| Mayhem666 a întrebat:

Ca voi religiosii tot spuneti ca Dumnezeu ne-a creat, spuneti si care e scopul pentru care am fost creati.
Si sa nu spuneti ca ne-a creat ca sa traim, apoi sa murim si sa ajungem in rai sau in iad. Daca stai si privesti lucrurile dintr-o anumita perspectiva, vei observa ca acest "scop" e complet inutil.
Deci care e scopul adevarat? Care e scopul existentei? De ce nu a putut sa existe o inexistenta?

34 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Scopul nu exista, am evoluat asa si traim aiurea fara scop, traim de fapt ca sa ne chinuim si apoi sa murim ca prostii.
Nu a putut sa existe o inexistenta pentru ca mediu a permis formarea fiintelor vii, si au aparut cum au aparut, aia e.
Ca pe alte planete unde nu e permisa viata, este inexistenta totala.

Iar cum dumnezeu exista doar in mintea religiosilor, aia e. Ca daca exista dumnezeu, nu facea nimic fara scop, ne putea face asa doar sa se amuze cu noi cum te amuzi tu cu un catel, insa daca era asa, avea grija de tine sa nu te chinui, imbolnavesti, sa ai ce manca, si asa mai departe, ca doar asa face un stapan de animale de companie, nu?
Asa ar fi facut si el.

Deci de aici logica da ca nu exista, pe langa multe altele care arata ca nu exista, mai ales ca se stie cine a inventat religia si de ce. Cine are minte stie asta.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Să fim sclavi în numele iubirii lui laughing ca să se distreze cu noi când ne judecă și ne trimite în iad că am spălat rufe duminica.

| halogen001 a răspuns:

Zeii sunt personaje imaginare de poveste primitiva, puerila, fantezista și absurda.
Daca ar exista un zeu atotputernic, atunci pentru el omul ar avea valoarea zero, deci nu ar avea de ce sa facă omul, nu ar avea de ce sa fie interesat de om, nu ar avea de ce sa-l răsplătească, sa-l pedepsească sau sa-l ajute pe om.
Numai o gândire infantila, primitiva si fantezista ar putea considera ca exista un zeu atotputernic, care a făcut omul, e interesat de om, îl iubește, ii cere credință, îl răsplătește, îl pedepsește și îl ajuta pentru niște ritualuri primitive, inutile și absurde.

Omul e o viețuitoare generata de natura prin selecție naturala și evoluție în timp, e o forma de existenta a materiei, iar zeul e o ficțiune bau-bau utila pentru manipularea naivilor.

Nu exista nici un scop. Asa se aranjează materia în anumite condiții, iar de îndată ce condițiile prielnice vieții dispar, dispare și viața.

| Lukasssz a răspuns:

Doar in imaginatia celor slabi Dumnezeu exista.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

"... we don't know wy God needed to create me or you and me. Because God is fullness, but He wanted to have somebody to talk with. We don't understand, God wants to talk with us all the time. But we don't pay any attention to Him." - Arhimanditrul Roman Braga
https://youtu.be/0EYWcbiI3a8

| SingleForOne a răspuns:

Sa faci majoritatea lucrurilor frumoase din viata, fara sa mori (scopul existentei), si impreuna cu Dumnezeu, si in special intre noi. De murit, nu murim pentru ca vrea el (de la inceputul povestii), ci pentru ca am vrut noi, si vrem in continuare. Deoarece el este viata, si a dat viata primului om; fara el, evident ca este moartea.
Precum "intunericul" este lipsa de "lumina", la fel este si "moartea" ca "lipsa de viata/de Dumnezeu", adica cu acea "suflare de viata", fara asta primul om era doar o gramada "sculptata" de tarana, noroi, etc, adica mort, inexistent.
Deci, este atat "existenta", cat si "inexistenta", adica Prezenta Lui Dumnezeu si Absenta Lui Dumnezeu.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Ne-a creat ca sa ne testeze din cauza a ce au facut Adam si Eva! Sa vada care sunt cei ce se indreapta spre calea cea dreapta si care nu!

| Mosotti a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Si de ce sa ne testeze? De ce sa vada cine se indreapta pe carea cea dreapta care e care? Care a vrut-o el? Deci dictatura.
Poate eu nu consider ca, calea dreapta e aia!

