| AvalohAlyn a întrebat:

Care curs informativ de la Institutul Sola Scriptura merita sa îl faci (online)? Adică care e cel mai /frumos/interesant/bun și merită timpul petrecut?

https://solascriptura.ro/cursuri/toate/

4 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Multe secte invită la studii biblice, DAR, "studiile biblice" oferite de diferite grupări nu fac altceva decât să "orienteze" persoana spre acea grupare, situaţie în care se preferă sensul "atrăgător" dar "viciat", şi nu cel din contextul istoric. Şi iată că "plăcute" au putut ajunge să fie mii şi mii de variante de interpretare a Bibliei.

Dificultatea înţelegerii textului sacru este data de predominanţa foarte mare a LIMBAJULUI METAFORIC, simbolic, a folosirii VALORILOR POLISEMANTICE ale cuvintelor!

Ştii ce este aceea literatură, ştii cât de uşor poate fi interpretat un text într-un fel sau altul! Scriptura insa nu poate fi folosită si denaturată la fel. Din această cauză doar există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| AvalohAlyn explică (pentru milan9):

Bine macar că cursurile lor de sănătate și nutriție nu se încadrează în descrierea

| mentholinks a răspuns:

Niciunul.

| Werrich a răspuns:

Cursuri de adventism, în memoria lui Ellen G White.