| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, de ce Ștefan cel Mare este considerat Sfânt de către Biserică?
A făcut minuni Ștefan cel Mare în timpul vieții lui, adică atunci când trăia el?
Face minuni post - mortem?
Trupul lui nu putrezește?
Trupul lui este expus într - o biserică sau altundeva, pentru ca toți credincioșii să i se poată ruga?

15 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Banuiesc ca din resoect pentru faptele sale istorice, ca altfel e celebru pentru amante si copii ilegitumi. Si-o mai fe cerut el iertare si pentru pacate din când în când, dar pana la a fi considerat chiar un sfant.

| RAY a răspuns:

Și Becali este pictat în biserică,totul se rezuma la banii, mihai viteazul a dat mulți banii pentru și în plus că biserici ii convinea asocierea cu el că fraieri donati, biserica este un bancomat nelimitat din a retine și a nu da nimic, asta e peste tot, singurul Dumnezeu este banul atât

suntserios
| suntserios a răspuns:

A dat bani la biserica.
si ca mereu in viata banu cumpara tot
chiar si titlul de sfant daca ai fost un curvar

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

A sponsorizat 47 de locașe noi de cult.El nu a fost canonizat ca sfânt. Este o denumire.

| lpavel a răspuns:

De care biserica e considerat sfant ca de cea catolica sigur nu... laughing mentioneaza data viitoare!

| minrest a răspuns:

1. Biserica a facut un proces de canonizare, la care a pretins ca exista cultul lui Stefan cel Mare in popor si a mentionat ca i se mai spune ''cel sfant'', in rest, a adus argumente nationaliste, nu religioase. 2. Nu a facut nici o minune, nici nu se ruga pentru minuni. 3. Nu sunt mentionate minuni facute el. Oricum, minunile facute de sfinti sunt greu de constatat; se roaga la un sfant un milion de oameni si poate unul se vindeca de o boala, sau i se lasa sotul de bautura, sau se impaca cu sotia, dar asta se mai intampla din cand in cand si fara legatura cu religia. 4. Trupul lui a putrezit, dar sunt o multime de sfinti al caror trup a putrezit, de exemplu sfintii ierarhi, care au fost patriarhi, mitropoliti, si au fost canonizati pentru pozitia pe care au avut-o in luptele din sanul bisericiii ca ierarhi. Cateodata cadavrele nu putrezesc, datorita conditiilor din sol, se usuca ca pastrama, sau se deshidrateaza; daca arata bine, in lumea ortodoxa sau catolica, aceste cadavre sunt atribuite unui sfant sau sunt considerati sfinti chiar cei ce au murit, iar daca arata oribil, cazuri mult mai dese, sunt considerati mari pacatosi. Sunt la fel de frecvente trupurile neputrezite si in tarile budiste, hinduiste, musulmane. 4. Asta era problema, ca nu au credinciosii unde sa se roage la Stefan cel Mare? Exista biserica cu hramul lui, dar nu prea avem in tara oameni atat de spalati pe creier incat sa simta nevoia sa se roage la Stefan cel Mare. Stefan cel Mare nu a fost numai curvar, cronicarul spune ca era ''iute la manie si degraba varsatoriu de sange nevinovat'', l-a omorat si pe copilul de casa cu care a tras cu arcul ca sa stabileasca locul manastirii Putna, pentru ca a tras mai departe decat el, a facut multe razboaie pentru ambitia lui, pustiind astfel Moldova, a fost primul care a platit tribut sultanului si si-a sfatuit urmasul, pe Bogdan cel Grozav (grozav insemna pe atunci, oribil, avea o infatisare oribila si era chior din cauza unei rani la fata) sa inchine tara turcilor, ''caci tu nu vei putea tine tara cu sabia, ca mine''. Apropo, Bogdan nu avea dreptul sa domneasca, pentru a domni legea cerea sa fi perfect fizic si frumos, dar Stefan a taiat cativa boieri si l-a impus la tron.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Poti sa citesti actul de canonizare, cred ca este public. Dupa parerea mea, Stefan cel Mare este sfant pentru ca a aparat crestinatatea! Pana si Papa de la Roma il numea pe Stefan cel Mare "Atlet al crestinatatii" pentru luptele purtate cu turcii pagani si musulmani, care cautau sa distruga nu numai fizic si material pe moldoveni si pe munteni, ci sa le distruga credinta crestina, sa-i islamizeze, si le-a impiedicat avansarea catre crestinii din vest.
Datorita lui Stefan cel Mare si a altor voievozi romani, nu am fost islamizati. Datorita lor nu ne rugam de sase ori pe zi catre Mecca cu fundul in sus. Asa cum au fost islamizati albanezii, bosniacii sau populatia greaca de prin Capadocia. Pe armeni ca si pe altii turcii musulmani i-au supus genocidului.
Stefan cel Mare a construit multe biserici si manastiri si a facut donatii catre lacasele de cult din Muntele Athos. A fost un om foarte atasat de credinta crestina, la lupte pleca cu steagul Sfantului Gheorghe purtatorul de biruinta. Cei care-l critica pe Stefan cel Mare si Sfant, sa stie ca si datorita lui nu traim sub sharia, iar ateii intr-un regim islamic sunt condamnati la moarte, spanzurati, la fel si homosexualii - aruncati de pe cladiri.

| Magie2525 explică (pentru pacatosulBogdan):

Da, dar trupul lui este putrezit, nu este neputrezit ca al celorlalți sfinți.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Magie2525):

Criteriul pretins de tine pentru sfintenia cuiva este o prostie! Mumia bolsevicului criminal Lenin care zace neputrezita in mausoleul din Moscova ar fi cumva sfanta doar pentru ca este neputrezita?
Biserica lui Dumnezeu celui viu, "stalp si temelie a adevarului" (1 Timotei 3, 15), canonizeaza dupa criteriile ei stabilite in milenii de cand exista, nu dupa criteriile impuse de Magie de pe tpu.ro happy

| Magie2525 explică (pentru pacatosulBogdan):

Care sunt acele criterii?

| Magie2525 explică (pentru pacatosulBogdan):

Nu este adevărat că sfinții nu putrezesc?

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Magie2525):

Intreaba pe Google sau direct la Patriarhie! Poate e de serviciu Banescu si-ti raspunde care sunt acele criterii.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Magie2525):

Nu! Nu este adevarat ca toti sfintii nu putrezesc! Trolling-ul tau este enervant!

| Magie2525 explică (pentru pacatosulBogdan):

Nu este niciun trolling.
Eu știam că sfinții / sfintele nu putrezesc, de aceea trupurile lor sunt expuse în racle la vederea publicului.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

"iar ateii intr-un regim islamic sunt condamnati la moarte, spanzurati, la fel si homosexualii - aruncati de pe cladiri."
Tu ce încerci acum să mă convingi că era mai bine dacă veneau turcii?winking