| wtxwhdxifdjebdd a întrebat:

Care-i treaba cu a 6-a porunca?

Sa nu ucizi?

Animalele sunt omorate pentru sursa de hrana.Si ni se spune ca Dumnezeu ne permite.Dar nu-i totusi o incalcarea a acestei porunci?

Si de ce sa ne permita Dumnezeu sa luam viata pe care a dat-o El?

De ce sa ne permita Dumnezeu SA PACATUIM?

Nu-L judec pe Dumnezeu laughing,dar parca ne-a lasat pe Pamant ca sa pacatuim, ceea ce este un paradox.Animalele se mananca intre ele,practic pacatuiesc, la fel si noi.Gresesc?

Sau poate ar trebui sa mancam numai plante,ierburi, dar si ele sunt viata...

Răspuns Câştigător
| Andraaaaaa14 a răspuns:

Omul nu e făcut să manance carne şi da e păcat să omori, pentru că asa scrie în a 6 a poruncă. Un animal e un suflet la fel ca omul. Un animal simte durere, frică, foame. Şi nu mi se pare normal să omoram animale pentru a ne putea hrăni atata timp cat putem trai foarte bine fără carne. Si s-a dovedit ca un vegetarian traieste mai mult decat un carnivor. Eu nu înteleg creştini care consumă carne. Dacă Dumnezeu inseamnă iubire de ce crestini mananca carne. Durerea nu e iubire.

| Felys a răspuns (pentru Andraaaaaa14):

Omul nu este vegetarian ci omnivor,adica manaca de toate,legume,carne, lapte si derivate, daca tu ai ales sa nu manaci carne este doar problema ta, dar este gresita afirmatia ta precum omul nu este facut sa manace carne, cat priveste pacatul nu toata lumea este credincioasa sa considere un pacat sacrificarea animalelor

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Andraaaaaa14):

Acum,poate gresesc, dar s-a dovedit ca si plantele au viata.Pana si iarba.

| Andraaaaaa14 a răspuns (pentru Felys):

In primul rand omul este un animal, doar ca unu mai dezvoltat. Omul nu se aseamănă cu un animal carnivor, el se aseamănă cu unu erbivor.
Lungimea intestinului nostru este de 7-13 ori lungimea trunchiului nostru. Aceasta este lungimea intestinului la toate animalele erbivore de pe planetă. La animalele carnivore lungimea intestinului este de 3-6 ori lungimea trunchiului. Avem în saliva enzime ce digeră carbohidratii, doar erbivori au asa ceva. Animalele care mananca carne au chiare, dinţi ascuţiţi. Mai pe scurt ele sunt făcute să vaneze. Si gasesti multe comparaţi pe net intre animalele carnivore si omul şi mai gasesti si multe intre animalele omnivore si om. Daca o sa citesti ceva mai multe conparaţi o să iti dai seama că omul se aseamănă foarte mult cu un animal erbivor. Omul care mananca carne nu se poate numi carnivor şi mai degrabă un fals carnivor. Pentru că omul nu e înstare să omoare un animal cu mainile goale, cum face un animal carnivor de altfel. Că sa te convingi că omul este de fapt un fals carnivor du-te si omoară un porc sau ce animal vrei tu, dar omoarel fără nici un ajutor, adica cu mainile goale. Apoi manancal asa cum e crus cu sange. Dovedeste că esti un carnivor asa cum te numesti. Omul mananca carne pentru că asa a fost învătat de mic. Pune într-un pătut un copil şi in patut mai pune un iepure şi un măr. Şti ce ar face un carnivor? Ar manaca iepurele. Eu iti garantez ca copilu se va juca cu iepurele si va manca maru. Daca se intampă invers eu iti dau dreptate ca omul e carnivor sau omnivor.
Să sti ca dacă toată lumea ar şti cu ce cruzime sunt omorate animalele şi că toate animalele simt ce simte si omul. Si ele au suflet si ele simt durere ca noi. Animalele se ataseaza de animalele cu care cres si mai mult de atat se ataşeaza de cei care le omoare, adica se ataseaza de om. Un animal simte pentru puiul eu ce simte si o mama de copil. Toate aceste lucruri sau dovedit. Şi sti ce sa mai dovedit? Ca un om vegetarian trăieste mai mult decat unu care consumă carne. Deci de ce ai omora un animal care simte ce simte şi omu dacă poti trai foarte bine şi fără carne.
Omul se poate imbolnăvi de diferite boli grave din cauza produselor de origine animală. Toate produsele de origine animală înafară de leaptele de la un animal care nu mai stiu cum se numeşte dar ori cum nu de vacă. Toate aceste produse sunt acide si corul nostru are nevoie de 80% produse alcaline si 20% acide. Asta s-a dovedit. Din cate stiu produsele acide nu se gasesc doar în produse de origine animala si se gasesc si in alte alimente. Omul se poate imbolnavi de diferite boli grave printre care su număra si cancerul, din cei 4 factori principali ce se gasesc in interiorul cărnii, branzei, laptelui şi ouălor. Cei 4 factori sunt : colesterolul, grasimile saturate. acizi graşi trans, proteina animală. Si vreau sa spun ceva despre colesterol. Omul face colesterol pe cont propriu si nu are nevoie sa fie adus din altă parte pentru ca nu este colesterol bun. In momentulo in care nu mai consumi alimente de origine animala elimini colesterol, grasimi saturate, proteina animala. Toate cele patru le elimini din corp si eliminandule te fereşti de diferite boli. Nu spun ca nu te poţi imbolnavi si de la alt ceva. Poţi suferi de o boală si din cauza tutunului, băuturilor dar si din cauta cărni.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Andraaaaaa14):

