| wtxwhdxifdjebdd a întrebat:

Care-i treaba cu a 6-a porunca?

Sa nu ucizi?

Animalele sunt omorate pentru sursa de hrana.Si ni se spune ca Dumnezeu ne permite.Dar nu-i totusi o incalcarea a acestei porunci?

Si de ce sa ne permita Dumnezeu sa luam viata pe care a dat-o El?

De ce sa ne permita Dumnezeu SA PACATUIM?

Nu-L judec pe Dumnezeu laughing,dar parca ne-a lasat pe Pamant ca sa pacatuim, ceea ce este un paradox.Animalele se mananca intre ele,practic pacatuiesc, la fel si noi.Gresesc?

Sau poate ar trebui sa mancam numai plante,ierburi, dar si ele sunt viata...

Răspuns Câştigător
| Andraaaaaa14 a răspuns:

Omul nu e făcut să manance carne şi da e păcat să omori, pentru că asa scrie în a 6 a poruncă. Un animal e un suflet la fel ca omul. Un animal simte durere, frică, foame. Şi nu mi se pare normal să omoram animale pentru a ne putea hrăni atata timp cat putem trai foarte bine fără carne. Si s-a dovedit ca un vegetarian traieste mai mult decat un carnivor. Eu nu înteleg creştini care consumă carne. Dacă Dumnezeu inseamnă iubire de ce crestini mananca carne. Durerea nu e iubire.

44 răspunsuri:
| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru anonim_4396):

Uite,e clar ca nu voi primi un raspuns satisfacator la intrebarile puse.Si probabil nici nu exista.De vreme ce spune clar : "6.Sa nu ucizi."E foarte clar.Nici un subinteles.Pur si simplu sa nu ucizi ca viata este data de la Dumnezeu.Nu conteaza de ce o faci, CE ESTI, conteaza ca ai facut-o.Si am fost lasati pe Pamant sa ne mancam unii pe altii.Cred ca-i clar devreme ce au si plantele viata, pana si iarba, ce ar trebui sa mancam ca sa nu ucidem? Si Biblia este plina de idiotenii n-am ce sa interpretez din ea.Biblia este cuvantul diavolului, ai vazut cate vrajeli sunt in VT? Si in NT sunt strecurate cateva.Devreme ce Dumnezeu a creat atatea miliarde de galaxi, a organizat atat de bine structura atomica, functioneaza dupa anumite principii si la ce putere are nu cred ca le-ar incalca vreodata.Iar intrebarea pusa de mine ar trebui sa ridice niste semne de intrebare.Inseamna ca Dumnezeu a pacatuit prin faptul ca nu ne-a dat de ales. Uita-te pe ultimele intrebari puse de mine.E clar ca e o farsa religia asta, sau ca a fost falsificata foarte inteligent.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Ba daaaaa, exist exista, cum sa nu existe cand exista, da dada, doar si calul lui Harab Alb s-a luat la intrecere cu pasarica lui Ileana Consanzeana, nu?

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru SpitalulDeGlumeti):

Da ma exista.Scuza-mi eroarea de logica laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Ma in Biblie Dumnezeu ne invata chiar ce sa ucidem pentru hrana. A cui carne de animal trebuie si nu trebuie ucisa(Ctieste vechiul testament) Deci daca Dumnezeu a spus asta e clar ca putem ucide animalele pentru mancare. Desigur nu e bine sa le chinuim, dar uciderea cu scopul hranii este o invatatura in Vechiul Testament.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru anonim_4396):

Ce invataturi ridicole.Nu deagaba se cheama VT.Sa inteleg ca Dumnezeu face discriminari intre specii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Este chiar asa de greu de inteles ce am spus pana acum? TU vad ca nu prea esti capabil sa intelegi faptul ca noi suntem diferiti de animale. Cand o sa intelegi mai vorbim. Cand o sa intelegi ca doar omul poseda puterea de a gandi si este superior tuturor animalelor atunci mai vorbim. Cand o sa fi capabil sa intelegi ce ne invata Biblia atunci mai vorbim. Cand o sa intelgi ca in Biblie chiar scrie sa punem stapanire peste toata planeta si peste animale de asemenea atunci mai vorbim. Pana atunci nu o sa mai ma obosesc cu vreun raspuns.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru anonim_4396):

Cand o sa intelgi ca Biblia n-are nici o logica mai vorbim.Cand n-ai sa-mi mai aduci argumente idioate scrise intr-o carte idioata de oameni foarte prosti mai vorbim.Cand realizezi ca specia nu decide cate drepturi ai mai vorbim.Cand realizezi ca Hristos n-a taiat animale mai vorbim.Sau daca da, am dreptate 100%.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru anonim_4396):

"Ma in Biblie Dumnezeu ne invata chiar ce sa ucidem pentru hrana."Din moment ce DUMNEZEU invata sa UCIZI, nu se mai poate numi Dumnezeu.Din moment ce te invata sa pacatuiesti.NU am citit [artea asta.Nu am vazut din ce Testament e, dar te asigur ca-i din Vechiul Testament.Nu mai lua ce-ti convine.De exemplu intr-un paragraf insusi Hristos spune: "Nu socotiti ca am venit sa aduc pace, ci sabie."Ce pana mea ar trebui sa inteleg de aici? Da Dumnezeu te invata ce sa vanezi, sa omori.Sa curvaresti, sa-ti bati nevasta cu scaunul si cu usa de la frigider, da te invata.Invata femeile si sa faca avort.Da asa e.Invata.Sunt atat de multe paragrafe ca ar trebuie sa-ti trimit pe putin 1000 de pagini din VT! Tu ai citit VT? Sau te-ai uitat macar prin el? Eu nu inteleg? Sau tu? Ca selectezi numai ce-ti convine? Dumnezeu ori omoara ori nu.Ori pacatuieste ori nu.Ori ne invata sa pacatuim ori nu.Ma ori e sfant ori nu e sfant.Greu?

| wtxwhdxifdjebdd explică:

Uite Biblia pe care trebuie sa invat s-o interpretez:

http://cristytepes.wordpress.com/......re-oameni/

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru anonim_4396):

Uite ce ne invata Dumnezeul tau, BINELE PUR :

http://www.bzi.ro/......-18-272509

Nu uita de video. :)

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru anonim_4396):

Si nu mai dai reply,nu ca e prea greu de inteles pentru minewinking, ci pentru ca vezi si tu cata lipsa de logica este in toata aceasta poveste. Iata-L pe Dumnezeu, care ne permite sa sugrumam animalele, pentru ca niste gurmanzi care baga-n gura tot ce prind, ne invata pe toti sa-I respectam legea.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru anonim_4396):

Uite,tine si asta ca.cam-as in dumnezeul tau.

http://www.youtube.com/watch?v=YEBLpMAEueY

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru anonim_4396):

Da la 2:10. Uite-l pe dumnezeu in toata splendoarea legii sale!

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru anonim_4396):

L-ai vazut pe Dumnezeu?!?!?!? Iti palce legea lui dumnezeu?!?!?! Iti plac invataturile lui dumnezeu?!?! Simti divinitatea lui dumnezeu?!?!?!?!?! E CORECTA legea lui dumnezeu?!?!?!?