| Qswun04 a întrebat:

Care este diferenta dintre evrei, crestini si pocaiti? Doar toate cele 3 religii il au pe zeu suprem pe dumnezeu? Care e diferenta de face ca aceste 3 religii sa fie asa diferite?

Răspuns Câştigător
| IonelaIasmina a răspuns:

Bună!
EVREII sunt un grup etnic și religios care urmează iudaismul.
Iudaismul are tradiții și obiceiuri diferite față de creștinism.
Iuda a poruncit să îl omoare pe Iisus Hristos, iar "Iudaismul" vine de la "Iuda". Acest iudaism este practicat de evrei, ei crezând într-un singur Dumnezeu. Aceștia se bazează pe Toca și nu recunosc pe Iisus ca Mântuitor (logic, că doar ei l-au omorât).
CREȘTINII sunt de "mai multe feluri".
Creștinismul se împarte în mai multe ramuri, cum ar fi:
-catolicismul
-ortodoxismul
-protestantismul (baptiștii, penticostalii, sâmbetiștii și luteranii)
-pocăiții
-etc.
Catolicii se aseamănă cu ortodocșii, doar că nu în totalitate. Aceștia recunosc autoritatea lui Papa, iar ortodocșii, recunosc autoritatea patriarhilor și sinoadelor. Lumina aceea de la Ierusalum este pentru ortodocși, nicidecum pe tru catolici sau alți creștini/religii.
Ortodocșii sunt cei cu religia corectă. Ortodoxia este religia cea corectă dintre toți creștinii și toate religie.
Protestantismul [baptiștii, penticostalii, sâmbetiștii (cei care au zi de odihnă sâmbăta, nu duminica) și luteranii] este acea ramură a creștinismului care se bazează pe studierea Scripturii și relația proprie cu Hristos. Aceștia nu au icoane, nu se închină, nu vopsesc ouă de Paște, nu au icoane, sfinți pictați prin biserici, chiar și bisericile sunt diferite (caută pe net să vezi cum arată o biserică de Protestantiști sad )
POCĂIȚII i-ai băgat tu la o altă categorie. Nu, ei sunt tot creștini din ramura protestantismului. Aceștia se bazează mai mult pe relația cu Dumnezeu și studierea și aplicarea învățăturilor Biblice. Ei...tot la fel, nu se închină și nu pupă icoanele (de fapt...ce să pupe că ăștia din ramură protestantismului nu au sfinți pictați, eu nu știu la ce se roagă oamenii ăstia).
Tot ce trebuie ru să știi, este că (,) CREȘTINISMUL ORTODOX ESTE SINGURA RELIGIE/RAMURĂ A CREȘTINISMULUI CORECTĂ!
Sper că te-am făcut să înțelegi tot. Am stat ceva timp să scriu, dar sper că ai înțeles.
P.s.: Fundaaa, te rog!
Noapte bună! happy

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Crestinismul nu se imparte in ramuri! Oare S-a impartit Hristos?! Ideea asta, cu ramurile, este o idee nebiblica si ecumenist-papistasa! "Un Domn, o credinta, un botez." - Efeseni 4, 5

| IonelaIasmina a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Așa zise "ramuri". De împărțit, se împarte. De aia sunt "mai mulți creștini".
Hristos...nu s-a împărțit, la fel cum cea mai corectă religie este decât ortodoxia.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Daca Hristos nu S-a impartit, atunci cum s-a impartit Biserica Sa, care este trupul Sau? Hristos nu are mai multe trupuri, nici ramuri, ci El are o singura Biserica pe care a castigat-o cu pretul sangelui Sau! Daca sunt mai multi crestini, asta nu inseamna ca sunt mai multe ramuri! Nu poti sa afirmi ca sunt tot atatea ramuri cati crestini sunt! Este o singura credinta, o singura Biserica, un singur botez si un singur Domn Iisus Hristos.
Dreapta credinta este Ortodoxia, dar teoria ramurilor nu este corecta. Intreaba-ti duhovnicul daca ideea ta cu ramurile crestinismului este corecta!

| IonelaIasmina a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Am zis "ramuri". Nu am găsit un alt cuvânt. Știu și eu ca Iisus nu s-a împărțit in mai multe, dar creștinismul da. În mai multe..."ramuri" am găsit eu sa zic.
Sper ca persoana care a postat întrebare sa înțeleagă ce este de înțeles și mai important, sa nu stea sa studieze un amarat de cuvânt "ramuri"...

