| anonim_4396 a întrebat:

Care e motivul pentru care majoritatea neurochirurgilor,inclusiv cei de top,ajung sa aprobe si sa aprecieze teoria designului inteligent,respectiv sa creada in Dumnezeu?
Dau exemplu pe Ben Carson,neurochirurg de top, revolutionar al tehnicilor de operatie si numarul unu in neurochirurgie infantila.

10 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu înțeleg întrebarea.
Adică de ce ar fi relevanta profesia de neurochirurg? Statistic exista aproximativ tot atâția neurochirurg religioși (raportat la nr total de neurochirurgi) cât exista bibliotecari religiosi (raportat la nr total de bibliotecari).
Nu cred că există și nu vad de ce ar exista diferente.
E că și când ai spune că un stelist e mai religios decât un dinamovist.
Ai și o sursă sau doar bati câmpii?

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Este vorba despre CEL MAI BUN neurochirurg din lume, nu despre un neurochirurg oarecare.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Ce e cu el?

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

A ajuns la concluzia asta, sau mai bine zis a pastrat-o, pentru ca complexitatea creierului i-a aratat asta. A scris o carte, Maini Inzestrate, citeste-o.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce legatura are opinia unui neurochirurg cu afirmatia ta cum ca MAJORITATEA neurochirurgilor au aceasta opinie?

Gen:
LowIQ: "Hei uite, majoritatea oamenilor din domeniul ala au opinia X."
Eu: "Ok, ce statistici ai in acest sens?"
LowIQ: "Pai uite, tipul ala are opinia X si el e cel mai bun din domeniu."
Just retarded.

| danut a răspuns:

Nu te zbuciuma, o seama de indivizi ce nu inteleg nici de ce traiesc, habar nu au ca Ben Carson, cel mai mare neuchirurg este CRESTIN neoprotestant si tot ceea ce face pune in sema lui Dumnezeu. El nu aproba teoria designului inteligent ci este convins de ea deoarece si-a construit cariera dupa ce L-a "cunoscut" pe Creator.

| doctorandus a răspuns:

"In God we trust, all others must bring data." http://quotes.deming.org/authors/W._Edwards_Deming

| RAY a răspuns:

Desigur ca minti, degeaba minti ca nu castigi nimic, nu asa aduci omul la credinta prin minciuni

| RAY a răspuns:

Danut Ben Carson poate crede in ce vrea el, dar a dovedit el stiintific ca exista dumnezeu?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Profesia e total diferita de credinta.

Conform logicii tale, daca un om ajuns sus ar pune pe seama lui Cthulhu toate actiunile caritabile pe care le intreprinde, inseama ca Cthulhu exista. La fel de bine ai putea sa demonstrezi existenta lui Satan.