| tweety21 a întrebat:

Buna TPU am fost la biserica si mi.am pus o dorinta iar cand am pus lumanarea jos a cazut in apa, si cand am ridicat-o nu s.a stins era aprinsa.
Deci intrebarea mea este ce inseamna daca lumanarea cade in apa si nu se stinge?
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| girl971 a răspuns:

Probabil este o coincidenta sau ...sa stii ca era o legenda cu chestia asta dar nu o da pe internet.Se zice ca daca scapi lumanarea in apa si nu se stinge ti se indeplineste aceea dorinta dar vor fi momente in care va trebui sa lupti mult pentru ea. Sper sa te ajute!

| tweety21 explică (pentru girl971):

Iti multumesc foarte mult chiar dorinta aceea este pe cale sa se indeplineasca si ai avut perfecta dreptate chiar trebuie sa lup am luptat si voi lupta pana la capat!
iti multumesc foarte mult!

Multumesc foarte mult, chiar asa s-a intamplat acum trebuie sa lupt pentru ceea ce imi doresc..si chiarmai este putin iar dorinta mea se va indeplinii!
Din nou iti multumesc foarte mult!

28 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nimic,de fapt in Biblie nici nu apare ceva despre lumanari, sunt doar traditii.

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

Obiectele de cult sunt cinstite in primul rand pentru valoarea lor simbolica cu privire la diferite trimiteri catre Divinitate si nu pentru ca apar sau nu in bible. Bilia este si ea un obiect de cult.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Spre exemplu, LA CEREREA LUI DUMNEZEU sau sub îndrumarea profetilor, evreii Vechiului Testament aveau (sau după caz, chiar au) nenumărate obiecte de cult:

sfeşnice, lumânările, Chivotul legii, HERUVIMII DIN AUR(!), veşmintele specifice, cărţile de cult, jertfele specifice, diferite obiecte şi materii indispensabile cultului, rugăciuni fixe, Scrierile sfinte, Yarmulke, Kippa (acoperamantul capului), mezuzot (cutiuţe care se puneau simbolic pe tocurile usilor), Mezuzah (tocul usii cu valoare simbolică), Tzitzit (franjuri rituale atasate unui vesmant purtat de un barbat), obiectele şi materiile folosite în ritualul circumciziei, alte obiecte: Bimah, Aron Kodesh, Mizrah – zidul plangerii, Petikha (draperia care acoperea Sfânta Sfintelor), Aliya, Hagba si Glila, Karen Kayemet LeYisrael (cutia ce culoare albastru cu alb necesara strangerii fondurilor), tefillin (cutiute negre la care sunt atasate curele de piele neagra), arba kanfot (cu câte 613 franjuri), etc...

Alături de obiectele de cult insultate de către eretici se află şi gesturile CU VALOARE SIMBOLICĂ nerecunoscute în general de către aceştia. La evrei spre exemplu, acestea erau întâlnite cu mare ABUNDENŢĂ: ruperea hainelor -Kriyah- (pentru a exprima durerea), Nichum Avelim, Kaddishul, ceremonialul Bar-Mitzvah, ceremonialul Tahara, misiunea celei numite Chevra Kaddisha, ceremonialul numit Brit Milah, etc, etc...

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Exod20:4,5 Biblia este cuvantul lui Dumnezeu, nu un obiect de cult. 2timotei3:16. Ma mir ca afirmi acest lucru.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

CUVANTUL REVELAT este mai mult decat un obiect de cult, dar cartea care il contine este un obiect de cult...

| Mădă0611 a răspuns:

S-a scufundat si partea aprinsa?

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

Ce, nu crezi in minuni? smug

| Mădă0611 a răspuns (pentru CinevaNou):

Nu prea, dar citind ceva, cred ca ar trebui sa incep sa cred. Cum dracu' reusesc astia sa traiasca fara creier? thinking https://ro.stiri.yahoo.com/......04331.html

Bogdan • 1 oră 5 minute în urmă Raportare abuz
Îi dau ăia câteva pastile de nu doar crede în Dumnezeu ci şi îl vede şi vorbeşte cu el, iese profet laughing

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

Wtfstraight face sper ca e o gluma de articol, dar astia de la yahoo nu prea publica glume ca altii. :-s
Oare daca zicea ca crede in monstrul de spaghete ce patea?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CinevaNou):

Pai no, se iau frumusel cuvinte cheie, se scriu, la fel de frumusel pe goagăl, si se da, la fel de frumusel, un entăr:
https://www.google.ro/......tps?/webhp

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu merge link-ul, cuvintele cheie sunt: nigeria kano Mubarak Bala

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Mădă0611):

In halu' asta?
Familia lui ar fi trebuit internata, nu el.

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

Mie imi merge, e naspa chrome devil

| tweety21 explică (pentru Mădă0611):

Da,vorbesc foarte serios!

| tweety21 explică (pentru CinevaNou):

Stii eu vorbesc foarte serios, nu glumesc.
acum crezi ce vrei tu!

| Mădă0611 a răspuns (pentru tweety21):

Nu stiu daca ai observat, dar acea apa e uleioasa, iar uleiul arde, in candele e ulei de exemplu, totusi, nu e suficient ulei cat sa ia foc tot ce e acolo, dar suficient cat sa"protejeze" flacara daca nu sta mult timp in apa. Asta am observat cand mergeam si eu la biserica.

| sublime89 a răspuns:

Iti doresti prea mult sa vezi miracole, si atunci le vezi acolo unde nu sunt.

| doreal a răspuns:

Dragut, ai ceva special daca, cauti in adancul sufletului tau cum avem toti dar nu stim cum sa folosim acel ceva. Te-ai rugat cu multa credinta si D-zeu te-a auzit happy, deci fi sigura ca acea dorinta se va implini.

| Inferno a răspuns (pentru doreal):

Daca iti scapa sapunul e semn divin?

| doreal a răspuns (pentru Inferno):

Ehh pai acolo este neatentie laughing

| Dumniezău a răspuns:

Raspunsul este trafalete.

| SimpleIsCool a răspuns:

Salut.
Daca te rogi cu credinta, adevarata, lucrurile chiar se indeplinesc.
Inseamna ca esti mai special cred.
O viata frumoasa sa ai.
Peace!

| Macryna a răspuns:

Un semn, prin care Dumnezeu ti-a aratat ca ti-a ascultat rugaciunea happy

| MaNuela_RoMina_1999 a răspuns:

Foarte frumos happy Inseamna ca ti-ai dorit acel lucru foarte mult, Dumnezeu te-a auzit si ti-a dat un semn. O zi buna!

| casian_6565 a răspuns:

Stai ca nu inteleg unde ai gasit apa in biserica de ti a cazut lumanarea?

| Darkness13 a răspuns:

Inseamna ca ai avut noroc ca nu ai provocat un incendiu happy

| SonOfAnarchy a răspuns:

Superstitii,vrajitorie,magie,oameni primitivi, evul mediu, Romania, crestini, rahaturi. Nu s-a stins, vai minune! Stai. sa nu uitam de sutele de copii care au murit azi de foame, ce ii mai place lui mosu asta cu barba, care sta pe un nor, sa se distreze. Da, sper sa ti se indeplineasca dorinta ta de rahat. da-i la **** pe copii.