| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. Ce este Purgatoriul si cum arata el? Ce fel de oameni pot ajunge acolo? Eu am mai citit despre el, dar as vrea niste explicatii mai detaliate. Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Un spațiu de curățare a sufletului și aducerea lui la puritate.
Aceasta se întâmplă prin suferinta și poate fi și aici pe pământ.
Nu putem evolua spre lumina pana nu avem sufletul purificat.

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In dogmele catolice, purgatoriul este un loc temporar de sedere pentru sufletele care merg catre rai, dar mai au niste pacate neispasite. Deci e un fel de mini-iad nepermanent.

| KovacsB a răspuns:

Doar catolicii au purgatoriu, ortodocsii au sistem binar 0 sau 1 alba sau neagra Rai sau Iad.
Hindusii au karma si reincarnarea, musulmanii au virginele care ii asteapta.

| Simpatic a răspuns (pentru KovacsB):

Asta cu 0 si 1 e bestiala happy

| EestiSodalane a răspuns:

Purgatoriul nu există. Nu e mentionat nicaieri in Biblie