| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, de ce Bisericii Ortodoxe i se mai spune și " Greacă "?
De ce creștinilor - ortodoxi li se mai spune și " greci "?

3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

E doar un nume dar nu sunt greci! Si catolicii sunt de 2 feluri, Romano Catolic si Greco Catolic! Dara asta nu inseamna ca Roman ca eu sunt Romano Catolic, e doar un nume si atat asa si la ortodocsi!
Vezi ca ti-a mai atras atentia cineva ca nu se scrie: ortodoxi ci ortodocsi!

| Magie2525 explică (pentru lpavel):

Da, am văzut că se scrie " ortodocși " la plural, nu " ortodoxi ".

| minrest a răspuns:

Pentru ca ortodocsii erau de fapt cateva confesiuni, cum sunt acum ortodosi, catolici, anglicani, luterani; confesiunile astea ortodoxe erau in comuniune, cum erau si cu catolicii inainte de Marea Schisma, dar erau separate si difereau si ca rit si traditie. Mentionez aici doar biserica bizantina zisa Greaca sau Melchiti si biserica rusa. Celelalte confesiuni ortodoxe s-au redus ca numar pana au disparut, in special in urma cuceririi Orientului de catre musulmani, iar biserica rusa s-a asimilat cumva cu cea greaca, mai ales de forma, cu numele si prin apartenenta la Patriarhia din Constantinopol, care si ea e doar cu numele, pentru toti ortodocsii, caci patriarhul de la Constantinopol, neavand credinciosi in pastorire, nu are nici putere, nici bani. E locul sa mentionez ca bisericile orientale, din care trei sau patru participa impreuna cu ortodocsii la ritualul primirii luminii sfinte, nu sunt ortodoxe, fiind non Calcedoniene, adica mai departe teologic de ortodocsi decat catolicii, care sunt Calcedonieni adica recunosc concluziile teologice si privind cristologia ale sinodului de la Calcedon.