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Unde scrie in Biblie ca s-a impartit crestinismul in ramuri?! Nu e vorba despre un "amarat" de cuvant, este vorba despre faptul ca daca marturisesti altfel decat este scris in Biblie si in Crezul Ortodox, si anume ca este "una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca Biserica", atunci e pericol de erezie! Unul este crestinismul, adica Biserica Ortodoxa, iar in afara ei sunt numai schisme si erezii!

| Qswun04 explică (pentru IonelaIasmina):

In sfarsit am inteles cum sta treaba, mersi foarte mult pentru ca ti ai dat interesul

| IonelaIasmina a răspuns (pentru Qswun04):

Cu drag! Am stat ceva până am scris, dar mă bucur foarte mult că ai înțeles. Mulțumesc și eu pentru fundă!

| Theodor24 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Creștinii baptiști nu merg la Biseirca sâmbăta, ziua Domnului este Duminica
Religia Ortodoxă nu e singura corecta cum ai explicat:
1. Aveți icoane (Dumnezeu nu încurajează asta)
2. Aveți cultul moaștelor ( Dumnezeu nu încurajează asta)
3. Aveți cultul acatistelor ce te pot ierta(fals! DOAR credința te poate ierta de păcat)
4. Aveți cultul de închinat la sfinți ( adică prin anumiți oameni credincioși ii puneți la rang de a va închinare lor ca lui Hristos...) (exemplu Maria, Pavel Pentru, Ioan etc)
Noi ne rugăm Domnului Iisus și punct (Sfintei Treimi ca să fiu specific)
Dacă ați fi drepți credincioși nu ați face ce faceți ( peste tot sunt uscaciuni) dar la voi o majoritate nu respecta ce zice Biblia ( fa ce zice popa și nu ce face popa /ma duc doar la Paște la Biserică...) Mare credința.

.
Zi faina

| IonelaIasmina a răspuns (pentru Theodor24):

Sunt unii tâmpiți care se duc decât la Paște la Biserică, într-adevăr, dar nu toți. Eu, spre exemplu, mă duc pe fiecare duminică și la fiecare sărbătoare. Ne închinăm pentru că ăia au fost niște sfinți. Avem moaște (rămășițele sfinților) care ne ajută. Acatistele, da, ajută la iertare, într-adevăr, îți trebuie și credință. Dar dacă voi credeți decât în Iisus și Dumnezeu (noi credem în Iisus, Dumnezeu și toți sfinții), de ce nu aveți icoane doar cu Iisus. Voi nu faceți nici măcar Sfânta cruce...
Dar mna...fiecare își crede religia lui corectă, deși nu este.

Mulțumesc la fel!

| KovacsB a răspuns (pentru Qswun04):

Ai dat funda la cel mai aiurit raspuns.
Termenul iudaism își are originea în numele regatului Iuda, țara tribului Iuda—descendenții celui de-al patrulea fiu al patriarhului Iacob, nu are nicio legatura cu Iuda iscariotul unul dintre dicipoli lui Iisus.
Iuda iscariotul nu a poruncit sa fie ucis Iisus doar l-a tradat.
Etc etc.
Ma minunez cata prostie emana unii asa zisi credinciosi care nici macar nu si-au citit cartea de povesti.

| T0Teu a răspuns (pentru IonelaIasmina):

E corecta ptc tu te ai născut în ortodoxism, nu? rolling on the floor Dacă te năsteai baptist aia era religia adevărată... sa fim puțin credibili, zic.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru T0Teu):

