| Nilsson a întrebat:

Care este opusul dragostei? Este ura sau indiferenta?

Răspuns Câştigător
| Romanul86 a răspuns:

Dușmănia e opusul dragostei adică un fel de ură.

18 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cică "DAR CORECT E INFLUENȚA". Ai citit răspunsul ăsta? Deci nu e nici ura, nici indiferența. E influența happy

| Nilsson explică (pentru sabin89):

Sincer sa-ti spun nici eu nu l-am inteles la inceput happy Am vazut ca a spus mai intai ca e rautatea.
Dar daca se refera la influenta negativa e un raspuns chiar neasteptat de bun, atunci cand vrei raul cuiva il duci pe niste carari gresite.

| SG1995 a răspuns:

Indiferența, să știi că te urăște îți dă o oarecare satisfacție, exiști, să nu îți observe existența e groaznic. O spune un fost îndrăgostit.

| Nilsson explică (pentru SG1995):

„Indiferența, să știi că te urăște îți dă o oarecare satisfacție, exiști, să nu îți observe existența e groaznic. O spune un fost îndrăgostit."

Daca te-a lasat una caruia nu-i pasa de tine inseamna ca n-ai pierdut nimic. Poate ai noroc data viitoare, poate iti gasesti o prietena mai credincioasa happy

| SG1995 a răspuns (pentru Nilsson):

O era credincioasă catolică feroventă, da n-a durat mult ca "sfânta" să și-o pună cu primul venit, mai tânăr ca ea cu 7-8 ani.

| Alexuţ02 a răspuns:

Sincer cred că opusul dragostei e... " nu mai simt nimic " nu ştiu să-l explic într-un cuvânt.

Dacă urăşti o persoană, poţi să simţi şi ceva pentru ea în acelaşi timp, deci nu se pune problema să fie ura.

Indiferenţa la fel, dacă eşti indiferent cu iubita ta, asta nu înseamnă că în sinea ta tu nu o iubeşti.

Cred că... nepăsarea mai bine zis, nu ştiu sincer dacă poţi s-o numeşti indiferenţă, dar dacă nu-ţi mai pasă deloc de acea persoană şi eşti ceva de genul " Nu-i problemă dacă o văd cu altul, oricum nu mă interesează "... atunci chiar nu mai simţi nimic pentru persoana aia.

Sper că te-am ajutat, nu ştiu cât m-am făcut inţeles dar na.

Văd că e în categoria "Religie", sper că nu am greşit şi ai înţeles ideea.

Multă baftă.

| Nilsson explică (pentru Alexuţ02):

Ma refer la dragostea universala numita de filozofii greci "agape".
La ce te referi tu e dragostea de cuplu dar e un raspuns bun din aceasta perspectiva.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Nilsson):

A. scuze atunci, am văzut după că e religia şi na, da, ai dreptate, la dragoste universală e ură, dacă eşti bun şi înţelegător cu toţi, se poate spune că-i iubeşti, dar dacă le răspunzi obraznic, îi jigneşti, se poate spune că-i urăşti.

Scuză-mă pentru eroare.

| SG1995 a răspuns (pentru Nilsson):

În acest caz e cum sugerează Pavel frica, căci în dragoste nu este frică.

| Mircea08 a răspuns:

Ura

| Mircea08 a răspuns (pentru Mircea08):

Pentru indiferenta, opusul este grijuliu

| Nilsson explică (pentru Mircea08):

"Pentru indiferenta, opusul este grijuliu"
Dar cand cineva e grijuliu fata de cineva manifesta o atitudine de dragoste fata de acea persoana.
Oricum e o intrebare deschisa, nu cred ca exista un raspuns absolut, ambele variante ar putea fi luate in considerare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciunul,e alt cuvant dar nu imi vine in minte

| benny7 a răspuns:

Este RĂUTATEA DIRECT. DAR CORECT E INFLUENŢA!
Deși este vorba de două emoții complet opuse, excluse reciproc, oamenii le conectează adesea și motivele pentru care, după relațiile de dragoste și căsătoriile, apare o atitudine de ură - trădarea și respingerea.
Oamenii adesea asociază dragostea și ura, spun că sunt două fețe ale aceluiași sentiment și că dragostea se transformă foarte ușor în ură!*

| unvecin a răspuns:

Controlul. (A răpi liberul arbitru al cuiva.)

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Daca dragostea este iubirea pentru celalalt atunci opusul ei e iubirea de sine - mandria.

| LOVW a răspuns:

Cred că ura