| halogen001 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Zeul e atotstiutor, deci nu are ce sa testeze ca stie dinainte rezultatul.
Zeul e atotputernic, nu-l intereseaza lucruri marunte si n-are el grija testarii.
Adam si Eva sunt creatia zeului, deci zeul nu e in stare sa faca lucruri bune.
Zeul e invizibil si surdomut, deci nu pot spune care e calea dreapta si care e cea stramba.
Cine crede in zeul x invizibil si surdomut, crede in ommul mincinos.
Exemplu:
Spune un mincinos unui om ca eu vreau de la un om sa faca lucrurile x si y si ca eu ii voi da 10000000000lei. Omul credul, crede in omul mincinos, nu in mine, pentru ca eu n-am vorbit cu el, nu i-am promis nimic si nu i-am cerut sa faca nimic. Daca omul credul face lucrurile x si y apoi vine la mine sa-i dau cei 10000000000lei, nu-i voi da nimic, pentru ca eu nu m-am inteles cu el.
Asa e si cu zeul surdomut si invizibil. Citesti in cartea x scrisa de mincinosul y ca zeul iti da "viata vesnica" si ca trebuie sa faci lucrurile a, b, c. Faci lucrurile a, b si c si vii la zeul surdomut si invizibil si nu-ti va da nimic, pentru ca nu a vorbit cu tine, nu ti-a promis nimic si nu ti-a cerut nimic. Tu ai crezut doar in omul mincinos, nu zeu. Deci atata vreme cat zeul e invizibil si surdomut, credinta ta e doar in omul mincinos, nu in zeu.

Apoi rational daca gandesti, un zeu atotputernic are nevoie de ceva de la om? Evident ca nu. Are nevoie sa vada ce face omul? Evident ca nu. Ii cere omului credinta si ritualuri primitive? Evident ca nu. Nu are nevoie de asa ceva. Atunci cine are nevoie de credinta omului? E simplu. Omul mincinos are nevoie de credinta naivului nestiutor ca sa-i creada toate minciunile si profite de naiv.

Face un zeu atotputernic purici, paduchi, viermi, capuse, plosnite, tantari, virusi, bacterii? Evident ca nu. N-are nevoie de asa ceva.
Astea au aparut natural prin selectie naturala si evolutie in timp.

Deci omul serios si care gandeste, nici o secunda nu il crede pe omul mincinos care inventeaza povesti primitive, puerile, fanteziste si absurde pentru prostirea omului naiv, credul si nestiutor.

