| Lorenaq a întrebat:

vreau sa zic ca eu m-am îndrăgostit de fratele vitreg al cumnatului meu si vrem o relație, vreau sa stiu daca se poate sa avem o familie împreună, adică daca putem sa ne căsătorim! Doar ca ei au aceeași nume de familie!

13 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca nu sunteti rude de sange, va puteti casatori linistiti.

Casatoria este interzisa intre rudele de sange plana la gradul IV (inclusiv). http://legeaz.net/dictionar-juridic/gradele-de-rudenie

| danay72 a răspuns:

Nu aveți nici o legătură de sânge. Deci nu e nici o problema care sa afecteze faptul de a întemeia o familie și a avea copii.

| Mayhem666 a răspuns:

Da este posibil, nu vad de ce nu ar fi. Mai ales ca este frate vitreg, si asta simplifica lucrurile.

| Divy a răspuns:

Ști de ce se interzice căsătoria între rude?
Pentru că e incest, iar copilul ce se va naște va suferi anumite boli, poți cerceta mai multe despre incest la egipteni, ei au permis incestul chiar și între frați ceea ce a condus la nașterea unui faraon cu oase subțiri ce avea nevoie de ajutor pentru a se deplasa, asta spun unii cercetători științifici.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Divy):

Dar nu e incest daca nu sunt rude de sange, a spus fratele vitreg. Deci nu cred ca e vreo problema.

| Divy a răspuns (pentru Mayhem666):

Fratele vitreg al cumnatului, cumnatul e rudă de sânge deci fratele de ce nu ar fi?
Eu unul nu mă opun, e decizia lor căci ce poate sta în calea iubirii?!

| Hazzard a răspuns (pentru Divy):

Cumnatul e ruda prin alianta, nu de sange. Chiar daca am considera cumnatul ca fiind ruda de sange, fratele vitreg al cumnatului nu este nici macar ruda de sange cu el.

| Divy a răspuns (pentru Hazzard):

Corect, dar biserica ortodoxă nu permite căsătoria între rude căci este rudă spirituală (prin alianță), nu știu în schimb celălalte religii dacă acceptă.
Din punct de vedere civil se pot căsători și pot deveni o familie.
Asta rămâne la latidunea Lorenei să întrebe un preot privind mariajul pe care și-l dorește.
O zi bună îți doresc.

| MistretulPufos a răspuns (pentru Divy):

Pana mea, nu sunt rude de sange

| Divy a răspuns (pentru MistretulPufos):

Am înțeles dar nu eu am făcut canoanele și eu nu sunt perot, ce vină am eu.
Am spus cum e la ortodocși, poate alte religii sunt mai îngăduitoare

| MistretulPufos a răspuns (pentru Divy):

Ok man, laughing

| Holiday a răspuns (pentru Divy):

"Asta rămâne la latidunea Lorenei să întrebe un preot privind mariajul pe care și-l dorește."

Nu preotul stabileste cine se poate casatori, ci legea, care din fericire nu mai e atat de influentata de aberatiile religioase. Deci evident ca se poate casatori, parerea popii nu e necesara si nici importanta.

| Divy a răspuns (pentru Holiday):

A pus întrebarea în secțiunea religie și am concluzionat că își dorește o cununie religioasă deoarece nu a specificart în întrebare.
Încă o dată repet rămâne la latitudinea Lorenei să întrebe un preot privind mariajul pe care și-l dorește, am spus asta cu privire la căsătoria religiosă dacă și-o dorește,
Eu am precizat destul de clar asta, poate înțelegi greșit ceea ce am încercat să transmit