| мιнαɛℓα36 a întrebat:

Care este diferenta dintre "pocaiti" si "pacaliti"?

Răspuns Câştigător
| Dandanache a răspuns:

Cam aceeasi dintre "ateu" si "rateu".

Răspuns utilizator avertizat
| Dandanache a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Vezi si sensul familiar si argotic.

| dragos9234 a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

A incercat sa fie ironica, draga de ea.

| Dandanache a răspuns (pentru dragos9234):

Ai incercat sa fii istet, dragul de tine. Si cand m-ai prins cu ironia (exagerat de evidenta, totusi, la fel ca si cea din intrebare), hop te-a pacalit iar un substantiv banal, doar fiindca e la genul feminin si suna a nume de fetiscana laughing. Ai uitat deja tonul barbatesc cu care te muscam acum cateva luni, cand iar te poticneai in capcanele lexicului romanesc, atunci la sensul cuvantului "majoritate"?

| dragos9234 a răspuns (pentru Dandanache):

Ufff.
Ma muscai acum cateva luni? Perversule...laughing(Dar sa lasa asta)
Unde ma poticneam? eu incercam doar sa iti explic imposibilitatea existetei a doua majoritati intr-un intreg dar tu ai inteles total gresit ceea ce eu iti explicam.

| dragos9234 a răspuns (pentru dragos9234):

Lasam**
Hai, spune-mi ca ma bate romana iar.

| Dandanache a răspuns (pentru dragos9234):

Doua majoritati intr-un intreg e clar ca nu pot exista, aici nici nu te-am contrazis vreodata. Doar ca tu ai tras singur concluzia ca marea majoritate si mica majoritate se aflau concomitent in acelasi intreg, cand ele de fapt priveau fiecare un alt intreg (sau etape diferite ale aceluiasi intreg). Adica 51% din A si 99% din B, intotdeauna luate separat. Mica si marea majoritate nu se raporteaza niciodata una la alta, ci intotdeauna la minoritatea pe care o delimiteaza. Daca minoritatea este procentual apropiata de majoritate, atunci majoritatea este mica (in termeni politici, rasturnabila, pentru ca o asemenea majoritate poate fi oricand pierduta prin migratia interpartidica), daca diferenta dintre majoritate si minoritate este mare, atunci vorbim de o mare majoritate (in termeni politici stabila, care nu poate fi pierduta cu usurinta).

Răspuns utilizator avertizat
| Dandanache a răspuns (pentru Ruines):

Era un joc de cuvinte, cu tenta ironica, la fel ca cel din intrebare. Se numeste calambur. Ceea ce face ca raspunsul tau sa fie penibil si irelevant.

Răspuns utilizator avertizat
| Dandanache a răspuns (pentru Ruines):

Mai zana, eu nu sunt indoctrinat, ca daca ti-ai fi luat 5 minute sa te uiti printre intrebarile si raspunsurile mele, ai fi vazut ca sunt la fel de critic si cu ateii, si cu crestinii. Tu calculezi doza de prejudiciu din raspunsul meu, dar o ratezi cu talent pe cea din intrebare. Mai finiseaza-ti simtul umorului. Cand cineva iti zice un banc cu ursul si iepurasul, ii zici si tu unul in replica, nu il atentionezi ca animalele nu vorbesc.

Răspuns utilizator avertizat
| Dandanache a răspuns (pentru Ruines):

Inca o pustoaica cu pretentii de invatat. " PS: Cum poti fi critic cu ateii? Nu ai ce sa le reprosezi, daca vorbim despre viata ''spirituala''. "Ce facem aici, postdecembristo, pui intrebari si raspunzi singura la ele? Ai si tras repede concluzia ca fac critica pe baza spirituala, si prin urmare nu ar trebui sa fac critica. Nu, draga, critic semidoctii, imbecilii, agramatii si altii de teapa lor, indiferent ca sunt atei, sau ca sunt crestini.
Incredibil, intrebarea asta e fabuloasa: "Cum poti fi critic cu ateii!" Ateii sunt ireprosabili rolling on the floor Nu scumpo, tu esti dovada cea mai buna ca ateii de pe siteul asta sunt in marea lor majoritate (chapeau bas pentru aia putini, inteligenti si culti, care mai apar pe aici) niste copilandri ilogici, cu aere de magistri.

Răspuns utilizator avertizat
| Dandanache a răspuns (pentru Ruines):

Pai mai draguta, am spus eu ca ii critic pe atei pe temeiul vietii spirituale? Nu. Tu ai spus asta, si tot tu ai raspuns. Tu monologhezi si imi atragi mie atentia ca am probleme de intelegere, ce dragut. Pe temeiul vietii spirituale nu ii critic nici pe adevaratii crestini, care chiar profeseaza valorile morale pe care le sustin.

