| Roseeeeeee a întrebat:

Bună TPU, mâine voi merge să mă spovedesc și împărtășesc am ținut post doar 3 zile. Părintele mă va spovedi și împărtăși dacă am ținut post doar 3 zile?
P.S: Am 12 ani

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine te controleaza ce ai mancat tu?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Propria constiinta, daca functioneaza bine

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

E un copil de 12 ani, sa fim seriosi. El trebuie sa aiba o alimentatie corecta si completa nu sa aiba mustrari de constiiinta ca sa impace popii...

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Gresesti daca crezi ca postul e doar despre mancare si de asemenea gresesti daca crezi ca preotii (nu popii ca locuim la oraș și nu la țară) nu sunt impacati cu deciziile tale de viata.
Mai ales ca a zis ca a tinut post 3 zile.
Chiar esti asa ignorant sa crezi ca 3 zile de nemancat carne si lactate e o condamnare la moarte pentru un adolescent?

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu, popii nu sunt impacati cu deciziile de viata.
popii discrimineaza, judeca, ameninta... cam asta e meseria lor.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Suntem la oraș nu la țară, țarane. Ar trebui sa folosim cuvinte demne de civilizatie nu țărănisme învechite.

Si mi se pare extrem, dar extrem de ironic (si ipocrit) ca te plangi ca preotii discrimineaza si judeca dar tu exact asta faci acum.

Ai auzit de cuvantul "generalizare"? Daca nu uita-te prin dictionare si carti si da-ti seama ca asta faci acum

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

1. In primul si primul rand cuvantul "popa" e doar forma populara si familiara a cuvantului preot. Nu are nicio legatura cu tara.

2. De ce ai impresia ca ma jignesti daca ma faci taran? Poate stau la tara si sunt taran, de unde stii tu? Si oricum nu vad nimic rau in a fi de la tara... chiar nimic.

3. Da eu pot sa judec cat vreau si pe cine vreau, nu sunt ipocrit, eu nu sunt popa, nu e meseria si vocatia mea sa accept pe oricine.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Nici meseria "popei" nu e sa "accepte" pe oricine. Si de ce crezi ca poti sa fii ipocrit si sa generalizezi aiurea?
Daca asta nu are o baza rationala (si nu are) inseamna ca e doar frustrare tampita.

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu sunt ipocrit.
Am zis clar ca pe mine nu ma obliga nimeni si nimic sa nu judec. Eu nu am o meserie care presupune o conduita morala impusa. Nu am nici vocatie si nici nu pretind ca sunt omul perfect.

Deci tocmai de aia nu sunt ipocrit pentru ca nu cer niste lucruri cuiva asa aleator... ii cer cuiva care e oligat de ceea ce reprezinta sa faca anumite lucruri.

Dar meseria popei fix asta e, sa fie tolerant cu orice si oricine ca asta propovaduieste religia si el e reprezentantul direct. Practic asa e meseria lui. Sa aceepte pe oricine si orice cum se presupune ca asa ar trebui sa faca si personajul numit dumnezeu.

| halogen001 a răspuns:

Astea sunt ritualuri primitive lipsite de orice valoare. Alimentatia trebuie sa fie echilibrata si corespunzatoare varstei si activitatii pe care o desfasoara omul respectiv, nu in functie de niste povesti primitive, fanteziste, puerile si absurde cu caracter religios.

| CostinAlamariu a răspuns:

De spovedit sigur te spovedeste.
In schimb o sa-ti zica el data te impartaseste sau nu. Conteaza si ce pacate ai savarsit. Unele pacate nu-ti permit sa te impartasesti o vreme

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-ti iei si un karambit la tine. Nu stii niciodata ce intentii are preotul asupra unui enorias fraged tanar.

| PreaDistinsul a răspuns:

Ai grija sa nu-ti faca si altceva. Tocmai a mai fost prins un preot in flagrant ce intretinea relatii sexuale cu un minor.