| Magie2525 a întrebat:

Bună TPU, de unde provine lumina pe care credincioșii Romano- catolici o iau de Paște?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Bricheta

| lpavel a răspuns:

Sunt catolic dar nu am mai auzit sa se ia lumina de undeva... laughing ai auzit ceva dar nu ai auzit bine sau nu ai inteles bine!

| Magie2525 explică (pentru lpavel):

De Paște, catolicii iau lumină la fel ca ortodoxi.
Ortodoxi iau lumină din Sfântul Mormânt al lui Iisus C/Hristos din Ierusalim și catolicii iau, de Paștele lor, lumină de la Papă.

| AndreiBistriteanu a răspuns (pentru Magie2525):

Ortodocsii platesc cateva avioane private cu 15. 000Euro fiecare ca sa aduca o lumina aprinsa de o bricheta din Israel.
Catolicii sunt mai inteligenti au bricheta chinezeasca de 50 de bani si isi aprind lumanarile cu ea.

| AndreiBistriteanu a răspuns (pentru Magie2525):

Se scrie ortodocsi nu ortodoxi.Credincioasa si agramata.

| lpavel a răspuns (pentru Magie2525):

Sunt catolic si sunt destul de religios, particip la liturghii in fiecare duminica si aproape orice sarbatoare dar eu inca nu am auzit sa zica preotul asa ceva! Deci imi pare rau ca te dezamagesc dar mi se pare o prostie colosala ce vorbesti tu acolo! Poate la ortodocsi da nu te contrazic dar la catolici sigur nu! Exista de paste o liturghie cand se aprind lumanari iar preotul zice: Primiti lumina Lui Cristos si ia o lumanare de pe altar si aprinde cu ea cateva lumanari ale enoriasilor si de la ei aprind toti, dar ATAT! Nu se merge nicaieri nici la papa nici la Ierusalim sau in alta parte, pur si simplu se aprind niste lumanari de la lumanarea de pe altar!

| minrest a răspuns (pentru lpavel):

Vad ca sunteti totusi multe sute de milioane de catolici, chiar daca nu pretindeti ca vi se aprinde lumanarea prin magie. Asa ca ar putea si altii sa nu umble cu minciuni.

| minrest a răspuns:

Este o cripta in biserica sfantului mormant, care e considerata mormantul lui Isus. Este un mormant vertical, nu mormantul orizontal, in pestera, descris in trei evanghelii. Intra in biserica patru clerici, ai unor biserici orientale diferite, doar unul e ortodox, Patriarhul ortodox al Ierusalimului. In cripta e o icoana, cu o candela care nu se stinge niciodata, pentru ca i se toarna din timp ulei pe langa festila. Patriarhul baga mana in jos, adanc in cripta, si aprinde o lumanare de la festila candelei. Si, bineinteles, unii din multime au impresia ca unele lumanari se aprind spontan.

| Magie2525 explică (pentru minrest):

Despre care lumină vorbești?
Cea a ortodoxilor sau cea a Romano- catolicilor?

| minrest a răspuns (pentru Magie2525):

Nu exista echivalent al aprinderii miraculoase la catolici. Vorbesc la lumina care vine pentru ortococsi si alte biserici orientale.