| licurici77 a întrebat:

Buna tpu.imi poate spune si mie cineva cum au aparut oameni pe pamant daca Adam si Eva nu au avut copii? cum s-au inmultit oameni?

54 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Au fost la doctor si au facut in vitro ca daca faceau incest pacatuiau.

| Kaleo a răspuns (pentru Dreamer):

Te-ai gandit mult la asta? Da? Pacat, e o prostie oricum.

| Dreamer a răspuns (pentru Kaleo):

Nu este o prostie, este doar o glumita. Din pacate spiritul tau de observatie slab dezvoltat nu poate detecta ironia umana.

| Kaleo a răspuns (pentru Dreamer):

Observ ca nu oricine este inzestrat intelectual pentru a fi ironic... Ironia doare nu umple de sila! happy

| Dreamer a răspuns (pentru Kaleo):

Am vazut ca te doare ironia, altfel nu te bagai in seama.

| Kaleo a răspuns (pentru Dreamer):

Ti-am zis, suport mai greu sila decat durerea. happy

| moilolyta09 a răspuns (pentru Dreamer):

rolling on the floor

| danay72 a răspuns:

Dar Adam si Eva au avut copii.Geneza4:1,2,25

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ce carte ai citit? de desene animate?

| M25M a răspuns:

Adam si Eva au avut trei copii: Cain, Abel si Seth. S-au inmultit prin incest.

| anonim_4396 a răspuns (pentru M25M):

Si totusi cain si-a gasit sotie pe alt taram pe cand erau doar vreo 4 oameni pe pamant. laughing

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu eu sunt autorul cartii laughing

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

"Si totusi cain si-a gasit sotie pe alt taram pe cand erau doar vreo 4 oameni pe pamant" - Unde ai găsit scris asta? Și de unde știi că nu o avea deja? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru M25M):

Dar cum naiba sa scrii asa ceva si dupa oamenii sa creada. rolling on the floor

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietene, rasul tau musteste a erori. happy Ia mai citeste o data, poate iti piere zbenguiala...

| anonim_4396 a răspuns (pentru martzian):

Geneza capitolul 4
15.Şi i-a zis Domnul Dumnezeu: "Nu aşa, ci tot cel ce va ucide pe Cain înşeptit se va pedepsi". Şi a pus Domnul Dumnezeu semn lui Cain, ca tot cel care îl va întâlni să nu-l omoare.
16.Şi s-a dus Cain de la faţa lui Dumnezeu şi a locuit în ţinutul Nod, la răsărit de Eden.
17. După aceea a cunoscut Cain pe femeia sa şi ea, zămislind, a născut pe Enoh. Apoi a zidit Cain o cetate şi a numit-o, după numele fiului său, Enoh.
Asta este cu izgonirea lui cain de unde stateau parintii lui care erau deja izgoniti din eden.
Dar totusi spune ca il da afara din eden pe cain iar. ce ***? erau si prosti aia care au scris cartealaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am uitat sa precizez ca asta se intampla pe vremea cand adam, eva si fii lor erau singurii oameni care existau si erau alungati din eden.
Abel fiind ucis de cain el totusi se duce iar afara din eden si isi intalneste sotie.
Chiar Dumnezeu i-a pus semn lui cain ca sa nu fie ucis de cineva precizand pedeapsa inseptatita. doar nu pedepseste un animal.
Bullshit.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu dragule, dar daca ai avea un minimum de intelegere a culturii ebraice, vei intelege ca, in general, genealogiile iau in calcul barbatii.

Inca o data, unde scrie ca nu era deja insurat, ca nu ai adus nimic nou in ecuatie? Versetul 17 spune ca s-a impreunat cu nevasta lui, nu ca a gasit-o acolo. Ai mintit sau nu stiai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru martzian):

17.După aceea a cunoscut Cain pe femeia sa şi ea, zămislind, a născut pe Enoh. Apoi a zidit Cain o cetate şi a numit-o, după numele fiului său, Enoh.
acum vorbim de multele variante ale bibliei.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Statul nostru aici nu se poate sa nu ne ajute sa devenim mai priceputi. Asa ca sper ca nu te vei supara pe mine pentru faptul ca incerc sa va fiu de folos. Uite, iti vand un pont: in cazul dat, vom scrie "fiii" si nu "fii". Nu se poate sa fim experti in toate si sa nu scriem corect romaneste!

