| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta
Eu m-am nascut in familie de pocaiti am 23 de ani si nici acum nu am un botez, dar eu de mic am crescut intr-un anturaj chipurile de cartier si asa ca m-am luat dupa ei distractii bere tigari, parinti ma rugau sa merg la biserica cu ei dar eu ii refuzam vroiam sa devin un ateu convins, dar de un an de zile am divortat si as aca mi-am gasit placerea in bautura am inghetat anul la facultate eram la fara taxa si acum m-au dat afara de la munca ca spune ca vorbesc urat cu clientii, am inceput sa ajung un parazit al societatii, de parinti numai stiu nimic decat ca traiesc in Austria, am datorii la banca si majoritatea baniilor oricum ii dadeam pe tigari si bautura.
Ma apucat o depresie si caut un ajutor strig la cer citesc biblia, am ajuns sa ma rog si in parc numai am munca nimic nici sotie nici parinti, si caut si aici niste sfaturi bune nu rele ca doar suntem oameni, as vrea sa merg la biserica dar nu stiu ce sa fac, ma gandeam daca mor unde ma ingroapa nu am nici un botez
Am o dorinta de schimbare de 3 saptamani numai beau si nici nu mai fumez, prietenii mau dat la o parte, parca sunt blestemat.
Vreau sa il slujesc pe Domnul din toata inima si sa incep o viata noua.As vrea sa ma pocaiesc dar imi este frica ca nu sa rezolv nimic cu asta, voi ce parere aveti?

29 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dragul meu mai important decat orice pe acest pamant este mantuirea sufletului. Tu esti fiul risipitor.Mare har ti s-a facut ca Tatal te asteapta cu bratele deschise in prag. Odata cu intoarcerea la Dumnezeu vei vedea ca El iti va da un sens, o directie. Tu ai pret in ochii lui Dumnezeu. El iti va restabili relatiile, iti va vindeca ranile si va restaura daramaturile.Increde-te cu toata puterea si taria ta in Domnul si vei fi fericit.http://www.youtube.com/watch?v=vjrSkikTeFc

| FucktheSystem a răspuns:

Nu rezolvi nimic. Uite că ai putut să te lași de alcool doar cu voință. Totul ține de vionță, dacă vrei, poți. Dacă n-ai vionța suficient de puternică poți să apelezi și la divinitate, dar asta ar însemna mai mult să te păcălești pe tine însuți.

| Esperança a răspuns:

Sta scris:" Eu sunt Viţa, voi sunteţi mlădiţele. Cine rămâne în Mine, şi în cine rămân Eu, aduce mult rod; căci despărţiţi de Mine, nu puteţi face nimic."
Asa e omul, uneori se mai satura de atata bine si o da pe partea cealalta.
Pocainta inseamna innoirea mintii, schimbarea vietii, schimbarea faptelor rele in fapte bune.
Ca sa iti pot da un raspuns sincer as vrea sa iti pun o intrebare:
Vrei sa te pocaiesti pentru ca iL iubesti pe Dumnezeu si vrei de acum sa faci doar Voia lui si sa mergi pe Calea Lui sau pentru ca vrei sa recuperezi ce ai pierdut?

| Urzi23 a răspuns:

Pai daca ai pus in functiune vointa si tot pe de laturi ai dat, incearca si urneste in tine credinta, dar nu cum fac unii care incearca sa ingrase purcelul balan in ajunul Sf Craciun ca moare si bietul porc, dar moare satul. De nene ai facut precum greierii vara, ai dus o viata facind voia ta, acum trebuie sa te faci om de treaba si mintea de la fund sa urce la cap.
Ai niste atei care croncane raspunsuri stind pe o craca eu zic sa nu te iei dupa ei. Mai bine ia cu binisorul Dumnezeiestile Scripturi pe acolo gasesti tu raspunsul si in inima ta. Eu zic sa nu pui cazanul de rufe peste luminare si sa orbecai in intuneric, ba tu te mai asezi cu fundul pe cazan si degeaba te intrebi de ce miroase a cirpe arse, cam acesta este cazul tau

Răspuns utilizator avertizat
| morningstar a răspuns:

Cauta o biserica in apropiere si vorbeste cu un pastor; o sa te ajute si o sa se roage pentru tine, o sa iti fie de folos.

| CandyTetris a răspuns:

Parerea mea e ca parerea mea nu conteaza, nici a mea nici a celor ce ti-au raspuns aici incercand sa-ti bage propria credinta pe gat.
Orice crezi ca te ajuta sa treci mai departe, sa avansezi e o alegere corecta indiferent de ce spune lumea.
Frica nu a rezolvat nimic niciodata. Orice merita incercat, si daca nu e bun, oricand poti da inapoihappy.
Doar tu stii ce te poate scoate din depresie, doar tu stii daca credinta e sau nu alegerea corecta pentru tine.Gandeste-te si fa-ti alegerea in camera ta, doar tu cu gandurile tale, fara sa lasi vorbele altora sa te impinga intr-o parte sau in alta.Hope I helped.happy

| doctorandus a răspuns:

Daca iti asigura linistea sufleteasca, pocaieste-te. Insa nu miza pe faptul ca Dumnezeu iti va da slujba inapoi sau ca te va ajuta cu ceva concret.

| SMarius a răspuns:

Asa, ca idee, ce fel de pocaiti sunt parintii tai? sunt mai multe religii neoprotestante, secte si culte...

| Flydream a răspuns:

Iti trebuie un duhovni bun...ai eu am fost ateu o buna bucata de timp, si am dat peste mii de greutati.Nu aveam loc de munca, prietena ma parasise. Mi=am gasit un duhovnic bun, care m-a ajutat sa revin pe calea cea buna.Astazi sunt din nou fericit, am loc de munca, castig destul de bine... mi-am regasit linistea. Daca ai nevoie de mai multe sfaturi, da-mi msg, si o sa te ajut. Pentru ca si eu am trecut prin ce treci tu

| Danielcristian a răspuns (pentru Flydream):

Buna persoana esti, asa se face frate trebuie sa ajuti saraci.

Da te rog o marturie la toti ateei de pe acest site, cu experienta vieti tale, poate ai ajuta Dumnezeu si pe ei sa creada sau cel putin sa nul jicneasca.

| alecx4music a răspuns:

Hai sa iti spun parerea mea.
Toate lucrurile bune sunt bune daca le ai intr-o anumita masura orice lucru cat ar fi de bun, daca exagerezi ajunge sa iti dauneze. Asa ca cu orice ai exagera, chiar si cu religia o sa ajunga sa iti dauneze in loc sa iti faca mai mult bine. Parerea mea. Multa Bafta!

| Parintele a răspuns:

Problemele pe care le ai nu au legatura cu credinta sau ateismul. Incearca sa ai control cu bautura si tigarile, astea risipesc resursele financiare. Sunt multi atei foarte fericiti si echilibrati, nu este neaparat nevoie sa slujesti un zeu ca sa te salvezi. Nici pocaiala nu te scoate din problemele sociale pe care le ai. Cauta ceva de munca si achita-ti usor din datorii. Toata speranta e in puterea si vointa ta. Vezi bine ca te-ai rugat la d-zeu si nu ti-a raspuns si asta pentru ca nu exista. Doar tu te poti ajuta si cei putini pe care sper ca-i mai ai pe langa tine.

| FluGg a răspuns:

Tu ai crezut ca e mai bine sa renunti la pocainta pentru bautura tigari, etc. Dar ai ajuns la un moment(in viata ta fara Dumnezeu)unde ai pierdut tot.

Deci gandeste-te cum ar fi mai bine sa-ti continui viata, langa Dumnezeu sau departe de El.
Intreaba-l pe Dumnezeu ce are de gand cu viata ta.
Matei 5:11; 12
"Ferice va fi de voi când, din pricina Mea, oamenii vă vor ocărî, vă vor prigoni şi vor spune tot felul de lucruri rele şi neadevărate împotriva voastră!

Bucuraţi-vă şi înveseliţi-vă, pentru că răsplata voastră este mare în ceruri; căci tot aşa au prigonit pe prorocii care au fost înainte de voi."

| ateuNEGATIV a răspuns:

Prietenii aia nu siau fost prietenii, cateodata e bine sa vezi adevarata fata a lor sa vezi ca cel mai bun prieten esti tu insuti, e foarte bine ca nu fumezi, bei ma bucur renunta de tot la vicile astea nu isi fac bine te distrug mai dai si banii aiurea, isi trebuie ambitie, vointa nu te va ajuta dumnezeu, nu te lasa o viata ai poti sa traiesti fara ele, gandeste pozitiv, fa sport si gaseste o fata fa o familie viata e scurta fa ceva cu ea, uni vor spune ca cu pocainta te va ajuta eu spun ca doar tu te poti ajuta din momentul asta poti reusi in tot ce vrei lupta pentru cea ce isi doresti sau astepta viata de apoi care nu exista, cu botezul ala ce vei castiga? daca nu ai vointa daca tu nu te ajuti nimeni nu poate bafta in toate hai ca poti

| Danielcristian a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Fara Dumnezeu nu se poate trai, daca Dumnezeu nu e in viata ta nu o sa rezisti, asa nu ajutati oameni vorbind de rau pe Dumnezeu.
Daca dumitali nu-ti comvine de a sluji sau a iubi pe cel care te-a creat macar nu dezamagi alte persoane care trec prin greutati.