Păi tu probabil ești baptist, și zici că religia ta e corectă. Da, într-adevăr, de obicei, oamenii ce religie au, pe aceea o afirmă că fiind cea corectă.
Doar că eu, m-am documentat mai mult și știu și am ajuns la concluzia că ortodoxia este cea corectă.
După ce necazuri s-au întâmplat mai multor rude și prieteni de-ai mei când s-au trecut la alte religii, mai ales la baptism...sunt 100% sigură că ortodoxia este cea corectă.
(apoi..., bineînțeles, aceste rude s-au trecut din nou la ortodoxie și nu au mai avut necazuri.)

| T0Teu a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Astea sunt doar coincidente, după părerea mea. Eu sunt penticostala dar n am fost dintotdeauna asa. Vin de la catolici. M am botezat la penticostali ptc asa am vrut eu, nu m-a forțat nimeni. Aici îmi place cel mai mult ptc aici L am găsit pe Dumnezeu cu adevărat! Cât eram la catolici nu mi pasa cam deloc de sufletul meu, acum Îl caut eu pe Dumnezeu. În viata mea s-a produs o schimbare majora.
Cred ca cel mai bine poate face diferența între religii un om care și a schimbat religia. Dacă ma nășteam penticostala puteai spune ca asa am fost crescuta și de asta spun ca mi place aici mai mult, dar dacă vin de la catolici se vede diferența.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru T0Teu):

Păi eu ce am zis?
Exact ca și rudele mele, și-au schimbat religia, tot la penticostali unii, alții la catolici, iar toți au dat de cumpene, până să se reîntoarcă la ortodoxism.
S-ar fi putut numi coincidență, la un singur caz, dar fiind mai multe cazuri...la fel...nu cred că mai e,, doar o coincidență".

| T0Teu a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Satana se lupta sa ii întoarcă înapoi atunci cand vede ca oamenii L au descoperit pe Dumnezeu... eu sunt în familie de penticostali și nimeni n a pățit ce ai spus tu, în biserica mea n am auzit despre cazuri de care spui tu (și suntem câteva sute de membri) și cunosc si baptiști și evangheliști care, din nou, n au pățit ceea ce spui tu.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru T0Teu):

Ok, nu stau să mă contrazic cu tine, nu vreau să ajungem la certuri pe forum, din pricina religiilor.
Dacă tu crezi că religia ta e cea corectă, nu am nimic împotriva ta. Este părerea ta.

| T0Teu a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Pai nu mi se pare corect sa spui niște aberații. Acei oameni nu au pățit nu știu ce chestii ptc s au pocait si să le arate Dumnezeu ca ortodoxia e calea corecta. Tu L ai cunoscut vreodată pe Dumnezeu? L ai simțit lângă tine atât de profund încât sa simți de parca ar fi cu adevărat lângă tine? L ai auzit vreodată vorbindu-ti? Dar L ai văzut vreodată într un vis/ vedenie (nu pe acel "Isus" din icoane, ci pe Isus, Împăratul Împăraților, adevăratul Isus), ai plâns tu vreodată în hohote la rugăciune si L ai simțit pe Domnul și ai fost cercetata de El? Și lista poate continua. Dacă nu, cum poți afirma ca e calea cea dreapta la ortodoxie? Toate aceste lucruri se intampla printre noi, penticostalii, si nu numai, și eu am simțit aproape toate aceste lucruri. La catolici n am simțit nimic din astea. Și nici n am auzit pana acum un ortodox sa mi zică ca le-a simțit. Sau voi va bazați pe faptul ca ortodoxia e religia majoritara în România?