Apoi - se scrie ca Adam a avut 3 baieti. Unde scrie si ca NU a avut fete? Si unde gasesti faptul ca crima a avut loc in anul in care au iesit din Eden, in ideea in care Geneza comprima sutele de ani pe cateva pagini? Apropo, repet, vorbim in contextul culturii poporului evreu, unde se numarau barbatii!

"Chiar Dumnezeu i-a pus semn lui cain ca sa nu fie ucis de cineva precizand pedeapsa inseptatita. doar nu pedepseste un animal." - Nu, dar dupa nasterea lui Set, Adam a mai trait 800 de ani si a avut fii si fiice. Oamenii s-au inmultit enorm, vorbim de sute de ani nu de cativa.

"Bullshit" - Asta pare a fi un semn de nervozitate. Nu era nevoie.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, acum vorbim de faptul ca deschizi gura inainte de cunoaste, dand informatia de buna. Chiar si folosind traducerea pe care o ai tu, nu legi conceperea unui copil de cunoastere, ci de sex! laughing

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai luam in calcul o alta chestiune, presupunand ca varianta propusa de tine este corecta. Unde scrie anul in care Cain a avut nevasta? De ce ar fi fost in acelasi an si nu peste 40 sau 100?

| martzian a răspuns (pentru martzian):

Dar, ca sa vezi ca nu ma insel, in acelasi capitol, ni se spune si despre Adam ca a "cunoscut-o" pe Eva (folosesc traducerea ta) iar sensul este de act sexual, pentru ca ei deja se stiau bine... Cuvantul in ebraica este acelasi - yâda‛ (ידע).

"După aceea a cunoscut Adam pe Eva, femeia sa, şi ea, zămislind, a născut pe Cain şi a zis: "Am dobândit om de la Dumnezeu"."

Sper ca v-am putut fi de folos.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

"a cunoscut Cain pe femeia sa şi ea" inseamna ca a avut relatii trupesti cu nevasta-sa, nu ca acolo a cunoscut-o.

| Hombre a răspuns (pentru Dandanache):

"a cunoscut Cain pe femeia sa şi ea" -(zamislind a nascut pe Enoh)
Ce faci neica umbli cu jumatati de masura pentru a trunchia adevarul?
Ordinea cronologica:
16.Şi s-a dus Cain de la faţa lui Dumnezeu şi a locuit în ţinutul Nod, la răsărit de Eden.
17. După aceea a cunoscut Cain pe femeia sa şi ea, zămislind, a născut pe Enoh. Apoi a zidit Cain o cetate şi a numit-o, după numele fiului său, Enoh.
Deci, dupa aceea a cunoscut pe femeia sa.
Ana are mere, pai daca scrie ca are mere voi de ce dracu' le face-ti pere ma?

| Dandanache a răspuns (pentru Hombre):

Nu era o luare de pozitie, era doar o lamurire semantica. Omul nu stia sensul arhaic si popular al cuvantului. Ce iti spune textul de fata (si aici nu are importanta de unde e textul) e ca un neica a facut amor cu muierea dupa ce a ajuns undeva. Atat. Asta nu inseamna neaparat ca a gasit-o acolo, putea foarte bine s-o fi dus si pe ea cu tot carabalacul. E ca si cum tu mergi cu soata-ta la Paris. Si, romantic cum esti, o "cunosti" si faceti un copil.

| Hombre a răspuns (pentru Dandanache):

Pai sunt romantic fratioare, ca si in şanţ o pun de o ghidusie cand ma apuca.laughing
Am inteles reflectia ta.

| martzian a răspuns:

Adam și Eva au avut copii - chiar și după moartea lui Abel și nașterea lui Set.