Daca chiar doriti sa-l ajutati cereti numarul de telefon, sunatil, aducetil la dumneavoastra acasa, caci dinsul spunea ca doarme in parc, dati de mancare ingrijitil cautati de lucru etc., daca chiar va pasa de umanitate trebuie sa ajutati nu sa descurajati.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Danielcristian):

E in austria dainel tu macar ai citit intrebarea? eu fara dumnezeu traiesc de multi ani si nici nu am nevoie, nu incerc sal dezamagesc din contra cred ca a inteles ce i-am transmis acum urmeaza sa faca ceva, isi va reveni el sunt sigur daca ma va asculta

Răspuns utilizator avertizat
| Danielcristian a răspuns (pentru lolosaurus):

Bine prietene sa nu uiti ca si tu depinzi de Dumnezeu, esti creatia lui, daca ai putea denmostra de unde venim noi sau de unde ne tragem ma fac ateu ok?

Si te rog fara insulte, ca asa e frumos

Răspuns utilizator avertizat
| ateuNEGATIV a răspuns:

De ce ai vrut sa devi ateu convins? ateismul nu-i dogma, doctrina etc cum poti sa fi convins de ceva care nu practic e nimic? faza ca bei si fumezi si ai datorii arata cat de ratioanl gandesti, bre ateism convins nu exista gandirea libera da exista da cateodata e bine sa asculti si pe cei din jurul tau, tu ai te-ai crezut mai inteligent ca alti si nu leai ascultat acum regreti acum vrei ajutor divin acum ce vrei sa devi crestin convins?

| Danielcristian a răspuns:

Nu va descurajati, daca aveti o biblie deschideti-o la ISAIA 41. 10, citeste si crede. Ca nu aveti botez nu e filozofie, Domnul Iisus sa botezat la maturitate nu de mic, aveti tot timpul din lume pentru a va boteza, daca al vei sluji pe dumnezeu cu toata inima vei primi ajutor si vei avea de toate ca cel rau ati observat ce va daruit. Nu te teme, caci eu sunt cu tine --Isaia 41:10

| AleXzpm a răspuns:

Ba, esti barbat sau muiere? Dai de greu fugi langa doamne, doamne ca sa te ajute sa scapi de rahatu' in care ai intrat singur pan' la gat? Nu o sa te ajuta nimeni, ti-ai facut-o cu mana ta, lupta ca sa iesi din ce ai intrat, esti singur, poate familia sa te mai ajuta in rest nimeni. Familia este mereu alaturi de tine atunci cand ai nevoie, vorbeste cu ei.

| oanaaa16 a răspuns:

Buna! Am vazut intrebarea ta, si am ramas putin uimita de faptul ca vrei sa te schimbi si ca ti-ai dat seama ca ceva nu e in regula. In plus bautura si tigarile nu iti aduc niciun beneficiu, ci creaza foarte multe probleme. Eu cred ca faptul ca te caiesti si ca iti pare rau conteaza foarte mult, si Dumnezeu nu te va uita si nici prietenii adevarati, chiar daca majoritatea ti-au intors spatele.
P. S : Esti prea tanar sa te gandesti la moarte. E un cuvant inspaimantator la care nu ar trebui sa iti stea gandul nici macar o secunda.

Sa ma scuzi daca am zis ceva gresit, sau ca mi-am permis sa comentez pe baza suferintei tale.

| Aurelian0709 a răspuns:

In primul rand esti major si poti sa iti alegi singur religia pe care o doresti. Nu ramane decat sa te duci la biserica si sa vorbesti cu un parinte, si iti va spune pasii pe care trebuie sa ii urmezi.

| Fiorella18 a răspuns:

Intoarce-te la Dumnezeu! Asta este solutia pentru tine! Pentru viata ta, El are un raspuns, si chiar si pentru problemele rezultate din felul tau de viata pacatos. Nici parintii nu te pot ajuta mai mult decat au facut-o, veghiind pentru tine si rugandu-se..alegerea e in mainile tale: Il lasi pe Dumnezeu sa iti schimbe viata sau ramai la porci (pilda fiului risipitor) El are solutia pentru tine si e Singurul care te iubeste neconditionat! Nu mai continua viata ca pana acum! Schimbarea e in mainile tale, dar nu o poti face singur, ci numai cu ajutorul lui Dumnezeu! Nu asaculta la ce vorbeste lumea, tu ia decizia buna pentru sufletul tau, ca sa nu mori si sa nu te pierzi! Inca nu'i prea tarziu.

| cяιss a răspuns:

Roaga-te in continuare, Dumnezeu sigur te va ajuta daca tu chiar vrei sa te schimbi...

| Vandalism a răspuns:

Sincer? Uite nu este un om mai bun daca te pocaiesti... esti acelasi om dar cu o idee de tip placebo... totul trebuie sa porneasca de la tine, din inima ta si sa spui nu la toate lucrurile de care nu ai nevoie si nu te ajuta, succes!