Uite, eu nu vreau sa ma cert, dar chiar vreau sa aflu și eu argumentele pentru care crezi tu ca doar ortodocșii sunt pe calea cea dreapta.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru T0Teu):

Păi, îmi pare rău să te contrazic, dar toate aceste lucruri enumerate mai sus, mi s-au întâmplat, nu numai mie, ci și familiei mele.
Crede-mă că de câte ori am plâns, m-am pus în fața acelei,, icoane,, pe care voi nu o suportați și m-am liniștit uimitor de mult, simțind o pace sufletească extraordinară. Alt exemplu: tatăl meu a fost bolnav în spital, iar eu cu mama acasă. A afirmat singur că l-a visat pe Iisus (nu ca în icoane) exact cum descri tu. Iar uimitor a fost faptul că atunci când era în spital, și eu l-am visat pe Iisus. (nu ca în icoane, cum nu-l suportați voi)
Și n-ai auzit ortodox să-ți spună asta, cum nici eu n-am auzit penticostal să spună asta, draga mea.
Argumentele? Oh...sunt multe, eu o să ți le spun pe cele mai mari.
1. Icoanele astea "mult urâte" de voi, plâng, și se întâmplă nenumărate minuni cu cei care ajung în fața lor.
2. Arsenie Boca (Sfântul Ardealului) a fost un stareț care făcea minuni atât cât trăia, dar și după ce a murit, la mormântului lui de vindecă oameni de boli și necazuri. (era ortodox)
3. LUMINA DE LA IERUSALIM, se aprinde doar la ortodocși, ci nu la alte culte.
Deci...eu zic că nu aberez, ci mai degrabă tu.

| T0Teu a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Când aud ca îmi băgați pe gat icoanele care cică plâng sau cică fac minuni, ori lumina aia de la Ierusalim... Ai citit în Biblie ca și satana are puterea sa facă minuni? În plus, de ce ar vrea Dumnezeu sa facă minuni prin niște oase sau idoli (icoanele)? Sa fim serioși. Astea nu sunt dovezi. Adu tu la mine o icoana și arata mi ca plânge sau ca vindeca Dumnezeu prin ea.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru T0Teu):

La fel și eu, când aud cât de ipocriți sunt unii...îmi vine să-i las, că va avea Dumnezeu grijă de păcatele pe care le fac, spunând niște lucruri aberante.
Oase? Fata mea, ăia au fost sfinți. Tu crezi că există doar Iisus sau Dumnezeu singur? Te înșeli.
A vindecat Dumnezeu prin icoane. Chiar și d-ăstia din cultele voastre s-au trecut la ortodoxie auzind și văzând câte minuni se fac.
Aha, da, exact, lumina aia de la Ierusalim, ai auzit de ea? Bun. Atunci vezi ce se întâmplă.
Face, face și satana minuni prin fel și fel de culte, sigur.
Am citit și Biblia, și nu numai o dată, și știu și eu ce scrie acolo.
Eu nu înțeleg care e treaba unora dintre voi să vă băgați ca "musca-n lapte".
Credeți că religiile voastre sunt corecte? Ok, credeți, nu zice nimeni că nu aveți dreptul la propriile opinii, dar nu mai prostiți și pe alții care citesc pe aici.

| T0Teu a răspuns (pentru IonelaIasmina):

laughing laughing laughing laughing
Ia cauta pe net sa vezi cati ortodocși și catolici au trecut la protestanți. Sa nu mai zic de preoți sau călugări. Dacă și ei și ai dat seama ca religia voastră nu e conform Bibliei...

| IonelaIasmina a răspuns (pentru T0Teu):

S-or fi trecut, într-adevăr. Dar ia caută și câți de-ai voștri s-au trecut la ortodocși.
Dacă nici ortodoxia nu e conform Bibliei...
Dacă tu asta crezi, crede-o în continuare, îți vei da seama ca mulți alții, mai târziu.
Dacă ai fi zis de cultul tău natal, (catolicismul) în care te-ai născut (deși nici ăla nu e corect), mai înțelegeam, dar așa tu zici de un cult la care te-ai trecut că ți-a venit ție (protestantismul) laughing laughing
Dacă te-ai fi interesat mai mult de religii, tot te-ai trecut de la catolicism, măcar te treceai la ortodoxism.
Mai demult, într-adevăr, și eu ziceam că toate religiile sunt corecte. Spuneam că nu numai ortodoxia e cea corectă, dar de când am început să mă documentez, am realizat ce e era de realizat.
Deja...zic să lăsăm discuția asta la care, oricum, nu vom ajunge la același numitor, că n-are sens. Niciodată religiile nu s-au înțeles între ele.