Acum cativa ani inca traia un academician cunoscut publicului de rand, George Pruteanu, renumit pentru emisunile clarificatoare legate de lexicul romanesc. A murit, fie-i tarana usoara, dar mai supravietuiesc unele observatii de ale sale pe internet. Precum aceasta: "Cristina Ţepeş, Piteşti : Nu, "marea majoritate" nu e pleonasm, deoarece o majoritate poate fi mică, la limită (51%) sau mare (99%). "http://www.pruteanu.ro/4doarovorba/emis064-pleon.htm

Acum care e faza ca Pruteanu era academician? Pai Dex-ul, cartea aia mare din biblioteca parintilor tai, e scrisa de Academia romana, aceeasi academie care face si indreptarele ortografice, adica decide cum se scrie corect si cum nu. Dovada e aici, unde poti gasi aceeasi opinie:

http://dexonline.ro/articol/Despre_majoritate

Ceea ce inseamna ca parerile unor tanci fara diploma de bac, precum si a altor semidocti care se afirma pe internet cu pareri personale, sunt penibile si irelevante, ca sa te parafrazez. Intelegi?

Răspuns utilizator avertizat
| Dandanache a răspuns (pentru Ruines):

Alo, propozitia e urmatoarea: "Pe temeiul vietii spirituale nu ii critic nici pe adevaratii crestini, care chiar profeseaza valorile morale pe care le sustin." Asadar, "pe temeiul vietii spirituale". Deci nu ii critic pe temeiul vietii spirituale, ci pe alt temei, mentionat mai sus. E asa de greu?

Nu pot sa ma pronunt acum daca "marea majoritate" a fost declarat pleonasm in DOOM 2. Verific chiar maine.

Răspuns utilizator avertizat
| мιнαɛℓα36 explică (pentru Ruines):

Nu e tocmai frumos sa dai ignore! happy

| dandanaua18952 a răspuns (pentru Ruines):

Nesimtirea merge mana in mana cu incompetenta in tara asta. Banuiam de ieri, cand mi-ai dat ignore, ca e o incercare de a-ti ascunde capul in nisip, cand ai aflat ca voi verifica in dictionar. Banuiam si din faptul ca ai descoperit rapid solutia in dictionar si totusi nu ai fost in stare sa ii scrii numele corect. Da, am verificat, nu scrie nicaieri ca "marea majoritate" este pleonasm. Ai incercat sa ne convingi ca ai dreptate, ca toti smecherii din tara asta, care nu pot reusi prin capacitati intelectuale, mintind. Asadar, tie nu poti sa iti faci reprosuri pe baza alegerii de a fi atee (si nici nu se cade asa ceva), ci pe baza caracterului. Ai dovedit, intr-o serie de raspunsuri, ca nu excelezi la capitolul inteligenta, simtul umorului si educatie. In plus, ai un orgoliu natang, care te face sa ii umpli pe ceilalti cu stupizi si nefolositori, doar pentru ca nu reusesc sa iti impartaseasca ideile copilaresti, si care te face sa incerci sa ai mereu ultimul cuvant (indiferent daca asta inseamna sa bati campii sau incepi sa minti). Nu era nevoie sa imi dai ignore, ai un ignore congenital. Ce ma deranjeaza insa nu e ignoranta ta, ci nesimtirea si mandria care o cladesti peste ignoranta, si tupeul de a contrazice cu orice pret chiar si cand ceilalti au dreptate. Eu nu iti voi da ignore, voi urmari in continuare ce faci, si voi avea grija sa ii avertizez pe ceilalti asupra caracterului tau si a adevaratelor tale competente intelectuale, de fiecare data cand vei incepe sa iti iar aere.

Răspuns utilizator avertizat
| dandanaua2334 a răspuns (pentru Ruines):

Incredibil cat tupeu ai. Mai ai curajul sa vii sa mai scrii, doar ca sa mai zici tu ceva. Practic tu nu ai nici un pic de rusine, nu? Ieri spuneai ca ai verificat in DOOM 2, azi, dupa ce te-am prins cu minciuna, ca se preda in scoli. rolling on the floor Eu ii contrapun parerea ACADEMIEI, cea care decide ca este corect din punct de vedere ortografic, si ea spune ca se preda in scoli. "De exemplu, la corectarea de admitere se ia ca pleonasm." Unde scrie asta, unde altundeva decat in mintea ta? Ai o grila venita de la ministerul educatiei, unde scrie clar ca "marea majoritate" este pleonasm? Pe contul ei cica intra 5 persoane in fiecare zi. O fi hotel, interesant este ca toti 5 scriu aceleasi prostii. rolling on the floor) Cum poti sa minti atata? rolling on the floor
PS: "postdecembrist" inseamna "care s-a nascut sau a avut loc dupa decembrie 1989". Nu e o insulta, e un adjectiv. Sunt surprins ca o fata inteligenta ca tine, care se pricepe la pleonasme mai bine decat Academia si stie presupusa grila ortografica de la admitere, nu stie acest detaliu. rolling on the floor rolling on the floor

| dandanaua2334 a răspuns (pentru Ruines):

"Apropo, in legatura cu ce aveai dreptate?"