"După naşterea lui Set, Adam a trăit opt sute de ani; şi a născut fii şi fiice." (Geneza 5:4)

| fuzzer a răspuns:

Prin descendentii lui Adam si ai Evei.

| Kaleo a răspuns:

Cireasa, unde ai gasit tu ca Adam si Eva nu au avut copii?

| steve91 a răspuns:

1. Adam si Eva au avut multi copii, dar Scriptura ii nominalizeaza doar pe trei dintre acestia: Abel, Cain si Set.
2. Oamenii s-au inmultit, intr-adevar, prin relatii trupesti intre rude, dar trebuie subliniat clar ca nu se poate vorbi de "incest" la acea vreme, cat timp nu era data vreo lege care sa-l interzica.

| Mădă0611 a răspuns (pentru steve91):

"dar trebuie subliniat clar ca nu se poate vorbi de "incest" la acea vreme, cat timp nu era data vreo lege care sa-l interzica", sa inteleg ca daca nu exista o lege pentru un lucru imoral, acel lucru nu e imoral.

| martzian a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu aveai de unde sa stii ca este un lucru imoral daca Dumnezeu nu il facea sa fie astfel. Iar Dumnezeu a dat aceasta porunca pentru a ne proteja, nu pentru a ne ingradi. Apropo, desi oamenii nu au inteles legea, Dumnezeu stia ca organismul omului s-a degradat in urma intrarii pacatului in lume.

| Mădă0611 a răspuns (pentru martzian):

laughing hoooopaaaaa, lume noua si un ignore mai putin. Binele si raul/moralitatea si imoralitatea vin din alta parte, dar cum noi ne intelesesem sa nu schimbam vreo vorba (vad ca ai memoria scurta), nu ma lungesc, oricum, dupa 2-3 reply-uri incepi cu aroganta, superioritate, eventual te apuci de corectat greseli de tastare, sau pleonasme puse acolo cu un scop.

| martzian a răspuns (pentru Mădă0611):

Bine, nu te lungi. Ai informatia acum - faci ce vrei cu ea.

Nu te bucuri ca ti-am scos ignore-ul? Nu esti singura, iar mie nu imi face placere sa ignor oamenii. Doresc doar sa mentinem limitele bunului simt. happy

| mariaalessandra a răspuns (pentru Mădă0611):

Dumnezeu le-a zis sa se inmulteasca; pana au ajuns oamenii sa nu mai fie doar rude nu a fost pus la socoteala acest pacat; si oricum toti ajungeau dupa moarte in iad, pana a venit Mantuitorul; cei mai buni intr-o parte in care sufletele lor nu erau asa chinuite, cei drept.

| Mădă0611 a răspuns (pentru mariaalessandra):

Iadul nici nu exista.

| steve91 a răspuns (pentru Mădă0611):

Asa este.
Dar trebuie sa fac o precizare, pentru a evita eventualele nelamuriri: cand am spus "lege", am avut in vedere si "legea naturala", sadita in firea umana de Dumnezeu. Cain, spre exemplu, a incalcat aceasta lege cand l-a ucis pe Abel, si de aceea a fost pedepsit de Dumnezeu, cu toate ca nu exista vreo "lege" scrisa, prin care crimele sa fie interzise.

In orice caz, problemele acestea sunt foarte complexe si nu pot fi tratate exhaustiv pe TPU. Cine vrea sa le inteleaga intru totul, trebuie sa se apuce serios de studiu...

| Mădă0611 a răspuns (pentru steve91):

Studiul bibliei si al altor carti religioase. Ala nu e studiu, e fuga disperata dupa autoconvingerea ca ce iti e necesar e adevarat: http://i.imgur.com/plOVg.jpg

| mariaalessandra a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu mi-am spus parerea, daca crezi in Dumnezeu trebuie sa crezi pana la capat, deci si ca iadul exista.

| Mădă0611 a răspuns (pentru mariaalessandra):

"Exista" era la trecut. Inainte de Iisus iadul nu exista, desi apoi se spune ca dupa moarte a coborat in pamant si a deschis portile iadului ca cei drepti sa iasa de acolo.

| Inferno a răspuns (pentru steve91):

Daca incestul nu este obiectiv, atunci cum poate fi practicat?
Iar daca incestul este obiectiv, atunci cum este posibil ca existenta sa sa depinda de niste legi care-l interzic sau nu?