| T0Teu a răspuns (pentru IonelaIasmina):

"Dacă nici ortodoxia nu e conform Bibliei..." efectiv. rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor
Pai atunci aștept sa îmi spui ce e biblic în puparea moaștelor, în rugăciunile către sfinți și îngeri, în închinarea la icoane și puparea lor, în facerea semnului crucii etc...
Tu nu cred ca poți găsi argumente din Biblie care sa va avantajeze, dar eu am găsit deja argumente împotriva acestor practici. Desigur, pentru cine e chiar sincer și vrea sa afle daca e corecta religia lui sau nu. Dacă tu pleci de la premisa ca numai ortodocșii împlinesc Biblia. începi de unde nu trebuie. Da mi argumentele și atunci am sa cred și eu ca tine (dacă sunt adevărate).
"Dacă tu asta crezi, crede-o în continuare, îți vei da seama ca mulți alții, mai târziu." Eu cred ca tu îți vei da seama, dar posibil sa fie prea târziu.
"Dacă ai fi zis de cultul tău natal, (catolicismul) în care te-ai născut (deși nici ăla nu e corect), mai înțelegeam, dar așa tu zici de un cult la care te-ai trecut că ți-a venit ție (protestantismul) " Tocmai. Asta ar trebui sa îți puna semne de întrebare. Eu fix aici L am găsit pe Dumnezeu, nu la catolici sau ortodocși. Tu nici n ai încercat altundeva dar o ții încontinuu pe a ta ca numai voi sunteți buni, o repeți ca pe o poezie.
"Dacă te-ai fi interesat mai mult de religii, tot te-ai trecut de la catolicism, măcar te treceai la ortodoxism." Crede ma ca știu destule despre ortodoxie și practicile ortodoxe și n am nevoie, mulțumesc.
"Mai demult, într-adevăr, și eu ziceam că toate religiile sunt corecte. Spuneam că nu numai ortodoxia e cea corectă, dar de când am început să mă documentez, am realizat ce e era de realizat." Și de unde te ai informat? De pe site uri ortodoxe sau site-uri care ridică în slavi ortodocșii?
"Deja...zic să lăsăm discuția asta la care, oricum, nu vom ajunge la același numitor, că n-are sens. Niciodată religiile nu s-au înțeles între ele." Mai. țin sa te contrazic. Eu ma înțeleg bine cu persoane ortodoxe, catolice, baptiste, deși n avem aceleași învățături

| IonelaIasmina a răspuns (pentru T0Teu):

Da, am s-o repet "ca pe poezie" până când voi vrea.
Nu are rost să mai zic nimic, pentru că nu se va ajunge la ceva comun, n-are sens.
La faza asta cu înțelesul bine..., mi-e greu să cred. Odată ce religiile mereu se contrazic și "s-ar mânca ca (,) câinii".

| T0Teu a răspuns (pentru IonelaIasmina):

"Nu are rost să mai zic nimic, pentru că nu se va ajunge la ceva comun, n-are sens."- Aa, deci nu exista acele argumente biblice. Ok, mi ai demonstrat încă odată ceea ce știam deja. Mulțumesc.
"La faza asta cu înțelesul bine..., mi-e greu să cred. Odată ce religiile mereu se contrazic și "s-ar mânca ca (,) câinii"." Doar nu te-oi minți. Dacă am zis ca ma inteleg bine cu ei, așa e, deși poate e greu de crezut pentru tine.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru T0Teu):

