| 7775 a întrebat:

Ca să fi creștin trebuie să renunți la a asculta muzică metal? Creștinii pot să asculte orice muzică înafară de metal și rock?

22 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Important nu este ce asculti ci cum traiestiwinking

| RAY a răspuns:

In biblie nu scrie așa cv,dar știm că fiu domnului dansa,ii plăcea vinul cu lipie și carnea fara grăsime, ce muzica asculta Iisus? Muzica evreiască metal, rock nu cred că era pe vremea aia, nu baga pe alti in seama că sunt mai păcătoși, ideea e că fără fapte egal moarte, degeaba crezi in Dumnezeu și te duci la biserica dacă nu faci fapte bune

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da crezi ca te controleaza cineva ce muzica asculti?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dragalas @T0Teu

Ignore imediat, foarte foarte rar habotnicii au argumente sa sutina o discutie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

@T0Teu, credinta ta intr-o poveste nu e un argument, e doar o... poveste

Case closed. Simplu si la obiect.

| dullcat a răspuns:

Nu are nicio treaba cu muzica, hai sa fim seriosi.Conteaza ce este in sufletul tau, cum te comporti cu ceilalti oameni, cum ii ajuti.Nu daca asculti heavy metal si iti tai unghiile duminica sau mai stiu eu ce prostii.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu, wtf.
Nu scrie nicăieri ce trebuie să asculți.Cine spune altfel, e fanatic.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Nu, ni trebuie.Aici nu e Islam.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Crestinismul nu este o religie a interzicerilor, ci a libertatii!
"Veti cunoaste adevarul iar adevarul vă va face liberi", spune Hristos Dumnezeu. Poti asculta orice muzica, dar sa te gandesti daca este cu folos. "Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi folosesc. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate zidesc." - 1 Corinteni 10:23 (Sfantul Apostol Pavel)
Muzica metal poate sa-ti dea stari de agitatie, nu doar sa te distreze. Trebuie sa te gandesti daca in starea aceea de agitatie te poti ruga sau poti face altceva cu folos. Mai mult, unele stiluri muzicale sunt vadit anti-crestine, gen black si death metal. Nu poti fi si cu Hristos si cu Veliar!

| CLaludiu1234 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Wow ce răspuns frumos, ai o mentalitate deschisa, ești de apreciat, foarte putini oamenii mai au o mentalitate ca a ta.Majoritatea celor care se dau drept crestini sunt doar oameni religioși,gata sa asculte mai mult de religie,chiar dacă biblia poate interzice acel lucru, un exemplu viu sunt moastele, oare biblia nu religia ca religia bună e sa cercetam pe văduve și pe orfani, oare spune sa ne inchinam la oase sau sa sarutam oasele? nu mai zic de pupat mana preotului, dar răspunsul tău e altfel

| T0Teu a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Din pacate majoritatea "credincioșilor" romani asculta de religie si nu de Biblie. Daca ar citi macar o data Biblia cu sinceritate ar vedea ca ei practica multe uraciuni ptc asa li se spune de catre preot sau rude sau asa...

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru CLaludiu1234):

O sa-ti stric repede impresia buna pe care ti-ai facut-o despre mine, dar cine cauta sa placa oamenilor, nu poate sa placa lui Dumnezeu! Eu sunt pupator de moaste si de icoane! Ma inchin in fata lor fiindca au harul lui Dumnezeu! Si ii dau ignore oricui o vorbeste de rau pe Maica Domnului, care este si mama mea! "Femeie, iata fiul tau!" - Ioan 19:26
Oare nu vom cinsti si nu vom saruta si nu vom imbratisa pe cei care, slujind lui Hristos, chiar punandu-si sufletele lor, Dumnezeu i-a cinstit El prima data? "Dacă-Mi slujeşte cineva, Tatăl Meu îl va cinsti." -Ioan 12, 26
"iata, de-acum ma vor ferici toate neamurile, ca mi-a facut mie marire Cel Puternic si sfant este numele Lui" - Luca 1, 48-49
Cine s-a mai invrednicit de nasterea lui Hristos Dumnezeu dupa trup, daca nu Maica Domnului? I-auzi ce-i spune ingerul: "Bucura-te cea plina de har! Domnul este cu tine! Binecuvantata esti tu intre femei!" I-auzi ce-i spune Sfanta Elisabeta, mama Sfantului Ioan Botezatorul: "Binecuvanta esti tu intre femei! De unde mie cinstea aceasta ca sa vina Maica Domnului meu la mine?"
Ai impresia ca musulmanii sau hindusii sau altii nu cerceteaza vaduvele si orfanii? Sau asta este exclusivitatea neoprotestantilor?! Si ortodocsii fac milostenie, dar nu cu gandul de a face prozelitism sau de a momi pe cineva sa intre in Biserica.
Iar preotul, conform Bibliei, trebuie sa se bucure de indoita cinste! - 1 Timotei 5:17

| KovacsB a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Un tantalau apreciaza un raspuns dat tot de tantalau.