"chiar si cand ceilalti au dreptate." Iar citesti cu greutate si intelegi si mai greu. Vorbeam de o atitudine generala. Din raspunsurile tale, observ ca polemizezi si cand esti complet depasita de subiect. Eu, in particular, aveam dreptate cand spuneam ca "marea majoritate" nu este plaonasm, remember? rolling on the floor Asa de usor uiti despre ce am vorbit? Sau discutia am avut-o cu 5 persoane diferite, si nu stiti prea bine fiecare ce a zis celalalt? rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
53 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Diferenta este ca ei sunt Fantastici iar voi ii numiti Fanatici! laughing

| Raniia a răspuns:

Pocaitii sunt oameni buni, puri traiesc frumos si simplu, traiesc dupa Cuvantul lui Dumnezeu.
Pacalitii sunt oamenii inselati de Diavol care si-a vandut marfa intotdeauna la suprapret si inca o mai vinde.Milioane de oameni isi cumpara moartea in pachete de tigari frumos ambalate, in ciuda avertizarii''Tutunul dauneaza grav sanatatii'' si a miilor de oameni care mor prematur.Atatia alti oameni sunt inselati de el prin paharul in care spumega alcoolul.De ce? Pentru ca avem de a face cu oameni pacaliti.
''Insulta e declaratia infrangerii''-N.Iorga.

| мιнαɛℓα36 explică (pentru Raniia):

''Insulta e declaratia infrangerii''-N.Iorga. Frumos si genial spus. happy
Nu il stiam! Like, like...

| Raniia a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

N.Iorga,citat despre opinie.

| мιнαɛℓα36 explică (pentru Raniia):

Da. Citeam acum. Imi plac si acestea:

"Susţin în continuare că pot să fac ce vreau atâta vreme cât nu fac rău nimănui altcuiva. Nu înţeleg de ce nu sunt mai mulţi oameni aşa."

"Mulţi oameni nu ascultă niciodată. Alţii ascultă, dar nu înţeleg. Şi cei care înţeleg, nu pricep."

Bineinteles privim din unghiuri diferite. Totusi...

| Raniia a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Si chiar din unghiuri diferite, nu de teama, ci din constiinta trebuie sa stam departe de faptele rele.Totusi...buna noapte iti doresc!

| harciog a răspuns:

Pocaitii se pocaiesc o singura data pe cind pacalitii ramin vesnic pacaliti si asta din vina nimanui.

| danut a răspuns:

Diferenta este.cea dintre "noi" si "voi".

NOname
| NOname a răspuns:

Îţi place să te joci cu eufemismele? : ))

| onasis1961 a răspuns:

Pai pocait, este ceva religios legat de culte iar păcălit este cineva mintit inselat.

| dragos9234 a răspuns:

Pacalitii nu sunt neaparat pocaiti dar pocaitii sunt neaparat pacaliti.

| HueyFreeman a răspuns:

De vreo doua litere.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Pocaitii sunt inclusi in pacaliti

| Buresbista123 a răspuns:

Asta da...-))
Is sinonime...

Răspuns utilizator avertizat
| DurexBun a răspuns:

Este o diferenta de la cer la pamant.
Pocaiti sunt un fel de religie, si pacaliti sunt cei care sunt pacaliti de cinevahappy

| мιнαɛℓα36 explică (pentru DurexBun):

Exista si Durex rau?

| Daniela2001love a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Cred ca merit o fundita, nu? Cred ca ti-am explicat destul de bine! Daca imi dai mie fundita e prima.crying

| DurexBun a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Da..Ala care se rupe.

| мιнαɛℓα36 explică (pentru DurexBun):

Ahaaa, am inteles. Credeam ca muscahee hee

| DurexBun a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

hee hee eu sunt de ala care nu se rupehee hee

| faringosept a răspuns (pentru DurexBun):

Nu exista nici o religie si nici o confesiune religioasa cu numele de "pocaiti" sau "pocainta"

| EmaS a răspuns (pentru faringosept):

Sigur ca nu. Pocainta este porunca lui Dumnezeu pentru toti oamenii. Unii asculta iar altii nu.http://www.stiricrestine.ro/2012/09/08/ce-spune-biblia-despre-pocainta/

| Al99 a răspuns:

Pocăiții cred in Dumnezeu, păcaliții nu cred.
Păcaliții au impresia ca știința este monopolul lor, chiar dacă la capitolul știința au rămas tot la tabla înmulțirii.(nu toți)

| norberttt a răspuns:

Nu cred ca exista vreo diferenta ....bine minus ca pocaitii incearca sa pacaleasca

| MrStealYourGirl a răspuns:

Primii sunt luați ce fraieri iar ceilalți fac ce pot. devil

| Daniela2001love a răspuns:

Pai pacaliti? Acei oameni care au fost mintiti(pacaliti)de alte persoane. Pocaiti acei oameni care au fost botezati in alta religie. Dumnezeul lor are alta denumire cum e la noi Dumnezeu la ei e Iahova(nu stiu daca se scrie asa, iertati-ma daca am scris incorect). Sper ca te-am ajutat.Eu poate am inteles altceva poate "pacaliti" e o religie atunci nu stiu.Sorry.