| anonim_4396 a întrebat:

Care este probabilitatea ca Dumnezeu sa fi aparut din nimic si sa fi creat materia din nimic?

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Cat de neputincioasa este mintea noastra umana. Timpul este o notiune care face parte din existenta noastra, noi avem un inceput si un sfarsit. Este destul de greu, ba chiar imposibil sa intelegem ca exista Cineva din todeauna si pentru todeauna. Dumnezeu este ATEMPORAL, Dumnezeu este in afara timpului, El nu se supune timpului ci a creat timpul pentru fiintele create de EL. De asta Dumnezeu NU are inceput si sfarsit sau sa fi aparut candva, EL EXISTA dintodeauna si pentru todeauna.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

"Cat de neputincioasa este mintea noastra umana. Timpul este o notiune care face parte din existenta noastra, noi avem un inceput si un sfarsit. Este destul de greu, ba chiar imposibil sa intelegem ca exista Cineva din todeauna si pentru todeauna. Dumnezeu este ATEMPORAL, Dumnezeu este in afara timpului, El nu se supune timpului ci a creat timpul pentru fiintele create de EL. De asta Dumnezeu NU are inceput si sfarsit sau sa fi aparut candva, EL EXISTA dintodeauna si pentru todeauna." - dpdv fizic si matematic nu este satisfacatoare o astfel de explicatie. Am dat un argument simplu prin care arat logic dpdv matematic si fizic ca Dumnezeu nu are inceput si nici sfarsit adica argumentul simplu si logic: ceva=acelasiCeva. Dumnezeu nu este atemporal pentru ca evenimentele din universul imaterial exista in acelasi spatiu cu spatiul ocupat de materie sau de universul material. Apocalipsa 12. Daca Dumnezeu nu ar exista in acelasi spatiu atunci El nu ar fi putut crea materia. Timpul si spatiul in care este Dumnezeu este acelasi si pentru materie. Dumnezeu nu ar putea interactiona cu materia, prin Duhul Sfant, daca ar exista in alt spatiu.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde sti tu ce poate Dumnezeu, eu m-a simt neputincios in fata lui Dumnezeu si astept candva sa primesc raspunsuri CORECTE la toate aceste necunoscute. Tu spui ce crezi, eu doar ce ne-a dat voie Dumnezeu sa cunoastem din tainele SALE.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Pai cand spune ca 'Diavolul si demonii sunt aruncati pe Pamant' ce poate sa insemne? Pot fi niste duhuri aruncate pe Pamant din alt spatiu sau dintr-un spatiu atemporal? Apocalipsa 12:9:"Şi a fost aruncat balaurul cel mare, şarpele de demult, care se cheamă diavol şi satana, cel ce înşeală pe toată lumea, aruncat a fost pe pământ şi îngerii lui au fost aruncaţi cu el." Daniel 7:13:"Am privit în vedenia de noapte, şi iată pe norii cerului venea cineva ca Fiul Omului şi El a înaintat până la Cel vechi de zile, şi a fost dus în faţa Lui." De aici se deduce ca Dumnezeu sau "Cel vechi de zile" nu este intr-un spatiu atemporal. Trecerea timpului nu-L afecteaza pe Dumnezeu. Psalmul 89:2:"Mai înainte de ce s-au făcut munţii şi s-a zidit pământul şi lumea, din veac şi până în veac eşti Tu." Faptul ca pe Dumnezeu nu-L afecteaza trecerea timpului nu inseamna ca traieste in spatiu atemporal. Iacov 1:17:"Toată darea cea bună şi tot darul desăvârşit de sus este, pogorându-se de la Părintele luminilor, la Care nu este schimbare sau umbră de mutare." Dumnezeu nu se schimba adica trecerea timpului nu-L afecteaza. Energia Lui Dumnezeu nu se pierde ci se conserva. Pe langa aceasta, Dumnezeu are mereu aceleasi principii morale adica constiinta Lui este mereu aceeasi din totdeauna si la fel va fi pentru totdeauna.

| ania a răspuns:

Nimicul nu cauzează ceva. Dacă la un moment dat, înainte de orice cauzare n-ar fi existat nimic, nici n-ar fi început vreodată să existe ceva. Tocmai universul cu un început e o dovadă că trebuie să existe o entitate fără cauză, care să fie sursa existenței universului, altfel șansa ca materia să apară e zero.