Nu, draga mea, nu are rost să mă mai iau cu tine la ceartă pe aici, că oricum nu vei înțelege, la fel cum nici eu, nu înțeleg cultele voastre.
Măcar dacă aș știi că te-aș convinge cu argumentele, ți-aș spune, dar atâta timp cât tu ai mentalitatea ta (și nu numai tu, ci mai mulți. Mă refer la toate religiile), pur și simplu nu are rost.
Pe mine doar m-a deranjat faptul că nu am avut nimic cu tine, nu ți-am zis ție nimic în acel comentariu la întrebarea pusă de respectivul utilizator, ci tu doar ai început să dai comentarii, crezând că ce?
Da, e greu de crezut pentru mine, fiindcă observ ce conversație, fără niciun rost, purtăm.

| T0Teu a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Ba da. Sunt dispusa și sa îmi schimb religia dacă reușești sa demonstrezi pe baza Bibliei ca voi dețineți adevarul biblic. Dar atâta timp cât tu nu oferi argumente nu îmi dai de înțeles ca ele nu exista? Deci încă le aștept.
Eu m-am băgat în seamă deoarece ai spus o minciuna și n-am vrut sa rămână așa.

| T0Teu a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Tu ești serioasa? Cum sa îmi trimiți un site "sa ma documentez singura"? Deci tu nu știi acele argumente dar totuși insiști ca ortodoxia este cea corectă rolling on the floor rolling on the floor

| IonelaIasmina a răspuns (pentru T0Teu):

Măi omule, termină cu chestiile astea. Ai vrut argumente? Ia și satură-te! Ce nu-ți convine? Îți e lene să citești? Sau ai citit, dar n-ai înțeles.
Ia argumente biblice, na.
Gândește puțin logic. De ce să stau eu să-ți scriu ție atât, când pot să-ți trimit un link, unde scrie, aproximativ, ce voiam eu să scriu. N-are sens?
Eu zic așa, că deja m-am plictisit: Rămâi tu cu protestantismul tău, rămân eu cu ortodoxia mea, și o încheiem. Nu are niciun sens să stăm și să ne contrazicem pe aici, că voi, ăștia cu diferite culte, și mai știu eu ce, tot pe a voastră o țineți, chiar dacă știți destul de bine că ortodoxia este cea mai veche, înaintea oricărui cult de-al vostru.
Zi frumoasă!

| T0Teu a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Îți pot da și eu niște argumente teologice care sa arate ca religia voastră nu e biblică de nu le poți duce. Parca am stabilit sa îmi dai TU argumente găsite de tine, ca tot ziceai ca ai cercetat și ai aflat ca religia ta e cea mai buna. Atunci arata mi ce ai cercetat și ce ai găsit. Sau n ai cercetat nimic și acum nu știai ce argumente sa spui și ai cautat pe net? Parca ziceai ca ai citit Biblia. Daca ai fi citit o și găseai în ea argumente care sa susțină ortodoxia, le țineai minte și mi le spuneai. Nu era nevoie sa cauți pe nu știu ce site uri. Vezi cum te contrazici singura? Și razi de mine ca susțin protestanții laughing laughing laughing
"că voi, ăștia cu diferite culte, și mai știu eu ce, tot pe a voastră o țineți, chiar dacă știți destul de bine că ortodoxia este cea mai veche, înaintea oricărui cult de-al vostru."- Ce legătură are vechimea? Asta nu e un criteriu pentru alegerea celei mai bune religii. În alte tari cele mai vechi religii poate sunt cele protestante, și sunt multe tari cu protestanții majoritari. Dacă ne luam după criteriul tău, acolo cea mai buna religie e cea protestanta și aici cea ortodoxa? Cum pot fi mai multe religii "cele mai bune"? rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor
Efectiv, astea sunt "argumente" de copii.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru T0Teu):

" Îți pot da și eu nișe argumente teologice care sa arate ca religia voastră nu e biblică de nu le poți duce."- Le aștept cu mare drag! Ia să văd!

