| Bocristi7 a întrebat:

Buna ziua!
Mă frământ foarte tare de ieri de când mi-am amintit că am făcut un păcat. In urma cu 2 luni cam așa am jurat cu mana pe biblie zicând: "jur că dacă timp de o luna mă mai masturb€z sa îmi de-a Dumnezeu o boala" nu am respectat acest jurământ și de aceea acum îmi este frica că voi păți ceva eu sau cineva din familia mea. Am 16 ani. Fac rugăciuni in fiecare seara. Sunt creștin ortodox. Acest păcat este un păcat împotriva duhului sfânt? Ce sa fac sa mi se ierte acest păcat? (M-am spovedit dar nu am zis preotului că am jurat stramb). Mai pot face ceva adică să mi se ierte acest păcat? Îmi este foarte frica sad

15 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Biblia e o carte cu povesti, iar zeul e un personaj imaginar util pentru prostirea naivilor creduli și neștiutori. In concluzie, nu e nici o problema.

"Toţi oamenii care gândesc sunt atei." - Ernest Hemingway
"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." – Voltaire
"Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva." - Stendhal
"Una din marile tragedii ale omenirii este că moralitatea a fost răpită de către religie." - Arthur C. Clarke
"Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească." - Arthur Schopenhauer
"Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii." - Benjamin Franklin
"Puneţi la îndoială cu îndrăzneală până şi existenţa lui Dumnezeu pentru că, dacă ar fi unul, trebuie cu atât mai mult să fie de acord cu omagiul raţiunii decât al fricii oarbe." - Thomas Jefferson
"Proştii resping ceea ce văd dar nu ceea ce cred; înţelepţii resping ceea ce cred şi nu ceea ce văd." - Huangbo Xiyun
"Cuvantul «dumnezeu» nu este nimic altceva pentru mine decat expresia si produsul slabiciunii umane, Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilaresti". "Nici un fel de interpretare, indiferent cat de subtila, nu-mi poate schimba opinia", Albert Einstein (intr-o scrisoare scrisa de Einstein catre filozoful Eric Gutkind,, 3 ianuarie 1954)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca le este frica de pedeapsa si pentru ca spera la o recompensa, atunci suntem într-o stare jalnica." A. Einstein
"Religia este o rămăşiţă a copilăriei inteligenţei noastre." - Bertrand Russel
"Credinţa inseamna să nu vrei să ştii ce este adevărat." - Friedrich Wilhelm Nietzsche

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns (pentru Bocristi7):

Daca ar exista Dumnezeu, acesta se spune ca a facut tot ce exista, deci rezulta ca a facut purici, paduchi, viermi, capuse, plosnite, tantari, virusi si bacterii.
Facea un zeu atotputernic asa ceva? La ce ii trebuiau tantari, purici padichi? Evident ca nu zeul a facut asa ceva. Natura a facut tot ce exista, iar zeul e un personaj imaginar.

Se spune ca zeul iubeste omul.
Ce face un zeu atotputernic care iubeste omul si a facut tot ce exista? e invizibil? Se ascunde de om? Se ocupa cu minuni si lasa oamenii sa moara de boli, de frig, de foame, in accidente si in razboaie? Evident ca nu ar face asa ceva. Zeul nu exista.

Un zeu atotputernic poate face orice, deci nu are nevoie de nimic de la om. Mai putem spune atunci ca zeul iubeste omul? Daca nu are nimic de la om, evident ca nu poate sa-l iubeasca, sa-l ajute, sa-l pedepseasca sau sa-l rasplateasca pe om.

Cine are nevoie de credinta omului, zeul atotputernic care poate face orice si nu are nevoie de nimic sau omul mincinos ca sa il insele pe naiv? Evident ca omul mincinos are nevoie de credinta pentru ca nu are dovezi si atunci are nevoie ca omul naiv sa ii creada toate minciunile.

