui sunt descrise în mai multe locuri. Un pasaj cheie este găsit în Evanghelia după Matei, capitolul 27 și 28, unde sunt relatate evenimentele crucificării, morții și învierii lui Isus. Iată un rezumat al acelor pasaje:

Crucificarea și moartea lui Isus (Matei 27:32-56): Isus este răstignit pe cruce, petrecând șase ore pe cruce înainte de a muri. După moartea Sa, un om bogat numit Iosif din Arimateea îl înfășoară într-un giulgiu curat și îl pune într-un mormânt nou.

Paza mormântului (Matei 27:62-66): În ziua următoare, conducătorii evreilor și fariseii se întâlnesc cu Pilat și solicită o pază la mormântul lui Isus, temându-se că ucenicii Lui ar putea veni să fure trupul și să pretindă o înviere.

Învierea lui Isus (Matei 28:1-10): După Sabat, în prima zi a săptămânii, Maria Magdalena și o altă Maria vin la mormânt. În timpul cutremurului, un înger coboară din cer, rostind că Isus a înviat, și îi trimite pe femei să anunțe ucenicii. Învierea este confirmată ulterior într-o întâlnire directă a lui Isus cu ucenicii.

În plus față de Evanghelia după Matei, evenimentele învierii sunt descrise și în celelalte Evanghelii (Marcu, Luca și Ioan), fiecare oferind unele detalii specifice și perspective unice asupra acestor evenimente. Este recomandat să consulți aceste pasaje pentru a obține o imagine de ansamblu a învierii lui Isus din diferite surse evanghelice.