| T0Teu a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Atât ai de spus? Deci tu ju ai argumente. M am lămurit din nou cu ortodocșiiwinking

| IonelaIasmina a răspuns (pentru T0Teu):

Nu știu cum să zic, da' nu te-a întrebat nimeni dacă te-ai lămurit sau nu. Nu prea mă interesează! :^
Singurul lucru pentru care nu ți-am spus (doar am trimis acel link) a fost acela că nu vreau să mai continui discuția cu tine, fiindcă nu vreau să ajung la alte vorbe, și să fac păcate din cauza unei utilizatoare.
Dacă tu ai argumente, le aștept, dacă nu, te rog să mă scutești cu vrăjelile astea de doi bani.

| T0Teu a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Mi se pare de rasul lumii sa te lauzi ca ai citit Biblia, ca ai cercetat si ai ajuns la concluzia ca ortodocsii detin adevarul biblic, ca ai argumente si cand te pun sa mi le zici sa trimiti link uri de pe niste site uri ortodoxe si sa schimbi subiectul. E ok, eu n-am sa fac asta ptc, spre deosebire de tine, eu chiar stiu de ce aleg cultul penticotal.
Aici las cateva site uri, pentru ca tu mi le ai cerut. As fi putut sa ti dau singura argumente din Biblie, dar daca asa ai vrut tu... m ai scutit de timp pierdut. Succes la lecturare!

https://www.faracompromis.ro/......ro-pagane/

https://luckyturt.wordpress.com/......-ortodoxa/

https://www.caleacrestina.ro/......de-salvare

Cred ca e de ajuns. Daca nu, caut eu in Biblie si iti dau argumente lungi de prorbabil te plictisesti.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru T0Teu):

Dacă tu erai "mai presus", dădeai minunatele tale argumente din Biblie. Dar nu...
Ți-am trimis link-uri, pentru că eu, ăs fi scris fix aceleași lucruri. Erau în acel site citate Biblice? Da.
Bun, atunci taci.
Ce om cu credință te crezi tu, când te cerți cu oamenii? Nu ești. Crezi că mă convingi pe mine să mă trec la penticostalismul tău? DOAMNE FEREȘTE! N-aș face acest păcat și mare greșeală niciodată!
Am încheiat-o, paa!

| norisorulpufos a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Apreciez că ai dus această luptă cu o fată penticostală.
Dar te lupți cu morile de vânt.
Mai ușor aduci la credință pe cineva care nu știe deloc de Dumnezeu.
In cazul sectarilor mai intâi trebuie să ștergi invățătura gresita iar apoi să sădești in suflet dreapta credință.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru KovacsB):

Și tu ai comentat mă?
La ce să dea fundă? Ție, care scrii două rânduri? Fraților, studiați, iar apoi comentați.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru norisorulpufos):

Mulțumesc!
Deci nu credeam vreodată în viața mea, că cineva penticostal, e atât de greu de învățat ceva, crede-mă!
Am trăit s-o văd și p-asta!
Păi cred că la ei nu ai cum să o ștergi pe cea greșită...
Nu ai văzut ce s-a luat cu mine? Am băgat-o eu în seamă? Ferească Dumnezeu!
Nu încheia, cred că se certa cu mine până acum, dar nu o mai puteam "îndura" și i-am dat ignor.

