| ANONIMANONIMI a întrebat:

Buna voi aveti prieteni care nu cred in Biblie. dar de fapt ei spun ca sunt crestini. adica sunt unele persoane care cred mai mult in stiinta decat in cartea sfanta.Ce parere aveti? mersi

Răspuns Câştigător
| MskDesign a răspuns:

Cartea "sfanta" este doar o carte! Un bestseller care s-a vandut bine in toata lumea.Stiinta a facut ca omul sa inteleaga de unde isi are originile si unde vrea sa ajunga pe viitor.Toate aceste divinitati fictive au fost create de mintea unor luminati pentru a supune hoardele in antichitate.Problema este ca aceasta prostie a supravietuit pana in zilele noastre, pentru ca omul are nevoie sa creada in ceva, stiti voi, ceva de genul ciobanul cu oile. Daca imi spuneti ca acea carte sfanta se numeste stiinta, atunci voi crede si eu.In caz contrar, va spun nu multumesc, tineti-va cartea sfanta pentru voi, caci mie imi ajunge si imi satisface curiozitatile doar stiinta.

12 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu înțeleg de ce spui că unii spun că sunt creștini dar cred mai mult în știință ca și cu a fi creștin înseamnă a fi împotriva științei. Eu cred că știința descoperă lumea minunată pe care a creat-o Dumnezeu folosindu- se de creierul extraordianr pe care tot Dumnezeu l-a creat chiar și pentru acest scop.

| DarthNiger a răspuns:

Buna,parerea mea este ca oamenii sunt liberi sa creada ceea ce vor ei, stiinta si religia sunt 2 lucruri care nu le poti combina si sunt total opuse, sincer sa fiu cred si in religie dar si in stiinta, acum depinde de credinta si de mentalitatea fiecaruia cum percepe lucrurile.

| bleakk a răspuns (pentru DarthNiger):

Sigur nu-s complementare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, unele lucruri nu pot fi dovedite stiintific, dar unele care se cred ca sunt minuni, da. Sunt multe lucruri ce nu au explicatii, dar cu timpul, si oamenii de stiinta o sa-si dea seama ca sunt paranormale. De exemplu, clarvazatorii, are cineva vreo explicatie pentru ei? Nu.

| DarthNiger a răspuns (pentru anonim_4396):

Clarvazatorii serios? laughing nu exista asa ceva niciun om nu poate vedea dincolo de ochii sai happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarthNiger):

De unde sti tu?

| DarthNiger a răspuns (pentru anonim_4396):

Multa lume stie, clarvazatorii sunt niste hoti care incearca sa impresioneze lumea prin (puterile lor) happy numai Dumnezeu poate sfintii omul si dandu-i Harul Sfantului Duh, atunci oamenii capata puteri pentru a ajuta oamenii in numele binelui si al crestinismului big grin

| dragos38 a răspuns:

Da! am un coleg de servici care nu crede biblie desi este crestin,si crede mai mult in dovezile stintifice,bravo lui,eu de multi ani nu mai merg la biserica, doar odata pe an, de pastii, caci n-a asta-i traditia crestina, cica de pasti a inviat I.H. insa iudeii sarbatoreau pastele inainte de nasterea lui I.H.

| DeusCorrupti a răspuns:

Aia se numesc AGNOSTICI.

Cred într-o divinitate la modul general ( nu d-zeu, nu allah, etc. ) dar nu cred în nimic ce are legătură cu ea de pe lumea asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeusCorrupti):

Gresit, aceia se numesc deisti. Agnosticism afirma ca nu stie daca exista un zeu. Acesta poate fi la randul sau teist sau ateist.

| XDeDeX a răspuns:

Buna sper sa nu te supere raspunsul meu.
Nici eu nu cred prea mult in chestia asta cu religiile... daca ar fi sa vorbim pe tema asta am putea vorbi o luna si nu am termina, nu poti sa impui cuiva sa creada in ce crezi tu sau invers asa dar si prin urmare concluzia este.
Fiecare crede in ce vrea nu judeca un om dupa credinta lui... a fi credincios nu inseamna doar sa citesti sau sa crezi in biblie. O zi buna sa ai ceau

| StarKiss a răspuns:

Nu, nu am astfel de prieteni.