Deci zeul nu exista. Zeul e minciuna omului necinstit si nesimtit.

| halogen001 a răspuns (pentru Bocristi7):

In cine sa crezi? In zeul invizibil care a facut purici si paduchi? Cine sa te ajute, sa te rasplateasca sau sa te pedepseasca, zeul invizibil care a facut viermi, purici si paduchi? Acela e fantezie pe hartie, nu are nici o valoare, dar e foarte bun pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns (pentru Bocristi7):

Credinta omului in Dumnezeu e credinta doar in omul mincinos si necinstit.
Daca un om mincinos spune despre mine altui om ca eu ii voi da 1000 000 000 lei daca face ceva, si acel om face ce i-a spus omul mincinos fara sa vorbeasca cu mine, atunci cand acel om vine la mine nu va primi nimic, pentru ca nu a vorbit cu mine, nu i-am promis nimic si nu i-am cerut sa faca nimic. Credinta lui nu a fost in mine. A fost in omul mincinos.
Acelasi lucru e si cu zeul invizibil. Zeul nu a vorbit cu omul, nu i-a promis nimic, nu i-a cerut sa faca nimic si omul nu va primi nimic de la zeu (daca ar exista asa ceva). Deci credinta omului in zeul invizibil e doar credinta in oameni, nu in zeu.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns (pentru Bocristi7):

Cei care se roaga nu sunt mincinosi. Cei care se roaga sunt creduli, naivi si nestiutori. Cei care au inventat povestile absurde si fanteziste sunt oamenii mincinosi. Prin minciuna prostesc oamenii inocenti si ii pun sa citeasca rugaciuni adresate unui personaj inexistent. Asta e din partea lor dovada de necinste, neseriozitate si nesimtire, sa profiti de omul inocent si sa-l pui sa vorbeasca singur la pereti.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns (pentru Bocristi7):

Credinta e drumul catre minciuna, iar stiinta e drumul catre adevar.

Omul ca sa poata fi inselat, trebuie sa fie nestiutor ca sa nu stie care e adevarul si sa creada minciuna, deci sa aiba credinta.

Orice lucru bun se face cu stiinta. Cu credinta se face doar o incercare in cel mai bun caz.
Daca stiu sa fac un pod, il fac si iese bine. Daca nu am stiinta si il fac cu credinta ca va iesi bine, e doar o incercare adesea sortita esecului.
In plus, credinta in ceva ce e dovedit a fi fals e deja prostie.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns (pentru Bocristi7):

Totul se plateste. Se zice ca zeul inexistent, invizibil si "atotpuernic", "iubitor" si "inteligent" care a facut purici si paduchi si lasa omul sa moara de boli, de frig de foame, in accidente si in razboaie si care se ocupa cu minuni da viata "vesnica".

Omul daca nu gandeste, crede ca pentru niste ritualuri primitive, cantece si poezii va primi viata "vesnica". Asa ceva e o fantezie absurda. Nu echivaleaza ce face un om intr-o viata intreaga cu o viata vesnica. Nimic din ce poate face omul nu ar fi suficient pentru a castiga viata vesnica.
De asta nici nu exista nici un om care sa fi depasit 200 ani. Deci numarul oamenilor cu viata vesnica este zero din aproape 8 miliarde cati suntem acum.
Omul mincinos va spune ca viata vesnica nu e aici, e in alta parte laughing e in partea pe care nu o vede nimeni. Asa cum zeul e invizibil asa sunt si oamenii cu viata vesnica, prezenti doar in cartile cu povesti absurde folosite pentru inselarea naivilor creduli si nestiutori.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns (pentru Bocristi7):

Nimic nu e gratis, mai ales lucrurile de valoare. Daca ar fi existat un zeu, acesta nu era invizibil, ajuta omul, nu facea purici si paduchi, ar fi dat omului cunoastere, deci nu l-ar fi lasat in nestiinta si primitivism sa cante, sa citeasca povesti si rugaciuni si sa faca tot felul de ritualuri primitive. Un zeu nu facea un om neputincios si "pacatos". Povestile scrise de Ion Creanga sunt coerente, au sens si sunt bune. Biblia e un amestec de lucruri reale si lucruri false din care fiecare ia ce vrea, dar prezența unor lucruri reale pe langa cele false nu schimba cu nimic falsitatea lucrurilor neadevarate. Principalul neadevar din Biblie e existenta zeului. Cum zeul nu exista, tot ce e in Biblie devine fantezie.

Viata "vesnica" se plateste cu fapte "bune" si cu "credinta".
Viata vesnica e infinita, deci are valoarea infinit. Orice fapta buna sau rea, inclusiv "credinta" (care de fapt e credinta in oamenii mincinosi) nu sunt suficiente pentru a plati vesnicia. Nu echivaleaza cu infinitul, deci viata "vesnica" (daca ar exista asa ceva) nu poate fi castigata de nimeni niciodata pentru ca nu are cu ce. In plus nici nu are cine sa o dea, din cauza ca zeul e e doar poveste.