"Toţi oamenii care gândesc sunt atei." - Ernest Hemingway
"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." – Voltaire
"Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva." - Stendhal
"Una din marile tragedii ale omenirii este că moralitatea a fost răpită de către religie." - Arthur C. Clarke
"Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească." - Arthur Schopenhauer
"Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii." - Benjamin Franklin
"Puneţi la îndoială cu îndrăzneală până şi existenţa lui Dumnezeu pentru că, dacă ar fi unul, trebuie cu atât mai mult să fie de acord cu omagiul raţiunii decât al fricii oarbe." - Thomas Jefferson
"Proştii resping ceea ce văd dar nu ceea ce cred; înţelepţii resping ceea ce cred şi nu ceea ce văd." - Huangbo Xiyun
"E nevoie de religie pentru ca oameni buni să facă lucruri rele." - Steven Weinberg
"Cele mai groaznice şi cele mai crude crime pe care istoria le-a înregistrat au fost comise sub adăpostul religiei sau al altor motive la fel de nobile." - Mahatma Gandhi
"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi" - Christopher Hitchens
"Religia este considerată de oamenii obişnuiţi ca fiind adevărată, de către înţelepţi ca fiind falsă, de conducători ca fiind utilă" - Seneca cel Tânăr
"Oamenii nu comit vreodată crime cu atâta dedicare şi cu atâta bucurie ca atunci când o fac din motive religioase" - Blaise Pascal
"Toate religiile sunt inventate de catre oameni." - Napoleon Bonaparte
"Religia este unul din motivele pentru care cei saraci nu ii omoara pe cei bogati" - Napoleon Bonaparte
"Religia este excelenta pentru a controla oamenii obisnuiti." - Napoleon Bonaparte
"Cel care nu vrea să gândească e bigot, cel care nu poate să gândească e prost, cel care nu îndrăzneşte să gândească e sclav." - William Drummond
"Nu ai nevoie de Biblie pentru a justifica iubirea, dar nu a fost inventată o metodă mai bună pentru a justifica ura." - Richard A. Weatherwax
"Dumnezeu ar trebui executat pentru crime împotriva umanităţii." - Bryan Emmanuel Gutierrez
"A numi ateismul religie e ca şi cum ai numi chelia o culoare de păr." - Don Hirschberg
"A spune că ateismul necesită credinţă este la fel de cretin ca a spune că necredinţa în zâne şi spiriduşi necesită credinţă. Chiar dacă însuşi Einstein mi-ar zice că este un spiriduş pe umărul meu, tot i-aş cere dovezi şi nu aş greşi cerându-i-le." - Geoff Mather
"Din câte pot să-mi dau seama după studiul scripturii, tot ce faci în rai este să stai degeaba toată ziua şi să-l slăveşti pe Dumnezeu. Nu ştiu ce ai face tu, dar cred că după primii, oh, nu ştiu, 50.000.000 de ani de făcut asta aş începe să mă plictisesc puţin." - Rick Reynolds
"Credinţa nu îţi dă răspunsuri, doar te opreşte din a pune întrebări." - Frater Ravus
"Zeii nu omoară oameni, oamenii cu zei omoară oameni." - David Viaene
"O minciună este o minciună chiar dacă toţi o cred. Adevărul este adevăr chiar dacă nimeni nu îl crede." - Douglas Adams
"Când un om delirează se numeşte nebunie. Când mulţi oameni delirează se numeşte religie." - Robert Pirsing
"Sunt împotriva religiei pentru că ne învaţă să fim satisfăcuţi cu neînţelegerea lumii." - Richard Dawkins
"Un om este primit intr-o religie pentru ce crede si este izgonit pentru ce stie." - Samuel Clemens
"Religia - o fraza de dânsii inventata
Ca cu a ei putere sa va aplece-n jug,
Caci de-ar lipsi din inimi speranta de rasplata,
Dupa ce-amar muncirati mizeri viata toata,
Ati mai purta osânda ca vita de la plug?

