| costis a întrebat:

Cand ne despartim de lumina acestei lumi, sunt importante realizarile lumesti/ cinstea avuta in lume sau apropierea de fiinta care are putere de a da viata, de Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Lucrurile materiale azi le ai si maine pot sa dispara. In schimb relatia cu Dumnezeu ramane vesnic.

9 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Fie ca exista viata de apoi fie ca nu, refuz sa gindesc ca ar putea exista o deitate atit de retarda care sa fie incintata de nemernicii care fac matanii si se inchina in timp ce altii sufera linga ei si nu le intind o mina ca sint ocupati cu inchinaciunile...

| costis explică (pentru KodrutZ):

Mataniile pe care le fac sunt in relatia lor cu Dumnezeu, fata de ce simt ei ca au gresit. Nu inseamna ca nu trebuie sa mai zici "imi pare rau", pentru ca exista oameni in suferinta.

| KodrutZ a răspuns (pentru costis):

Trebuie sa ARATI ca iti pare rau si sa ajuti oamenii aia de linga tine, nu sa te inchini unui dumnezeu ipotetic de parca asta te-ar face mai bun. Cum ziceam, intreaga religie crestina si restul care mai au conceptul asta cretin de pacat originar sint o jignire la adresa divinitatii.

| M?d?0611 a răspuns:

Absolut nimic, sau daca nu iti plac viermii, e important sa fii incinerat, ajungi intai in aer, apoi in plante, si apoi in viermi, astia-s mai draguti decat aia din pamant. Cat traiesti e important sa ai liniste, apoi nu mai conteaza ce ai fost, ce ai vrut, ce ai avut.

| Ben00 a răspuns:

Atunci nu mai poti face nimic,

nu te mai poti curati de cuvinte murdare,

de imagini murdare,

nu mai poti cauta sau afla ceva,

ai o singura certitudine, ca nu vei mai fi in lume.

Iata de ce e o nebunie sa neglijezi singura posibilitate de viata pentru acea clipa.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Indiferent că ai credinţă în zilele de apoi sau nu, ceea ce faci în lumea asta, realizările tale lumeşti, au importanţă. Realizările tale lumeşti pot face mai uşor drumul şi viaţa copiilor tăi, pot fi beneficiare pentru alţi oameni dacă ajungi atât de avut încât să poţi face o bibliotecă, o şcoală, un spital. Însă, chiar de nu e vorba de nivelul ăsta de avuţie, poţi face viaţa mai uşoară familiei tale ce vine sau rămâne după tine.

Dacă eşti un poet, filozof, om de ştiinţă, poţi lăsa ceva mai de preţ decât bunuri materiale.

În orice caz, realizările tale, oricare ar fi ele, contează, indiferent că există sau nu viaţă de apoi.

| costis explică (pentru AdrianDihoricescu):

Adevarat, pentru cei din jur.
Dar eu intreb si pentru cel care lasa lumea, e si el un suflet cu dorinte.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru costis):

Nu-ţi pot răspunde, nu cred în existenţa vieţii după moarte. Astfel, din perspectiva mea, după ce ai murit, pentru tine, nimic nu mai contează, pentru că eşti mort. Doar pentru cei din urma ta pot conta realizările tale.

| HowdidIgethere a răspuns:

Budistii spun ca transcederea e posibila prin "tehnici" de meditatie, crestinii prin puterea unei fiinte superioare, iar ateii prin vinul rosu din butoi.

Insa e o prostie sa trimiti oameni in lagare pentru asta.