| faringosept a întrebat:

Care credeti ca sunt ideile preconcepute pe care le au ateii despre crestini?

31 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ca sunt incapabili sa accepte adevarul daca acesta intra in contradictie cu convingerile lor.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ideile care generalizeaza sunt intotdeauna preconcepute. Viata nu este numai in alb si negru. Are si nuante.

| Dandanache a răspuns:

Ca sunt, congenital vorbind, limitati intelectual.

| Alphawolf a răspuns (pentru Dandanache):

Nu cred ca sunt "prea multi" atei care cred ceea ce ai spus tu. Ateul stie(sau crede) ca indoctrinarea/religia il limiteaza pe religios(pe om). Indoctrinarea este problema, ea creaza slabiciuni, ea creaza superstitie si subiectivism. E ca in dresaj, la fel cum omul care este invatat sa ucida, el va ucide(i se induc niste idei care-i conditioneaza gandirea). Sau la fel cum lupul a fost domesticit de om(la facut dupa placul si nevoile lui).

| Dandanache a răspuns (pentru Alphawolf):

Am vazut numeroase aluzii ca alegerea religiei sau abjurarea ei tin de bagajul intelectual al individului - cu cat e mai prost, cu atat e mai predispus sa devina un crestin fanatic, cu cat e mai inteligent, cu atat va avea tendinta de a deveni liber cugetator. Acum, cat sunt de multi nu stiu, poate ai dreptate. Raspunsul meu, chiar daca trateaza prejudecatile (ateilor fata de crestini), este si el expresia unei prejudecati (a unui crestin fata de atei), asa ca sunt toate sansele sa ma insel.

| Alphawolf a răspuns (pentru Dandanache):

Da, intr-adevar conteaza si inteligenta, insa cred eu, ea conteaza mai putin, sau mai bine zis, ea e valabila dupa un timp, dupa o anumita varsta. Conteaza foarte mult, cred eu, cei "7 ani"(de acasa). Daca parintii, chiar daca au fost credinciosi religiosi, nu au pus prea mare accent pe educatia religioasa, ulterior, dupa o anumita varsta, alegerea depinde(si) de inteligenta. Daca parinti au pus accent pe educatia religioasa, si bineinteles au reusit sa-i inspire incredere la copil, inteligenta pica. Un copil, oricat ar fi el de inteligent, tot e ignorant si naiv. Iar prin inducerea unor idei, copilului i se formeza un mod de a gandi, de care nu o sa mai poata scapa chiar asa usor. Sunt sigur ca intelectul se cultiva, nu e deloc tot una ce-i dai sa manance, nici cat il forjezi.

| Archangells a răspuns:

Faceti distinctie de cei care sunt crestini cu numele. a fi crestin inseamna a iti iubi aproapele in orice circumstanta, a respecta poruncile divine, a avea o constiinta inalta, curata, plina de moralitate si intelepciune, inteligenti, care stiu sa fuzioneze stiinta cu religia. sunt curios ce parere au ateii despre acest tip de crestini.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Archangells):

Simplu, ca nu exista.

| Holiday a răspuns (pentru Archangells):

Nu, a fi crestin inseamna a-i iubi doar pe cei ca tine, adica pe crestini, biblia indeamna in nenumarate randuri la crime si la distrugerea celorlalti, si nu e "o idee preconceputa", e scris negru pe alb...si nu o data...

| Archangells a răspuns (pentru Holiday):

Crestinismul autentic e dictat de starea de constiinta care se manifesta in lumea exterioara ca blandete, pace, acceptare, iubire, ajutor si adevar. Daca personalitatea ta se bazeaza pe acesti piloni, nu ai nevoie de catalogarea facuta de un nume. Avem nevoie pe Planeta de oameni evoluati spirituali, si nu de catalogari si categorisiri lipsite de continut. Eu nu ma limitez la un nume, crestin, ateu, agnostic. O minte limitata la simboluri nu poate percepe nelimitatul, absolutul, caci asta e Dumnezeu, absolutul.

