| YumiSukinanda a întrebat:

Care e mama Sfintei Fecioare Marie? Dar cum sa facut lumea asta cum s-a creat dumnezeu? primul duh Dumnezeu? cum s-a creat? sunt atat de multe mistere.va rog ziceti cum credeti voi ca sau creat planetele universul si Dumnezeu?

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu nu a inceput sa existe.Nimeni nu L-a facut pe Dumnezeu.El este necreat.Ca fiinta eterna Dumnezeu nu a avut un inceput.El este din vesnicie in vesnicie.El este creatorul tuturor lucrurilor. Acest sistem deosebit de frumos format din soare, planete si comete a putut aparea doar prin sfatul si stapanirea unei fiinte inteligente si puternice.Omul,o fiinta atat de minunata si de complexa, creata dupa chipul si asemanarea Lui.
Dumnezeu este Creatorul intregului Univers.Si al nostru, ne-a creat dupa chipul si asemanarea Sa.

Răspuns utilizator avertizat
| IntrebariFuckingCiudate a răspuns (pentru EmaS):

Deja m-am saturat de aceleasi raspunsuri pe care le dati voi cei " foarte credinciosi "... tot aceleasi abureli mereu si mereu.
Mereu cand e vorba de Dumnezeu si cand cineva vrea sa afle ceva, veniti voi cu aburelile astea de genu'. Vad ca deja asta-i raspunsul universal pentru orice intrebare de genul

| MMihai a răspuns:

Vezi

http://ro.wikipedia.org/wiki/Fecioara_Maria
http://marycix.net/2011/09/08/nasterea-sfintei-fecioare-maria/
http://www.profamilia.ro/sfinti.asp?vieti=1
etc
Dar cum s-a facut lumea asta cum s-a creat dumnezeu? primul duh Dumnezeu? cum s-a creat? sunt atat de multe mistere.va rog ziceti cum credeti voi ca sau creat planetele universul si Dumnezeu?

Astea sunt întrebări grele unde ar trebui să scriu multe ore, ca să îți răspund și nu se justifică efortul pentru o singură fundă.

| MMihai a răspuns:

Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm Numar de agini: 144), Cărți despre daoism (taoism ), islamism, mozaism, despre cultul bahai, despre creștinism, etc + ce găsești pe Internet despre religii și filozofii teiste și ateiste.
Nu am citit „Tratat de istoria religiilor", „De la Zalmoxis la Gengis Khan", „Sacrul si profanul", care au fost scrise tot de același autor Mircea Eliade (și a scris și cel puțin o carte despre yoga.etc.) dar dacă le găsești poți să le citești și pe alea.
Au fost traduse în românește: Biblia Hazlia- care parodiază Biblia, dar râzi dacă o citești -, Originile Creștinismului, Eseuri critice, de George Ory, despre miturile Greciei Antice, despre religia vechilor Egipteni, despre islam, Bhagavad Gita, Coranul, Tao Te Ching, (Dao De Jing, or Daodejing )etc.
Este bine să citești despre toate credințele și despre toate religiile, dar asta nu înseamnă să neglijezi lucrurile serioase : matematica, fizica, chimia, despre calculatoare, limba engleză etc.
Un absolvent de facultate tehnică sau științifică, poate da răspunsuri ceva mai corecte la "întrebările grele".

| MMihai a răspuns:

Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm Numar de agini: 144), Cărți despre daoism (taoism ), islamism, mozaism, despre cultul bahai, despre creștinism, etc + ce găsești pe Internet despre religii și filozofii teiste și ateiste.
Nu am citit „Tratat de istoria religiilor", „De la Zalmoxis la Gengis Khan", „Sacrul si profanul", care au fost scrise tot de același autor Mircea Eliade (și a scris și cel puțin o carte despre yoga.etc.) dar dacă le găsești poți să le citești și pe alea.
Au fost traduse în românește: Biblia Hazlia- care parodiază Biblia, dar râzi dacă o citești -, Originile Creștinismului, Eseuri critice, de George Ory, despre miturile Greciei Antice, despre religia vechilor Egipteni, despre islam, Bhagavad Gita, Coranul, Tao Te Ching, (Dao De Jing, or Daodejing )etc.
Este bine să citești despre toate credințele și despre toate religiile, dar asta nu înseamnă să neglijezi lucrurile serioase : matematica, fizica, chimia, despre calculatoare, limba engleză etc.

Un absolvent de facultate tehnică sau științifică, poate da răspunsuri ceva mai corecte la "întrebările grele".

| KlaraWeiss a răspuns:

Mama Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu e Sfanta Ana. http://www.vietile-sfintilor.ro/......_ana.html. Dumnezeu este necreat, vesnic, dintotdeauana existent. http://www.orthodoxphotos.com/books/LFC/creatie.shtml; http://www.crestinortodox.ro/......9465.html;

| Lavinia218 a răspuns:

Fictiune...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa asculti ceva muzica sa citesti teoria evolutiei si gandesti un pic vei realiza multe

| Zoombe3 a răspuns:

Mama Sfintei Fecioare Maria este Sfanta Ana,
Zeii au aparut datorita imaginatiei oamenilor din vremurile respective (cand au fost pomeniti primii zei).

| 0796921714h a răspuns:

Mama ei este sotia lui imran. universu a fost creat de dumnezeu si cum el este creator el n-a fost creat el nu are inceput nici sfirsit; cum a creat pamintu si pe om asa a creat tot universu

| KPringos a răspuns:

Cum s-a creat universul? (si toate celelalte)? intrebari pe care si le pun, in special, tinerii din ziua de azi, cei al caror suflet e chinuit de complexitatea lucrurilor si ordinea morala... Insusi filosoful Kant a zis, macinat probabil de intrebari fara raspuns: "Ceea ce m-a uimit totdeauna a fost cerul cu stele şi ordinea morală din lume", iar pe piatra lui de mormant scrie: "Cerul înstelat în ordinea lui şi glasul tainic din conştiinţa mea mă fac să spun că este Dumnezeu. Bine faci că-ţi cauţi liniştea în Evanghelie, căci ea este un izvor nesecat de adevăr". Asadar, daca ar fi sa ne rezumam doar la Kant, ar trebui sa mai deschidem din cand in cand si Sf. Sciptura sa vedem ce zic "aia" acolo. "Cerurile spun slava lui Dumnezeu şi facerea mâinilor Lui o vesteşte tăria"(psalmi 18:1)-simplu, iti ridici privirea spre cer si vezi creatia Lui; "pe D-zeu nimeni nu L-a vazut vreodata", cu toate acestea El S-a descoperit (revelat) in Vechiul Testament prin intermediul prorocilor, iar in Noul Testament prin insasi Fiul Sau Iisus care zice: "Eu si Tatal Una suntem"(Ioan 10:30). In "Simbolul de credinta" zicem:[cred] intr-Unul Dumnezeu, Tatal atottiitorul, Facatorul cerului si al pamantului, al tuturor celor vazute si nevazute". De ce? Pt. ca ne spune Sf. Scriptura: „La inceput a facut Dumnezeu cerul si pamantul" (Fac. 1, 1); imparatul David il lauda pentru puterea atottiitoare: „Ca in mana Lui sunt marginile pamantului si inaltimile muntilor ale Lui sunt. Ca a Lui este marea si El a facut-o si uscatul miinile Lui l-au zidit" (Ps. 94, 4-5). Dumnezeu a facut totul din nimic, prin puterea Cuvantului: "El a zis şi s-au făcut, El a poruncit şi s-au zidit."(Psalmi 32:9). Sf. Scriptura ne spune ca in ziua a sasea, dupa ce a facut toate celelalte fiinte, Dumnezeu a zis: „Sa facem pe om dupa chipul Nostru si dupa asemanare" (Fac. 1, 26). „Si, luand Domnul Dumnezeu tarana din pamant, a facut pe om si a suflat in fata lui suflare de viata si s-a facut omul fiinta vie" (Fac. 2, 7). Omul a fost facut deci printr-un act special, din mainile lui Dumnezeu, cum zice un prooroc: „Mainile Tale m-au facut si m-au zidit" (Iov 10, 8). Aceasta arata cinstea deosebita data de Dumnezeu omului. Eva n-a fost facuta din tarana, ci din coasta lui Adam, pentru ca in barbat si in femeie este o singura fire trupeasca, o singura fiinta umana, un singur izvor al neamului omenesc. De aceea, de la inceput n-au fost facuti pereche, barbat si femeie, sau doi barbati, ori doua femei, ci mai intai barbatul si apoi, din el, femeia. Zilele creatiei, numarul lor, nu reprezinta o dogma(adevar stabilit care nu poate fi combatut), ci o teologumena in sensul ca o zi a creatiei nu reprezinta exact 24 de ore, o zi a creatiei putand sa insemne o suta de mii, un milion, sau mai mult, de ani, omului fiindu-i greu sa inteleaga timpul lui Dumnezeu, care este un timp continuu prezent. Acuma, Sfanta Scriptura prezinta in mod direct, concret ("la obiect") creatia, lasand amanuntele in sarcina stiintei, care-si face destul de bine treba, confirmand Scriptura. BARRAIS (1851-1939) geolog şi naturalist francez spunea: "Geologia nu a ajuns în zilele noastre, decât să modernizeze dovezile clasice ale existenţei luiDumnezeu"; PASTEUR LOUIS (1822- f895) chimist şi bacteorolog francez; 3 ani a lucrat să vadă daca sunt specii intermediare prin trecerea de la una la alta şi el a declarat: "Sunt atâtea specii, câte le-a făcut Dumnezeu". Tot el zice: "Va veni vremea, când se va râde de prostia filozofiei noastre materialiste, contemporane. Cu cât studiez mai mult natura, cu atât mai adânc mă cuprinde o uimire evlavioasă faţă de lucrurile Creatorului"; BOYLE (1624-1691) naturalist francez: "Adevăratul cercetător al naturii nu poate pătrunde în cunoaşterea tainelor creaţiei, fără a nu vedea degetul lui Dumnezeu!"; si nu l-as omite nici pe Darwin, (dat fiind faptul ca am vazut aici pe site si evolutionisti care se complac in ideea ca tatal lor a fost un urangutan ceva, evoluatlaughing care zice: "Viaţa acestei celule este proba despre existenţa lui Dumnezeu, a lui Dumnezeu Cel prea înţelept care a creat lumea şi viaţa", iar in alta parte zice: "în cele mai extreme clipe de îndoială, niciodată nu am fost ateu, în sensul că aş fi tăgăduit existenţa lui Dumnezeu". Când e vorba că lumea ar fi "rezultatul întâmplării" (o părere) el respinge cu hotărâre aceasta adăugând: "Că la întrebarea dacă există sau nu un creator şi un conducător al universului, cele mai mari spirite care au existat şi au trăit vreodată, au răspuns afirmativ". Asadar, cel mai indicat ar fi sa faci rost de putina credinta, doar asa vei putea intelege tainele creatiei si pe Creator!