| NuConteazaCineSunt a întrebat:

Ateii ce credeti despre crestini?
Crestinii ce credeti despre atei?

Răspuns Câştigător
| Zmantana a răspuns:

Eu am cunoscut un ateu care nu credea deloc in Dumnezeu, ba din contra, I-l blama si I-l injura pentru orice lucru rau care i se intampla. Intr-o zi, a dat o masina peste el, chiar pe trecerea de pietoni, a avut 8 operatii, a fost in coma 3 luni, nimeni nu ii mai dadea sanse si totusi a supravietuit. La o saptamana dupa ce a iesit din coma, mi-a soptit la ureche „Numai Dumnezeu m-a salvat", si de atunci, vine cu mine la biserica in fiecare duminica. Eu cred ca oricat de ateu esti, cand dai de probleme, te rogi la zeul tau sa te ajute... Nu sunt un fanatic al religiei dar macar sa respect porunca a III-a: „Adu-ti aminte sa sfintesti ziua Domnului"

13 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

"Cine seamana vant culege furtuna" si "DeeaNUoSaMaiAibeO FamiliePeTPUchat"

| Hombre a răspuns:

Tută ce esti, chiar na-i inteles nimic din raspunsul meu? Pui doua tabere cu cutitele scoase sa-si de-a impresia unii de cei lalti.

| Borgir a răspuns:

Crestiniithinking un psihic destul de slab pentru ca atunci cand le este greu
(vorbesc de majoritatea) au nevoie de acel dumnezeu pentru ca si-au pierdut diretia.De ce m-as duce sa ma spovedesc? Ca sa pot sa pacatuiesc din nou pentru ca oricum preotul o sa ma spovedeasca iarasi (unde este evolutia spirituala?). Oricum fiecare este liber sa creada in ce vrea.

| FucktheSystem a răspuns:

Consider ca oamenii nu trebuie judecati dupa religie, adica pana la urma suntem toti oameni si ar trebui sa ne respectam nu sa ne judecam.
[parere de agnostica]

| FucktheSystem a răspuns:

@IamYourDeathlyHallow : Imi pare rau sa te anunt dar exista mai multe religii si unii cred in Allah, Buddha etc. Nu toti cred in Dumnezeu, Iisus. Unii chiar cred in Satana.[Deci religia nu insemna sa crezi obligatoriu in Dumnezeu]
Cand am zis ca nu trebuie sa judecam dupa religie ideea era ca un om este om indiferent ca, crede in Dumnezeu, Allah, Stana sau nu crede in nimic.
Deci cred ca ar trebui sa gandesti putin inainte sa te grabesti sa dai un replay destept, dupa cum observi nici nu am zis nimic de atei in fraza care am scris-o.

| FucktheSystem a răspuns:

@IamYourDeathlyHallow: Poti sa spui ca allah este egalul lui dumnezeu in religia islamica dar nu poti sa zici ca religia islamica este aceeasi cu religia ortodoxa sau catolica.
Si iaras observ superficialitate tu incergand parca special sa nu intelegi ce am de zis si sa vrei sa te certi. "lol".

| bebetho a răspuns:

Pt mine crestinii sunt oameni ca toti ceilalti, dar care au fost manipulati de la o varsta frageda si cu cat sunt mai indoctrinati cu atat pricep mai greu sau refuza sa inteleaga scopul religiei.
Nu am nimic cu crestini, doar cu aceia care incearca sa le bage si altora pe gat "invatatura".
Asa cum exista crestini inteligenti exista si atei inteligenti si invers.

| Lovepoison a răspuns:

Eu sunt crestina, si cred ca si ateii sunt oameni, nu ar trebui sa facem discriminari sau ceva de genul asta, daca ei nu cred in Dumnezeu, nu cred. N-au decat sa faca ce vor, e alegerea lor happy

| NuConteazaCineSunt explică:

Ati inteles gresit intrebarea meastraight face.
Numai @Teddyedy a inteles aproximativ ce vroiam sa intreb! Si @FucktheSystem ATEU este o religie raised eyebrows? O religie inseamna sa crezi in Dzeu, nu sa nu crezi in nimiclaughing!
LoL...Ma refeream ce parere aveti in general despre, ateibig grin. Ateii despre crestini:d.

| NuConteazaCineSunt explică:

@hombre stii ca cine spune acela este?
Merci ca recunosti ca estiwinking!
LoL...prostii din ziua de aziwinking

| NuConteazaCineSunt explică:

@FucktheSystem Allah e tot Dumnezeustraight face.
Numai ca ei il numesc altfel.
LoL.
Citeste
!

| ramona30 a răspuns:

Crestinii sunt tot oameni, asa ca nu am nimic cu ei. Credinta lor este o problema pentru ca le cauzeaza probleme care se resfrang si asupra noastra. Adica nu e usor sa ai langa tine un om care crede ca exista serpi vorbitori, ca apele se despart cu un toiag, ca lumea a fost facuta pocnind din degete, ca femeia a aparut din costita de barbat cu fasole etc.
Nici pentru ei nu e usor. Adica imi inchipui ca te rogi la cineva ce nu mai apare, faci sacrificii, stai in genunchi, lingi icoane si apare unul de il doare in cot de credinta ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ar trebui sa cred ceva despre cineva? fistecare cu a masii.