| Archangells a răspuns (pentru Mădă0611):

Exista dar nu ii vezi tu, dupa cum zicea Marele Dan Puriclaughing daca mergi la tara, intr-un satuc de pe langa Maramures de exemplu, o sa gasesti taranul autentic si liber, care se inchina la icoana si nu face rau la nimeni. El traieste in pace, blandete si iubire cu consatenii. E pace si liniste, doar pasarelele canta si cate un iepure mai sare din loc in loc. El isi duce viata cu rabdare, e multumit ca ii ies legumele in gradina si este bucuros ca poate sa vada cerul, florile, apa cristalina. Stie ca banii nu pot cumpara acea stare de constiinta. Asta e peisajul pentru un taran crestin. Acum, trecem la tabloul ateist. Du-te in Parlament, si o sa vezi niste indivizi pe care ii respect bine inteles, deoarece reprezinta legea. Dura Lex, Sed Lex. Si ei se apuca sa vanda padurile care vor fi taiate, animalele ucise, raurile poluate cu cianuri, oamenii maltratati care isi duc viata de pe o zi pe alta, pensionari bolnavi. Saracie, mizerie, copii educati cu TV. Totul datorita egoismului si orgoliului. Daca s-ar teme 1% de un Dumnezeu, fie el si imaginar, placebo cum vrei, si si-ar aminti ca mor, poate nu i-ar mai distruge pe cei mai inocenti decat ei. Totul e legat de starea de constiinta. Daca exista atei care pot sa iubeasca si sa nu aiba un ego si orgoliu distructiv, vreau a le zic ca ii apreciez si iubesc asa cum sunt.

| Holiday a răspuns (pentru Archangells):

Ma asteptam sa dai in altele, sa spui multe, dar sa eviti esentialul. Ce descrii tu acolo n-are nici o legatura cu ce invata biblia pe crestini, si anume ca trebuie omorati/distrusi toti cei care nu sunt ca ei. Deci, ori crestinii autentici, cum le zici tu, nu respecta "invataturile bibliei" ori nu sunt ei cei din descrierea ta.

| Archangells a răspuns (pentru Holiday):

Asculta un discurs de al Marelui Dan Purichappy Nu am cunostinte de teologie istorica, dogmatica etc. Dar parerea mea e ca Hristos a venit in lume ca sa schimbe legea, el reprezinta centrul Crestinismului. Biblia contine texte anterioare lui Hristos, unde sunt incurajati oamenii sa lupte, sa se razbune, ochi pentru ochi si dinte pentru dinte. Dar Iisus schimba aceste idei, si aduce Pacea si Iubirea. Celelalte scrieri, au ramas in biblie, ca valori istorice, ca o forma de cultura, de invatatura dar crestinul trebuie sa se raporteze la intreg peisajul care e delimitat de Iubire si Pace si nu de ura. E ca si cum ai pluti in deriva intr-un ocean. Privesti apa din jurul tau ca sa vezi daca sunt rechini, in loc sa privesti in departare si sa cauti un tarm unde sa stai linistit si fericit. Fiindca nu vezi tarmul, zici ca nu exista.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Archangells):

Arata-mi un taran autentic care se inchina la incoane si nu face rau la nimeni si eu ma pocaiesc, smug ca daca iti cer sa imi arati un crestin autentic raman atee.

| Archangells a răspuns (pentru Mădă0611):

Exista. mergi in vizita in Maramures, in Apuseni, Moldova, langa Sarmizegetusa si inca o sa gasesti multi oameni simpli, smeriti, primitori care iti dau o mana de ajutor daca ai nevoie. au bunatate in suflet. De exemplu, cand s-a prabusit avionul SMURD in apuseni, ateii, cu toata tehnologia lor, nu au gasit avionul, deoarece nu gaseau semnalul si deoarece au spus ca sunt conditii prea aprige ca sa trimita oamenii prin viscol sa caute. Dar taranii din Horea, avand mila crestina, suflet, au mers prin viscol si au ajuns la avion, unde i-au salvat pe cei in viata, au aprins o lumanare celor morti si au pus o cruce. Asta semnifica sensibilitatea umana. Cand au ajuns, desi era frig, unul si-a dat cojocul de pe el ca sa acopere un ranit, altul si-a aprins haina ca faca focul. Crestinism inseamna compasiune, deoarece aceasta are sens. Ma intreb, la voi la atei compasiunea are sens? Apropo, ce semnifica pentru tine a fi ateu?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Archangells):

