| MariaIuliaZana a întrebat:

Care e diferenta intre ortodox si catolic?

Răspuns Câştigător
| Sly a răspuns:

Catolicii au aparut in 1054, atunci cand au unit credinta cu politica si sentimentalismul rational, credibilitatea lor extinzandu-se substantial in intreaga lume. Mai inainte de acea data crestinismul se baza pe revelatiile de taina care transpuneau imposibilitatile logicului in minunile unei frumoase normalitati, actiuni care umbreau celelalte religii aparute din orgoliul mental umanist. De la acea ruptura, datorata indeosebi atasamentului omului de materialism si slava desarta, crestinismul autentic a trebuit sa se numeasca ortodoxie, tocmai pentru a evidentia diferenta majora ca traire spirituala si dogma. Adevarul hristologic s-a mentinut canonic de la primele sinoade apostolice si ecumenice in invatatura bisericii de rasarit, nu neaparat prin reprezentatii acesteia, ci prin conlucrarea treimica a Proniei divine in diferite ipostaze directe sau indirecte. De aceea si cunoasterea aceasta se face la masura tainelor revelate dupa sinceritatea si straduinta fiecaruia.

5 răspunsuri:
| OctoberandApril a răspuns (pentru Allrc24):

Urat spus, dar da astea sunt diferentele, in mare parte
Sa-ti explic punctul de vedere al catolicilor cu privire la diferente? Nu cred ca are rost iar discutia ar putea sa degenereze
Singurele lucruri care nu se scriu acolo sunt : implicarea pe care o are biserica in educarea tineretului si faptul ca la noi (sunt catolica) gesturile religioase se fac din credinta, nu din obicei.Ar mai fi si faptul ca imbratisam deschiderea catre stiinta si libertate in gandire...dar hai sa nu intram in detalii

| Shaoran a răspuns:

Dap, ce ti-a trimis Allrc24 e cel mai relevant lucru, si cel mai complet...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am mai raspuns la o intrebare identica in trecut.
1) Arhitectura celor 2 locasuri de cult
2) Preotii la ei(la catolici) de obicei se imbraca in alb si au unele restrictii aberante
3) ei pe langa icoane se inchina si se roaga si la statui.
Nu prea o sa vezi foarte multe diferente deoarece in trecut au fost unu si aceeasi religie dar s-au despartit prin Marea Schisma in secolul 12. funda?

| RaduMD a răspuns:

1. Ortodocşii cred că Sfântul Duh provine numai de la Tatăl, pe când catolicii cred că El provine de la Tatăl şi de la Fiul.

2. Ortodocşii cred că Biserica nu are un cap vizibil, pe când catolicii cred că ea are un cap vizibil: papa

3. Ortodocşii cred că există numai Rai şi Iad şi nu există un loc sau o stare în care cei siguri de mântuirea lor să sufere curăţirea pentru păcatele mici sau pentru consecinţele în timp ale păcatelor lor, pe când catolicii cred că există un astfel de loc (sau o astfel de stare).
Ortodocşii cred că Sf Maria a avut cel puţin un păcat: păcatul ancestral, pe când catolicii cred că Sf Maria nu a avut niciun păcat.

Acestea sunt principalele diferenţe religioase. Pe lângă acestea, mai sunt foarte multe diferenţe culturale sau care ţin de organizarea Bisericii.