Cu umbre, care nu sunt, v-a-ntunecat vederea
Si v-a facut sa credeti ca veti fi rasplatiti...
Nu! moartea cu viata a stins toata placerea -
Cel ce în asta lume a dus numai durerea
Nimic n-are dincolo, caci morti sunt cei muriti." - M. Eminescu- Împarat si proletar
"Religia este opiumul maselor." - Karl Marx
"Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot." - Denis Diderot
"Cuvantul «dumnezeu» nu este nimic altceva pentru mine decat expresia si produsul slabiciunii umane, Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilaresti". "Nici un fel de interpretare, indiferent cat de subtila, nu-mi poate schimba opinia", Albert Einstein (intr-o scrisoare scrisa de Einstein catre filozoful Eric Gutkind,, 3 ianuarie 1954)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca le este frica de pedeapsa si pentru ca spera la o recompensa, atunci suntem într-o stare jalnica." A. Einstein
"Biserica spune că Pământul este plat, dar eu ştiu că este rotund pentru că am văzut umbra lui pe Lună şi am mai multă încredere în o umbră decât în Biserică." - Ferdinand Magellan
"Se poate ca rolul nostru pe această planetă să nu fie slăvirea lui Dumnezeu, ci crearea lui." - Arthur C. Clarke
"Citită cum trebuie, Biblia este cea mai puternică forţă pentru ateism concepută vreodată." - Isaac Asimov
"Religia este o rămăşiţă a copilăriei inteligenţei noastre." - Bertrand Russel
"Şi dacă ar exista un Dumnezeu, cred că este foarte improbabil ca el să aibă atâta vanitate încât să se simtă jignit de cei care se îndoiesc de existenţa lui." - Bertrand Russel
"Nu mă deranjează părţile pe care nu le înţeleg din Biblie, ci părţile pe care le înţeleg." - Mark Twain
"Credinţă înseamnă a crede ceea ce ştii că nu e adevărat." - Mark Twain
"Vrea Dumnezeu să împiedice răul dar nu poate? Atunci este neputincios. Poate dar nu vrea? Atunci e răuvoitor. Vrea şi poate? Etunci este diabolic." - Epicurus
"Ar fi foarte frumos dacă ar exista un Dumnezeu care a creat lumea şi care a fost o forţă benevolentă, dacă ar exista o ordine morală în Univers şi viaţă după moarte; dar este frapant faptul că toate acestea sunt exact ceea ce suntem obligaţi să ne dorim." - Sigmund Freud
"Religia este o iluzie şi îşi derivă puterea din faptul că se potriveşte cu dorinţele noastre instinctuale." - Sigmund Freud
"Nu pot crede că acelaşi Dumnezeu care ne-a înzestrat cu simţ, raţiune şi intelect, a făcut asta cu scopul ca noi să uităm să le folosim." - Galileo Galilei
"Credinţa inseamna să nu vrei să ştii ce este adevărat." - Friedrich Wilhelm Nietzsche
"Din paradis lipsesc toţi oamenii interesanţi." - Friedrich Wilhelm Nietzsche
"Dacă ignoranţa faţă de natură a dat naştere la zei, atunci cunoştinţele despre natură îi vor distruge." - Baron D'Holbach
"Nu este la fel ca în Biblie, că Dumnezeu a creat omul în propria sa imagine. Dar, dimpotrivă, omul l-a creat pe Dumnezeu în propria sa imagine." - Ludwig Feuerbach
"Nu poţi convinge un credincios de nimic; credinţele lor nu se bazează pe dovezi, ele se bazează pe nevoia adânc înrădăcinată de a crede." - Carl Sagan
"Este de departe mai bine să se înţeleagă universul aşa cum este el de fapt decât să se persiste în amăgire, oricât de satifăcătoare şi liniştitoare ar fi." - Carl Sagan
"Tot mai sunt de părere că o clopotniţă cu paratrăznet denotă lipsă de încredere." - Doug McLeod
"Susţin că amândoi suntem atei. Eu doar cred mai puţin cu un zeu decât tine. Când vei înţelege de ce îi respingi pe ceilalţi zei posibili, vei înţelege de ce îl resping pe al tău." - Stephen Roberts
"Trebuie să punem la îndoială logica poveştii de a avea un atotştiitor şi atotputernic Dumnezeu care a creat oameni cu defecte şi apoi îi învinovăţeşte pentru propriile sale greşeli." - Gene Roddenberry
"Dă-i unui om un peşte şi va mânca o zi, învaţă un om să pescuiască şi va mânca o viaţă, dă-i unui om religie şi va muri rugându-se să primească un peşte." - necunoscut
"Cum e, e omul una din greşelile lui Dumnezeu sau e Dumnezeu una din greşelile omului?" - Friederich Nietzche
"Dumnezeu spune: refuz să dovedesc că exist deoarece dovezile nu necesită credinţă şi fără credinţă sunt nimic." - Douglas Adams
"Omul a avut dintotdeauna nevoie de o explicaţie pentru toate lucrurile din lume pe care nu le înţelegea. Dacă nu exista o explicaţie, inventa una." - Jim Crawford
"Dacă Dumnezeu este alpha şi omega, începutul şi sfârşitul, cunoaşte trecutul şi viitorul, după cum scrie în Biblie, de ce se roagă oamenii şi cred că pot schimba ceva?" - Mark Fairclough
"Religia invata cel mai mare neadevar, ca moartea nu este sfarsitul."

| Mayhem666 explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Pai nu e atotstiutor? Nu ar fi trebuit sa stie deja raspunsul? Si de ce a avut nevoie de peste 7 miliarde de oameni pentru asta? (Lasant la o parte celelalte miliiane care au murit de cand a aparut primul homo sapiens). Cativa nu ar fi fost suficienti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul a fost creat din Iubire, prin Iubire și pentru Iubire. Domnul Isus este Iubire...iar prin El omul poate deveni Iubire. Asta înseamnă să te naști din Dumnezeu.

| marinaru777 a răspuns:

Evolutia spirituala!

| TheStrategist a răspuns:

Spunea cineva: "Logica lui Dumnezeu nu se compară cu logica umană".
Dacă o luăm după logica noastră, umană, ai dreptate. Nu are un scop anume.

| Mosotti a răspuns (pentru TheStrategist):

Logica cui nu se compara cu logica umana? Logica cuiva care nu exista?!

| TheStrategist a răspuns (pentru Mosotti):

Pentru tine poate nu există Dumnezeu, pentru alții există. Fiecare cu credințele lui.

| Mosotti a răspuns (pentru TheStrategist):

Pai nu merge, doar o parere e reala, fiecare tabara trebuie sa demonstreze ce zice, altfel cum? Crezi asa in fantasme? Pai asta e psihoza.
Totul trebuie sa coincida cu realitatea ca sa fie adevarat.