Prietene, cred ca tu nu stii ce inseamna ateu, iar daca e ce crezi, toti oamenii sunt atei. Un ateu are mai multa compasiune decat un crestin, pentru ca empatia lui nu e legata la ochi de religie. Dupa mintea ta, ateii ar fi stat sau ar fi incins o hora in jurul avionului. oh go on Esti crestin autentic, nu? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Mai este unul pe aici care sustine in fiecare raspuns pe care il da ca Dumnezeul in care cred crestinii este de fapt Lucifer, si indiferent care ar fi intrebarea pusa, el tot in asta o da. Pana nu zice si treaba asta (are ori nu legatura cu intrebarea), nu se simte bine. Asa si tu observ, la orice intrebare legata de Dumnezeu ori credinciosi vii si spui "invata biblia pe crestini ca trebuie omorati/distrusi toti cei care nu sunt ca ei". Amuzant.

| mODIN a răspuns:

Nu exista.E tocmai invers.Toti ateii au fost crestini la inceput.

| RAY a răspuns:

Ce e ala crestin vreau sa cunosc si eu unul adevarat

| Mădă0611 a răspuns:

Ideile preconcepute erau de bine, m-au facut sa le schimb, laughing iar cum tu ai intrebat doar de primele...

| Moisie a răspuns:

In primul rand ca sunt certati cu adevarul si cred totul a proasta fara sa stie nimic, nici macar prostia pe care o cred

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Parerea mea e ca a avea idei preconcepute despre cineva, indiferent de convingeri, te face destul de subictiv in relatiile cu acele persoane.

Iti doresc o zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt prea multe.
Mai interesant ar fi fost daca intrebai despre ideile preconcepute pe care le au ateii despre ei înșiși, si am mai fi avut o lista la fel de lunga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un citat pe care ar trebui sa il stie orice crestin
''Stiu. Dar nu sunt de acord''
St. Vincent Millay

| RaduMD a răspuns:

Eu nu cred ca ateii au idei preconcepute.

| MihaiN a răspuns:

Unii atei considera (exista si pe TPU curentul asta - a se vedea donshoara Mada aici de fata de exemplu) ca vaaaai, cei care cred in divinitate sunt prosti.I-am intrebat si eu niste chestii simple-simplute despre religie si, evident, au dat-o in bara rau de tot.Asta e prima prejudecata a ateilor.
Alta ar fi faptul ca religia e irationala.Nimic mai fals.Trebuie doar sa ne intrebam caror necesitati raspunde religia si vom intelege ca ea este perfect logica (cineva care merge la biserica nu pierde timpul, asa cum considera un ateu, ci isi hraneste sufletul).Nu spun ca religia e obligatorie, spun insa ca pentru multi oameni este buna, si e bine ca oamenii sa caute sa o inteleaga inainte sa critice.Altfel, oricine poate critica orice, si nimeni nu intelege nimic.

| StefanAlexandru1427 a răspuns:

Ca, cred in ceva inexistent...

| mODIN a răspuns (pentru StefanAlexandru1427):

Pai nu e adevarat?

| StefanAlexandru1427 a răspuns (pentru mODIN):

Ai creier? Adica vorbind serios.Ai creier?

| mODIN a răspuns (pentru StefanAlexandru1427):

Tu ai un prieten imaginar, si tot pe mine ma intrebi daca am creier?

| StefanAlexandru1427 a răspuns (pentru mODIN):

Eu nu te-am intrebat, ca si cum ti-as spune ca esti prost sau ceva... Te rog sa imi raspunzi. Ai creier?