| anonim_4396 explică (pentru ania):

"Nimicul nu cauzează ceva. Dacă la un moment dat, înainte de orice cauzare n-ar fi existat nimic, nici n-ar fi început vreodată să existe ceva. Tocmai universul cu un început e o dovadă că trebuie să existe o entitate fără cauză, care să fie sursa existenței universului, altfel șansa ca materia să apară e zero." - sunt de acord. Dumnezeu e cauza Lui insusi. Dumnezeu se cauzeaza pe El insusi. In materie nu exista nimic fara a fi cauzat de altceva. Daca luam materia ca intreg am putea spune ca "materia se cauzeaza pe ea insasi sau ca e egala cu ea insasi." Existenta particulelor virtuale care apar si dispar in vid este dovada ca materia este cauzata de ceva imaterial sau ca poate apare din imaterie pentru ca este exclus sa apara din nimic conform argumentului logic si matematic conform caruia nimic Nu e ceva. Se vorbeste despre energia vidului sau a "nimicului" aparent.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Vacuum_energy

Energia vidului este aratata de urmatoarele:

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Efectul_Casimir

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Feynman_diagram

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Virtual_particle

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Spontaneous_emission

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Weak_interaction

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Vacuum_polarization

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Lamb_shift

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Impedance_of_free_space

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Quantum_tunnelling

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Nuclear_force

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Near_and_far_field

Insasi miscarea planetelor in sistemul solar este o dovada ca vidul are energie adica vidul raportat la masele mari ale planetelor intre care actioneaza si prin care actioneaza, este o dovada ca vidul are energie ( comparabila cu masele planetelor si ca energia vidului este comparabil mult mai mare decat energia din materie si din masele planetelor ) si ca este o cauza asupra materiei si nu materia insesi. La fel, expansiunea materiei este o dovada de existenta a energiei vidului. De fapt putem vorbi despre energia vidului ca despre energia imateriei. Materia nu este o cauza asupra vidului sau asupra imateriei. Daca materia ar fi o cauza asupra imateriei atunci prin probabila comprimare a vidului ( imateriei ) ar rezulta materie ceea ce nu este observabil. Se poate comprima vidul si sa rezulte materie? Poate fi incalzit vidul? Poate fi lovit vidul? Vidul poate fi produs prin materie ( prin decompresie ) dar odata produs nu se poate actiona asupra vidului decat prin umplerea lui cu materie. Poate umple materia tot spatiul imaterial ( vid ) la nivel cosmic? A produs materia tot spatiul vid ( imaterial ) cosmic? Aceste simple intrebari arata ca materia nu poate influenta imateria dpdv fizic. Toate acestea comparate cu existenta omului ca persoana sunt o dovada ca la baza materiei sau cauza materiei este imateria si ceva personal. Duhul Sfant este imaterie. Dumnezeu este persoana.

| milan9 a răspuns:

Necesitate existenţei lui Dumnezeu se justifică şi prin complexitatea, perfecţiunea absolută a materiei vii, nemuritoare prin multiplicarea ereditară, "organizarea" universului.

Pentru a crede că viaţa a apărut în mod întâmplător, accidental, ar fi trebuit îndeplinite un lanţ întreg de,, coincidenţe’’, de întâmplări norocoase, de probabilităţi care însă tind spre zero (ca posibilitate de realizare):

-,, Coincidenţe’’ referitoare la univers (pentru ca naşterea panetelor şi a stelelor să poată fi posibilă): mărimea potrivită a exploziei iniţiale, mărimea potrivită a gravitaţiei, mărimea potrivită a forţei nucleare tari;

-,, Coincidenţe’’ referitoare la sistemul planetar (pentru a se putea susţine viaţa): mărimea şi masa exactă a soarelui, distanţa potrivită dintre soare şi centrul galaxiei, distanţa potrivită dintre soare şi cel mai apropiat braţ din spirala galactică, distanţa exactă dintre pământ şi soare, mărimea Pământului şi valoarea potrivită a forţei gravitaţionale a acestuia.

