| anonim_4396 a întrebat:

De ce musulmanii sunt asa de nebuni dupa religia lor? Nu pot fii si ei ca ortodoxii, catolicii? Mi-se pare prea exagerat sa te rogi de 5 ori pe zi, e suficient maxim 3 ori pe zi sa te rogi: dimineata, dupa-amiaza si noaptea la culcare.Ce parere aveti despre ei?

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dintr-un simplu motiv, cultura lor este una holistica iar a noastra dihotonista. Ai inteles, nu?

| sabin89 a răspuns:

* Nu pot fi

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Ms ca mai corectat frate :*

| Dandanache a răspuns (pentru sabin89):

* si ortodocsi

| sublime89 a răspuns:

Daca ai putea sa-i vezi pe ortodoscii si catolicii care au trait acum 500 de ani, ai pune exact aceeasi intrebare si despre ei. Musulmanii au organizat societati mult mai conservatoare, si au rezistat miscarilor de reforma mult mai bine decat crestinii. Dar nu toti musulmanii sunt la fel. Turcia e un exemplu de tara musulmana mult mai liberala decat celelalte, si mai sunt cateva. Depinde ce evenimente au avut loc in istoria acelor tari. Turcii l-au avut in perioada interbelica pe Ataturk, care prefera stiinta in locul religiei. El a pus bazele statului secular Turcia, care s-a infiintat dupa caderea Imperiului Otoman conservator. Tarile care nu au avut un astfel de personaj, au ales de obicei sa reziste influentelor occidentale, comuniste sau stiintifice, si sa ramana religioase sau extrem de religioase. Un exemplu e Afganistan.

| LePotato a răspuns:

Si de unde stii tu ca e bine sa te rogi de 3 ori si nu de 5 cum fac ei?

Răspuns utilizator avertizat
| aabaaab3278 a răspuns:

Parca iti placea islamul, intr-o postare anterioara. Nu cred ca e cineva in masura sa judece traditiile lor...ce sa le faci? asa au ei obiceiurile nu de 1 an-2 sau 10, ci de sute de ani, poate chiar mii.

| anonim_4396 explică (pentru aabaaab3278):

Inca imi mai place Islamul frate, am vrut doar sa imi impartasesc parerea happy :*

| Dendoris a răspuns:

Allahu Akbaaaaaaar!

| anonim_4396 explică (pentru Dendoris):

Allah Akbar frate :*

| aabaaab3278 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sti ca zicea la misto, nu?

| anonim_4396 explică (pentru aabaaab3278):

Da frate, ai mess sau facebook sa vorbim?

| aabaaab3278 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ti-am dat add pe mess

| aabaaab3278 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am dat add pe mess, dar nu ai acceptat

| Dendoris a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine stie, cunoaste! big grin