| SorinSonOfSolen a întrebat:

Care este metoda comună, principală şi vitală a oricărei religii pentru a recruta noi adepţi pentru cauza sa?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Sunt doua:
Apelul la frica.
Apelul la promisiuni neserioase.

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Inducerea fricii, disperării, dezechilibrului psihic, emoţional şi oferirea, chipurile, unui tratament şi, chipurile, gratis.

Pe scurt, profitarea de slăbiciuni umane.

| Narcis2007 a răspuns:

Izolare si natalitate ridicata

| AlexanderAdrian a răspuns:

Exploatarea fricii de moarte. Frica asta e comuna tuturor oamenilor si poate crea si in mintea multor oameni echilibrati senzatia ca divinitatea exista si o viata traita dupa canoanele religioase ne asigura viata vesnica, raiul etc.

| Jardelin a răspuns:

Prozelitismul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Selectie naturala.Intelegerea semnificatiilor textelor sacre. Unii reusesc altii mai putin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indobitocirea-prin ORICE mijloace.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu asta se ocupa politica si mass-media, va joaca pe degete.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Da ai dreptate-nu doar religia indobitoceste.

| SorinSonOfSolen explică:

Îndoctrinarea de la o vârstă foarte fragedă.

Dar mi-au plăcut răspunsurile, în plus mai văd cu cine pot purta o discuţie decentă pe acest site.