-,, Coincidenţe’’ referitoare la planeta Pământ (care să poată susţine viaţa); Câteva calcule simple pot demonstra că probabilitatea apariţiei vieţii în mod întâmplător (prin amestecul de aminoacizi de tipul dextro şi levo) este foarte mică, practic imposibilă chiar dacă s-ar considera vârsta universului de 30 miliarde de ani (aşa cum se consideră în prezent), ceea ce ar însemna 10,, la puterea" 18 secunde. Dacă s-ar considera foarte optimist că pe pământ ar fi existat un milion de locuri care să întrunească condiţiile ideale potrivite în care să se fi efectuat câte 10 încercări de aranjare pe secundă a celor 410 de structuri de aminoacizi, probabilitatea să apară înlănţuirea corectă ar fi de 1 din 10,, la puterea" 98, deci cu foarte mult sub limita de 1 din 10,, la puterea" 40 admisă ca limită de discuţie de către fizicieni. Deci şansa de apariţie a vieţii în mod accidental este infimă, practic nu exista! thinking

| AC4S4 a răspuns:

Dumnezeu nu a aparut, El a exista dintotdeauna.

| Nilsson a răspuns (pentru AC4S4):

Ai dreptate.
Spune-i si tu acestui baietas sa nu mai umple cu premize false, ca Dumnezeu a aparut din nimic, nicio confesiune crestina nu sustine asta:
https://www.tpu.ro/......nimic-sau/
Si intreaba-l din partea mea din ce a aparut ``acel ceva simplu`` :D

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Infinit=infinitulInsusi. Ceva=acelasiCeva. Nimic ( zero ) nu este egal cu ceva. Nimic ( zero ) nu este egal cu infinit. Deci probabilitatea este zero. Dumnezeu este din totdeauna.

milan9 a scris: "Necesitate existenţei lui Dumnezeu se justifică şi prin complexitatea, perfecţiunea absolută a materiei vii, nemuritoare prin multiplicarea ereditară, "organizarea" universului.

Pentru a crede că viaţa a apărut în mod întâmplător, accidental, ar fi trebuit îndeplinite un lanţ întreg de,, coincidenţe’’, de întâmplări norocoase, de probabilităţi care însă tind spre zero (ca posibilitate de realizare):

-,, Coincidenţe’’ referitoare la univers (pentru ca naşterea panetelor şi a stelelor să poată fi posibilă): mărimea potrivită a exploziei iniţiale, mărimea potrivită a gravitaţiei, mărimea potrivită a forţei nucleare tari;

-,, Coincidenţe’’ referitoare la sistemul planetar (pentru a se putea susţine viaţa): mărimea şi masa exactă a soarelui, distanţa potrivită dintre soare şi centrul galaxiei, distanţa potrivită dintre soare şi cel mai apropiat braţ din spirala galactică, distanţa exactă dintre pământ şi soare, mărimea Pământului şi valoarea potrivită a forţei gravitaţionale a acestuia.

-,, Coincidenţe’’ referitoare la planeta Pământ (care să poată susţine viaţa); Câteva calcule simple pot demonstra că probabilitatea apariţiei vieţii în mod întâmplător (prin amestecul de aminoacizi de tipul dextro şi levo) este foarte mică, practic imposibilă chiar dacă s-ar considera vârsta universului de 30 miliarde de ani (aşa cum se consideră în prezent), ceea ce ar însemna 10,, la puterea" 18 secunde. Dacă s-ar considera foarte optimist că pe pământ ar fi existat un milion de locuri care să întrunească condiţiile ideale potrivite în care să se fi efectuat câte 10 încercări de aranjare pe secundă a celor 410 de structuri de aminoacizi, probabilitatea să apară înlănţuirea corectă ar fi de 1 din 10,, la puterea" 98, deci cu foarte mult sub limita de 1 din 10,, la puterea" 40 admisă ca limită de discuţie de către fizicieni. Deci şansa de apariţie a vieţii în mod accidental este infimă, practic nu exista! thinking"

Răspuns utilizator avertizat
| IonelTudora a răspuns:

Dumnezeul biblic a fost nascut de mama lui.
Materie nu a creeat.Cand mergea la WC erau doar resturi de la digestie.
Adica ce mananci tu de obicei.