| EestiSodalane a răspuns:

Creștinii pot asculta orice muzică vor, incluzand rock și metal. Deși e de avut în vedere că unele cantece promoveaza un stil de viata opus Creștinismului și ar fi recomandat sa le eviti. Nu are nicio legatura totusi cu genul muzical. Exista cantece rock și metal cu mesaj creștin, deci normal că alea nu sunt rele

| T0Teu a răspuns:

Eu nu ascult decat muzica crestina. Biblia spune sa cantam laude lui Dumnezeu si cam toate cantarile ar trebui sa fie legate de viata crestina, de Dumnezeu si de credinciosi in principal. Cu ce Il faci pe Dumnezeu sa Se simta bine daca asculti manele sau melodii de dragoste? Mai rau Il superi. Sa nu mai zic de muzica care conține cuvinte obscene sau chestii de genul. Nu iti impun ce anume sa asculți, dar asta e sfatul meu.

| suntserios a răspuns (pentru T0Teu):

Asta inseamna ca esti habotnic, omul intreba de oamenii normali.

| T0Teu a răspuns (pentru suntserios):

laughing laughing laughing
Crestinii nu sunt ca "oamenii normali". Biblia vorbeste de credinciosi si lume. Nu toti fac parte din cei credinciosi, majoritatea fac parte din lume.
Si nici macar nu ti am cerut parerea, am raspuns la intrebarea unui utilizator, nu la întrebarea ta, asa ca ar fi mai bine sa te abtii. Nu ma interesează parerea ta, crezi ca n o sa mai pot dormi la noapte din cauza ca m ai facut habotnica? laughing laughing
Data viitoare vezi la cine comenteziwinking

| RAY a răspuns (pentru T0Teu):

De ce mi ai dat eronat? Citește omule Biblia

| T0Teu a răspuns (pentru RAY):

O citesc a treia oara si o si studiez si n am gasit absolut nicăieri in Biblie ca Isus ar fi dansat sau ca Ii placea vinul sau ca asculta muzica. Cred ca tu esti cel care ar trebui sa mai citeasca Biblia.

| T0Teu a răspuns:

@suntserios
Am argumente suficiente pentru ceea ce am spus, dar am vazut comentariile tale si la alti utilizatori si stiu ca daca as argumenta ceea ce afirm nu rezolv nimic, ba chiar iti sustii si mai mult parerea ca sunt "habotnica" asa ca nu are rost sa continui. Cu astfel de oameni imi pierd efectiv timpul.

| CLaludiu1234 a răspuns:

Nu îți spun sa asculți sau nu rock și metal,și nici nu îți spun ca trebuie sa asculți neapărat muzica crestina, fiindca e decizia ta, și ai dreptul sa decizi singur ce sa faci cu viata ta. Dar dacă vrei sa mergi cale credinței, trebuie sa cauti sa-ti pui încrederea în Iisus ca unicul Fiu al lui Dumnezeu. Iisus a spus ca cel ce crede în el are viata veșnică, e adevart nu scrie in biblie ce muzica sa asculti, dar incearca sa citesti 1 capitol sau 2 din biblie, poti merge 1 data și la biserica sa vezi ce atmosfera e acolo, si ai sa-ti dai tu seama singur daca mai poti sau nu asculta rock și metal, si pe ce cale vrei sa mergi, nu sunt decât două cai, 1 calea către rai unde nu poți merge decât cu Iisus, și 2 calea către iad unde merg toți cei care nu merg impreuna cu Iisus.Nu iti spun ce insemna sa mergi cu Iisus fiindca tu decizi ce faci cu viata ta. Dumnezu a lăsat cele 10 porunci care sunt cele mai importante, dar nu ascultarea de cele 10 porunci te mantuie ci numai incredea în Iisus te poate mântui.Isus a spus cine nu e cu mine e împotriva mea.

| Ionut2266 a răspuns:

1 Corinteni 6:12,, Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu mă voi lăsa biruit de ceva". Pentru ca să fi creștin trebuie să înțelegi că toate ni le îngăduie Dumnezeu dacă avem o măsură a lucrurilor. Concret, muzica metal nu este ceva interzis în creștinism, însă trebuie să înțelegem că adesea aceasta pune într-un fel sau altul,, stăpânire " pe ascultător. Vedem adesea pe TikTok, Insta, etc. videoclipuri de la concerte în care oameni sunt parcă scăpați de sub control, se bat, distrug, etc. Poți să asculți, dar să vezi înainte ce mesaj transmite și să nu te lași influențat. Roagă-te lui Dumnezeu să te îndrume și o sa vezi ca vei afla singur/ă răspunsul la toate întrebările.