Nu sti definitia psihozei? Orice gand, traire, credinta, perceptie, senzatie neconforma cu realitatea.
Si caracteristic este ca cei in cauza NU valideaza realitatea in ciuda evidentelor, adica...cum sunt schizo si religiosii. La religiosi e putina psihoza naturala, nu e boala insa.

Nu merge, pentru mine calculatoru merge fara curent, pentru tine merge, ca asa credem noi fiecare, ori merge ori nu.

Nu e ca la politica unde acolo da, fiecare are pareri diferite, si cam fiecare poate sa verifice in real ce zice, doar ca e alta viziune.
Ptr unu e normal sa fi socialist sa te gandesti la omu de rand, pentru altul nu, dar ambele-s reale, nu-s vise.

Sau parerea mea e ca extraterestrii exista, parerea mea e ca nu, ambii pot avea dreptate, ca inca nu se poate demonstra concret, insa logica da ca e posibil sa existe, dar alta logica da ca nu, e altceva acolo.

| TheStrategist a răspuns (pentru Mosotti):

Să presupunem că nu există nici un Dumnezeu, zeu, creator sau cum vrei să îi spui. Cine a creat Universul? Cine a organizat totul atât de bine? Nu îmi da răspunsul ăla cu "natura". Din moment ce există creație, există și un creator. Cel mai probabil se află într-o altă dimensiune. La fel cum noi putem crea un desen 2D, cineva din 4D ne-a creat pe noi (nu sunt 100% sigur că e adevărat ce am zis, mereu iau în calcul și alte posibilități).

| Mosotti a răspuns (pentru TheStrategist):

Si pe ala cine l-a creat?! Si ala primul cum a aparut? Care a inceput sa creeze pe altii?! Ai ma...

Si daca e, de ce nu se arata, de ce nu ne ajuta si e atata suferinta aici? Ca un creator se ocupa de creatia lui, are grija de ea, asa se intampla mereu.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu prea meritam sa fim ajutati! Tu nu vezi cata rautate si imoralitate este in lume? Asta si plus ca pacatul original s-a transmis noua urmasilor lui Adam si Eva asa cum se transmite o boala genetica de la un parinte la un copil! Trebuie sa trecem si prin suferinta, nu doar prin bine!

| Mosotti a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Gresit, este rautate si imoralitate ca asa suntem programati genetic, rautatea sta in gene, a ajutat la supravietuire in trecut, daca erai bun, te terminau altii si-ti luau mancarea, teritoriu si tot.
Si egoismu e in gene, ca vroiai mancarea pentru tine, daca dadeai la altul, puteai ramane tu fara!

Deci nu tine vrajeala asta.
Si nu e nevoie sa trecem prin suferinta, nu-si are nici un sens, ca dovada ca-s oameni care nu trec prin suferinta si au o viata frumoasa mereu, evident, cu mici probleme, dar nu majore.

| 19flo79 a răspuns:

Intreaba acelasi lucru un budhist, un musulman, un ateu, etc...
Aceeasi intrebare, de mii de ani au pus-o filozofii si inteleptii lumii.
Teorii exista gramada dar dovezi si certitudini nu sunt.
Daca as sti si ti-as spune oricum nu ai crede, asa ca cerceteaza si afla! happy

| clau44 a răspuns:

Logica lăsată de Iisus este "iubiți-vă unii pe alții, ajutați-vă unii pe alții, ajutați săracii și pe cei bolnavi și pe cei din temnițe". Să nu mai fim atât de materialiști, să ne gândim și la frumusețile naturii, care și ea (natura) este creația lui Dumnezeu.
Scopul sufletului este să se odihnească în Împărăția Cerurilor!