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca am trai intro tara normala ai fi meritat funda, dar traim intro tara de prosti asta e

| steve91 a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca n-ai fi atat de superficiala si daca afirmatiile tale n-ar porni dintr-o incultura crasa, poate ca ti-as raspunde. Te las in ignoranta ta...

| Mădă0611 a răspuns (pentru steve91):

Ca sa vezi, chiar ca doare adevarul. laughing

| steve91 a răspuns (pentru Inferno):

De unde ar reiesi ca incestul este obiectiv?

| steve91 a răspuns (pentru Mădă0611):

Tu stii mai bine...

| Mădă0611 a răspuns (pentru steve91):

Doar din observate, unul dintre cobai fiind steve91 smug

| Hombre a răspuns (pentru Mădă0611):

A inceput ignoranti de crestini sa-i mustre constiinta si-si retrag functia ignore? Nu pot sa cred, mie mi-au dat toti, nu-i nimic habar au ca voi fi sef la cazane, sa vezi ce fierb la fatarnici. Prima data ii jupoi in viu si din piele fac tobe sa fie batute in veci, apoi ii dau prin sare si ii afum cu pucioasa dupa care ii bag la un bait de acid sulfuric si cianura de potasiu. Pe de Steve91 de fiecare data ii dau portie dubla si stii de ce? Are fite de aristocrat care nu sta de vorba cu oricine ( un bun crestin) si ma intreb, daca era papiţoiul acesta rege?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Hombre):

Hai ca-s amuzanti cand confirma asta: http://www.youtube.com/watch?v=-j8ZMMuu7MU printre altele. :))

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Inferno,tu nu poti sa folosesti decat expresii care sa-ti dovedeasca "pretiozitatea"? "Incestul este obiectiv"! Vai ce filosof suntem! Unde dracului ai citit tu "incest obiectiv". Incestul este un act sexual, la fel ca violul sau cel normal acceptat.El s-a practicat, se practica si se va practica, indiferet de existenta sau inexistenta unor legi care sa-l interzica. Legile il interzic(dar nu-lpot opri), intrucat exista riscul ca progeniturile rezultate sa prezinte anomalii genetice.Nu era mai simplu sa-i explici asa lui steve91, decat sa o faci pe pretiosul, punand intrebari "savante"?

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate,era mai simplu. Insa atunci nu am mai fi fost atat de "savanti" nu-i asa? Pana la urma care este ideea, vad ca tot te legi de mine dar fara a avea un motiv prea intemeiat. Vrei sa-mi spui ceva?
Initial am vrut fie sa nu-ti raspund, fie sa-ti raspund dar cu "culca-te la loc".
Ma faci sa cred ca orgoliul nu-ti mai da pace.
Si ca sas fiu sincer am vrut sa scriu "incestul nu este fapt obiectiv." Cred ca asa ar fi inteles tot omul.
Dar cum stiam ca este corect sa spunem direct "obiectiv" fara "fapt", si cum mie nu-mi suna deloc bine sa spun "incestul obiectiv" (parca ma zgarie pe ureche) si cum firea mea imi spune mereu a face pe dos, m-am fortat si am scris asa. A fost o chestie de minut, nu am stat prea mult sa cuget, iar tu, om intelept, cred ca stii ca prmele zbateri ale inimii nu pot fi oprite prea usor.
P.S: Daca mai imi dai un raspuns ca acesta, atacand si jignind gratuit, am sa te numesc o cauza pierduta si nu am sa-mi mai bat capul cu raspunsurile tale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Draga Inferno,eu in mod cu totul exceptinal folosesc cuvinte ca :prost,idiot,needucat,lipsit de inteligenta,badaran, etc., deci nu ai dreptate cand spui ca te-am jignit in mod direct, cum ai facut-o tu, daca ma refer numai la postarile tale din iulie.Intradevar folosesc subantelesuri, pe care insa le poti lua cum vrei.
In principiu nu am nimic cu tine, insa ma deranjeaza ca-ti folosesti inteligenta si cunostintele pentru a umilii credinciosii.Nu este corect din nici un punct de vedere.In concluzie, in limita timpului disponibil (ai observat ca peste 2 luni nici nu am intrat pe site), voi face la fel, indiferent daca vei catadixi sa-mi raspunzi sau nu.In fond lipsa unui raspuns il consider fie ca esti de acord cu punctul meu de vedere, fie ca nu esti capabil sa ma combati. Daca m-ai inteles corect, cred ca nu ai de ce sa ma condamni.

| mariaalessandra a răspuns (pentru Mădă0611):

In iad ajungea toata lumea inainte de Rastignirea lui Iisus; cand Acesta a coborat in iad i-a scos pe toti de acolo, i-a dus in Rai, a inviat si cei ce au murit dupa asta ajungeau in iad daca aveau multe pacate, la fel SI in ziua de azi.Deci si Iadul si Raiul există.