43 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Evreii creștini care se autodenumesc creștini mesianic spre deosebire de evreii mozaici sunt cei care cred și ei în Biblie în ansamblu adică și Vechiul și Noul Testament nu doar Vehiul Testament ca cei mozaici și care cred și ei ca și creștinii ca Mantuitorul Hristos e Mesia cel prevestit de profețiile din Vechiul Testament, ceea ce evreii mozaici nu cred, ei încă îl aștepta pe Mesia. Și în România și în Israel sunt multe biserici ale evreilor mesianic, l-am auzit pe pastorul evreilor mesianic din Oradea ca el tine legătură cu 80 de biserici ale evreilor mesianici din Israel. Nicolae Steinhardt, Richard Wurbrand au fost evrei creștini mai cunoscuți din România.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Diferența este ca oamenii își întunecă sufletul și uită de Dumnezeu apoi în trag la răspundere tot pe el.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Diferența este ca oamenii nu lau înțeles pe Dumnezeu încă după tot face și faptuiește pentru om iar omul nu știu cum sa se ascundă de Dumnezeu și sa fugă de el dar nu-și dau seama ca cu cât se vor îndepărta de Dumnezeu se vor îndepărta de Adevăr și de tot ce iubesc ei și asta ma tem ca vor înțelege mult prea târziu oamenii căci abia după ce pierde omul își da seama de fapt ce făcut iar când cade tot nu-și dau seama tot cu greșeli continua să înainteze omul crezând ca greșeala îl va întări și învăța minte. Când tot ce are de făcut omul este să-l caute și sa creadă în el cu Adevărat și atunci omul nu va cade și nici nu va greși.

| T0Teu a răspuns:

"Dacă tu erai "mai presus", dădeai minunatele tale argumente din Biblie. Dar nu..."
EFECTIV TU AI SPUS SA PUN ACELE SITE URI AICI. Ai zis ca le aștepți. Eu nu le as fi pus, ci as fi dat singura argumente din Biblie, dar tu mi le ai cerut. Uite ce ai zis:"" Îți pot da și eu nișe argumente teologice care sa arate ca religia voastră nu e biblică de nu le poți duce."- Le aștept cu mare drag! Ia să văd!" Tu singura le ai cerutwinking

"Ți-am trimis link-uri, pentru că eu, ăs fi scris fix aceleași lucruri. Erau în acel site citate Biblice? Da.
Bun, atunci taci." laughing laughing laughing Nu are logică. De ce ai fi cautat pe net ceva ceea ce tu deja știai în loc să scrii singura sa demonstrezi ca știi? Tu doar ai aprobat ce scrie în acel site, nu ai formulat tu acele "argumente". Ințelegi? Și nu e destul sa se regăsească versete din Biblie în acel site ca să fie adevărat. Ai vrea sa contrazic acele argumente? Nici nu știu de cine au fost scrise, poate de un preot. Dar cunosc Biblia destul de bine ca să îl pot contrazice. Extrage argumentele de acolo și eu le as putea contrazice.
"Ce om cu credință te crezi tu, când te cerți cu oamenii? Nu ești. Crezi că mă convingi pe mine să mă trec la penticostalismul tău? DOAMNE FEREȘTE! N-aș face acest păcat și mare greșeală niciodată!" Nu ma cert. Încerc sa înțeleg ce te motivează sa ramai la ortodocși, dar observ ca n ai motive bine întemeiate în Biblie. Și nu vreau sa te conving sa treci la penticostali. Faci ce vrei, e viata ta. EU NU PUN ACCENTUL PE RELIGIE asa cum faci tu. NU CONTEAZA RELIGIA CA SA AJUNGI IN RAI! Contează relația ta cu Dumnezeu, felul tău de a trai... lucrurile de genul. Domnul Isus cât a fost pe pământ n a instituit nicio religie. Nici după moartea Sa nu a făcut o. El ne cere sa împlinim Biblia, atât. Nu ne cere sa fim neapărat ortodocși ca sa ajungem în rai. Asta e o prostie inventata de oameni, cum ca daca ai alta religie ești rătăcit și ajungi în iad. Complet fals. Unde scrie în Biblie ceva de ortodoxism? Nu scrie. Și dacă nu scrie, de ce ar fi o religie obligatorie pentru a putea ajunge în cer?
După cum am spus, NU RELIGIA CONTEAZA. M as bucura dacă te ai trezi și ti ai da seama ca am dreptate. Dumnezeu ii iubește pe toți și ceea ne a cerut noua e sa împlinim Biblia. Nu sa facem parte dintr o anumita religie. Înțelegi? (Pt @IonelaIasmina)