| PrettyDollRock a întrebat:

Vreau niste legi ortodoxe despre cum se numeste vasul in care se boteaza copilul., ce inseamna lumanarea aprinsa., ce semnifica tunderea motului?

4 răspunsuri:
| laurentiu a răspuns:

Sti ce se spune despre legi?
cine crede ca tine legile si calca o singura lege se face vinovat de toate! deci mai mult te afunzi in noroi!

| NikoIsDirectioner a răspuns:

Am doar un singur lucru de spus www.gorgoroth.info

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vasul se numeste cristelnita.lumanarea aprinsa inseamna crestinarea copilului,adica aducerea lui la lumina cunostintei de Dumnezeu, de catre nasi.ei sunt parintii spirituali ai copilului care se leapada de satana in numele lui, si au gruija pe parcursul vietii sa aiba o buna si corecta traire crestineasca.impreuna cu parintii dupa trup. tunderea motului nu semnifica nimic decat ca prima tunsoare eu face nasul de botez.prima aniversare si un motiv in plus de petrecere si alte obiceiuri lumesti fara nici o influenta religioasa.