| Skillzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz a întrebat:

Care-i diferenta dintre un crestin si-un pocait? Adica, cum se comporta ei.Am o vecina care-i pocaita si sa va spun sincer.Manca paine cu struguri si cu sare. Asa e mancarea la pocaiti?laughing)! Dau funda la cine imi explica, vad cam multe certuri intre pocaiti si crestini.

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Pocainta este porunca lui Dumnezeu pentru fiecare om.Fiecare dintre noi incearca sa se apropie cat mai mult de Dumnezeu.El ne spune ca putem sa mancam orice,nu ce intra in gura spurca pe om,ci ce iese din gura caci iese din inima. Daca cuvintele care ies din gura ta sunt bune si curate,si inima ta este buna. Sa te pocaiesti inseamna sa te caiesti de pacatul facut sa iti ceri iertare, si sa te lasi de el.
Poti sa fii pocait la ortodocsi, si poti sa mergi intr-o adunare si sa nu fii pocait.Domnul Isus nu are doctrina nici unei religii sau denominatiuni nu instiga impotriva vreunei grupari religioase nu cere adeziuni.Singura sursa infailibila de adevar a fost este si ramane Cuvantul lui Dumnezeu.Doctrina adevarata este invatatura si exemplul Domnului Isus Hristos. Daca vii inaintea Lui cu o inima plina de cainta,sincera si curata si daca crezi din toata inima, Isus te spala in sangele Lui, si iti iarta toate pacatele.

18 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Ba,mai bine sa mananci paine cu struguri si cu sare decat sa alergi ca prostu sa pupi niste oase moarte si sa crezi ca ele pot face ceva rolling on the floor) Pentru ca nimic din ce intra in gura omului nu spurca pe om, ci ce iese din gura, aceea spurca pe om!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Paina cu struguri si cu sare? laughing
Dar de baut, ce bea?

Răspuns utilizator avertizat
| Bia_8599 a răspuns:

Daca ai afla ce mananca fiecare om in parte, indiferent de religie, te-ai mira poate de fiecare ca ce ii place sa manance.
Fiecare cu gusturile lui cum se zice.

| wales a răspuns:

Întrebarea ta nu e tocmai corectă. Creștinismul reprezintă credința " ideologia " în persoana Domnului Isus Hristos, iar pocăința " a-ți mărturisi păcatul " este o dogmă în cadrul ideologiei creștine. Mai exact, toate cultele creștine care au la bază Biblia, îndeamnă lumea la pocăință. În mod corect și normal, dacă spui că ești creștin, automat se înțelege că trebuie să fi și pocăit, cele două vin la pachet. Să presupunem că ești elev și rolul tău este să înveți. Nu poți să fi elev fără să înveți, altfel te numești degeaba elev, acum asociază cuvântul elev = creștin; și cuvântul învățătură = pocăință, iar cine crede că poate fi doar creștin fără să fie și pocăit, este un ipocrit, vrea să pară ce nu e.

" De atunci încolo, Isus a început să propovăduiască şi să zică: „Pocăiţi-vă, căci Împărăţia cerurilor este aproape." Matei 4:17.

Cât privește mâncarea, acest lucru intră la gusturi, iar gusturile nu se pot discuta, doar accepta sau nu. Nu e corect și normal să discuți gusturile altora.
Repet: Creștinismul este un fapt, iar pocăința este o stare a faptului respectiv.

| Maidanezul a răspuns:

@SkillzSpuneNUAZI "Care-i diferenta dintre un crestin si-un pocait" Adventistul=Crestin, Ortodocsul=Crestin, Penticostalul=Crestin Catolicul=Crestin Yehovistul=Crestin,,,,, Toti cred in Pocainta.Te rog citind linkul http://ro.wikipedia.org/wiki/Analfabetism_funcțional, sa ma dumiresti si pe mine ca vad ca ai informatia dar nu o poti procesa.
Atasez si o definitie sa te ajut http://ro.wikipedia.org/wiki/Pocăință_(taină)

| LgMihail a răspuns:

Iti explic eu pe mess si dai funda aici daca consideri ca ti-am explicat suficient de bine smug!
E nebunie ce e aici si nu vreau sa intru in polemici cu ceilalti "penitenti" de alte "confesiuni". big grin
Promit ca explicatiile vor fi pertinente...
LG. mihail e ID-ul de messengerbig grin

| Swifthammer a răspuns:

Frate cand am citit textul am cazut jos de ras si m-am rostogolit cu mana pe burta. Hai sa te intreb si eu ceva, pot fi crestin fara sa fii pocait?

| iEmonel a răspuns:

Daca stai sa analizezi ce inseamna a fi pocait o sa ai alta parere despre ei. Intamplarea [ sau nu ] face ca sa stiu destule despre ei [ despre oameni in general ].
Pocaiti nu sunt toti care zic asta sau care merg la biserica etc, trebuie sa traiesti ca unul [ cum un om nu e destept doar ca zice el ca e ].
Asa e si cu crestinii. Teoretic, Romania e o tara crestina, dar toti isi baga si scot, "cheama" sfintii pe Pamant si trimit pe toti la dracu.
Ortodox, penticostal, baptist, septar [ adventist ], catolic etc. In mare parte Biblia e la fel, invataturile la fel...
Acum sa revenim la diferenta. Pai pocaitii pun mai multa daruire vietii spirituale [ si cand zic pocaiti nu ma refer la cei care doar spun asta ]. Poti sa fii pocait si daca esti ortodox [ detalii gasesti in dex ( cu precizarea ca in limbajul crestin exista cait si pocait; caiti cica sunt ortodoxii pentru ca ei doar recunosc pacatul, iti pare rau, iti ceri iertare, dar apoi il faci din nou, iar pocait inseamna ca recunosti, iti pare rau, iti ceri iertare si nu il mai faci { vreau sa o vad si pe astalaughing } ).

Răspuns utilizator avertizat
| ciresik80 a răspuns:

Diferenta este imensa de exemplu protestanti nu cred in fecioara Maria, cred in regatul lui Iehova dar la sfarsitul lumii acestia vor trece de partea lui Antihrist crezand ca este IIsus din cauza ca ei asteapta venirea regatului lui Dumnezeu vor primi regatul Lui Antihrist.

| SM_9305 a răspuns:

Eu sunt pocait si te asigur ca nu mancam asa ceva

| BlueOctober a răspuns:

Pfaaaaai ce am mai ras... unde e fun-ul daca femeia mananca paine cu struguri? eu nu sunt pocaita dar cand vad oameni care sufera de prea multa personalitate si rad de alti oameni doar pentru ca acestia au o eticheta mi se face sila.Ce intrebare retarda "asa e mancarea la pocaiti?"tu gandesti cand tastezi? sau ce iti vine in minte aia scrii?

| Skillzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru BlueOctober):

Nu,nu gandesc cand tastez. dar cu ce vrei sa tastez!? cu picioarele?! era doar o intrebare! deci STFU.winking.

| BlueOctober a răspuns (pentru Skillzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz):

Scumpule/scumpo,si la mine era tot o intrebare! nu te mai enerva asa ca poate iti pocneste vreo vena...deci multumesc pentru raspuns.te pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SkillzSpuneNUAZI mor de rasssss

| blackangel95 a răspuns:

Skizzo pocaiti au o religie mai stricta decat cresti unii pocaiti se comporta ca si tiganii fac 8-9 copii k iepurii se imbrak in fuste de alea lungi pana in pamant si sunt mult mai apropiati de dumnezeu si se cred deja sfinti cat despre mancarea lor: ei nu mananca porc k, cica e pacat nu beau, nu fumeaza iar se cearta cu crestini pentru ca pe ei ii doare fix in cot de legile lor dar nici acolo si pentru ca ei spun k tot ce face ei sunt niste prostii si isi pierde viata degeaba slujindul pe d-zeu. Pocaitii mai sunt numiti si adventisti kati oamenii din astia n-am cunoscut mi sa urat de ei...vot?batting eyelashes

| Narcis11 a răspuns:

Eu sunt crestin ortodox si nu sunt pocait si iti recomand sa ramai crestin ortodox ca indiferent de religie vei veni la domnul IISUS HRISTOS