| Mayhem666 explică (pentru clau44):

Si se pune in practica aceasta asa zisa "logica"? Ca eu nu o vad.

| Theologos a răspuns:

Scopul este îndumnezeirea: perfecțiunea personală veșnică. Dincolo de acest scop există numai confuzie, după cum vezi în însăși întrebarea ta precum și în multe comentarii de aici. Vezi Sf. Ioan Damaschin, Sf. Dionisie Areopagitul etc.

| Mayhem666 explică (pentru Theologos):

Perfectiunea nu exista, la fel cum nici vesnicia nu exista. Tot ce are un inceput, va avea si un sfarsit.

| Theologos a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu este așa. Există amândouă și sunt dovezi pentru asta. Dacă negăm Biblia, negăm toată antichitatea. Nimic din antichitate - de departe - nu se compară cu calitatea și cantitatea corpusului Noului Testament. Dincolo de paleografie, însă, este natura umană care caută perfecțiunea. O ființă rațională nu caută ceva ce nu există. De asemenea, sunt foarte multe minuni și experiențe povestite pe un areal imens de timp și spațiu din surse independente ca veșnicia să nu existe. Omul are un sens. Și sensul rațiunii nu poate fi altul decât perfecțiunea veșnică. Lumea aceasta nu este un mare cimitir în derivă.

| Mayhem666 explică (pentru Theologos):

Daca tot spui ca exista, da-mi si exemple. Ce, te astepti sa te cred fara dovezi? N-ai sa vezi. Pe mine, fara dovezi, nu ma convingi.

| Theologos a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu trebuie să te conving pe tine. :-) Veșnicia există, indiferent de ce crezi tu sau nu. Sunt o mulțime de cărți cu experiențe a oamenilor care s-au întors din moarte. Cunosc și eu câteva. Dincolo de asta, o mulțime de oameni au fost martorii minunilor pe care sfinții le-au făcut acestora. Poți să cauți pe net. E plin. Cunosc și eu câteva personal. De exemplul ai la link-ul de mai jos relatarea discuției pe care Sf. Iacob Tsalikis a avut-o cu Sf. Ioan Rusul - Sf. Ioan fiind mort de sute de ani: https://www.chilieathonita.ro/......e-razboi/. Și pentru că tot vorbim de Sf. Ioan Rusul - o altă mărturie a preotului care a fost martorul marii minuni pe care Sf. Ioan a făcut-o, oprind incendiile devastatoare din Grecia (a fost un mare cutremur pe toate canalele din Grecia): https://www.chilieathonita.ro/......n-grecia/. Uite și una la care am participat ca persoană: https://www.chilieathonita.ro/......hotoshop/. Și alta aici (dacă asculți până la final): https://www.chilieathonita.ro/......vantului/. Mai sunt și altele, însă e destul deocamdată. :-) Să nu fii sigur în nimicnicia ta, că astfel devenim foarte limitați. :-) Zi mai bine că „nu știu". Asta este o minte deschisă, nu? :-)

| Mayhem666 explică (pentru Theologos):

Ti-a trecut prin minte vreodata ca acele "experiente" pe care oamenii spun ca le-au avut, pot fi doar minciuni ca sa atraga atentia? E usor sa minti pe cineva credul, fara sa-i arati dovezi ca ce s-a intamplat chiar a fost adevarat, sau fara o modalitate de a verifica. Ca ai scris tu despre intamplarea falsa intr-o carte, nu e dovada, e doar raspandirea minciunii.

| Theologos a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu - pentru că am avut și eu astfel de experiențe. :-) Nu fi atât de limitat în opinia ta. :-) Încă o dată, sunt foarte multe surse independente, în timp și spațiu. Ceva tot trebuie să fie, nu? Chiar toți vor să mintă ca să atragă atenția? Cel puțin pe cei pe care îi cunosc nu vor să atragă atenția. Dimpotrivă.

| Mayhem666 explică (pentru Theologos):

In fine, nu sunt convins.

| AlienGod a răspuns:

Am fost creați pentru că așa a vrut Dumnezeu, de unde vrei să știe un om motivul?

| Mayhem666 explică (pentru AlienGod):

Raspuns tipic de crestin care nu are un raspuns si nu stie. Mai bine nu mai raspundeai deloc.