BUn si cu animalele care sunt facute ca sa vaneze cum sta treaba? Tot la incalcarea poruncii se reduce/

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Andraaaaaa14):

Mai nostim e ca sarbatorim Nasterea Domnului(Craciunul), Invierea Domnului(Pastele) prin pacat! laughing) rolling on the floor

| Andraaaaaa14 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Pai animalele care vaneaza nu pot trai decat din carne.

| Andraaaaaa14 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Animalele care sunt facute sa vaneze nu pot trai decat cu carne.

44 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

"29. Apoi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânţă de pe toată faţa pământului şi tot pomul ce are rod cu sămânţă în el. Acestea vor fi hrana voastră.
30. Iar tuturor fiarelor pământului şi tuturor păsărilor cerului şi tuturor vietăţilor ce se mişcă pe pământ, care au în ele suflare de viată, le dau toată iarba verde spre hrană. Şi a fost aşa."

Chiar asa, ia sa papati doar iarba de acum inainte...pacatosilorhee hee

P.S. Porunca se refera la oameni!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Geneza 9:3, 4: "Toate creaturile vii, care se mişcă, să vă servească drept hrană. Vi le dau pe toate, ca pe plantele verzi. Numai carnea cu sufletul ei — sângele ei — să n-o mâncaţi."

P.S. Porunca se refera tot la oameni!

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Cam nehotarat Doamne-Doamne...happy

| oprescudorin11 a răspuns:

Da, gresesti.Sa nu ucizi pe cei din specia ta, daca nu esti in pericol de moarte, de asemenea. Daca nu ar trebui sa ucizi nici altceva din regnurile animale, plante, nu ai avea din ce trai. Adevarat ai spus ca Dumnezeu ne-a trimis pe pamant sa gresim, sa invatam ce inseamna presiunea asupra psihicului nostru, in momentul calcarii poruncilor.Dar, la mine la ortodocsi, mi-a trimis si un Mantuitor.Care-si ia asupra lui pacatele noastre.Atunci cand suntem smeriti si le recunoastem. Sa nu omori de dragul numai de a omora.Asta este de fapt pilda, doar din stricta necesitate.A-l judeca pe Dumnezeu inseamna sa calci prima porunca. E cel mai grav.
Restul : ti-a dat libertatea (Dumnezeu ) sa faci ce vrei), cu consecintele pe care le banuiesti sau daca nu le vei vedea pe traseul vietii si la tine si la altii.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru oprescudorin11):

Maa ce treaba are specia? Daca ai fi un motan as avea voie sa te trantesc de toate gardurile nu? Si sa ma joc cu tine, eventual sa-ti scot un ochi...sau sa-ti tai un picicior, ca-s carnivor si am nevoie de hrana si ca-L respect pe Dumnezeu in special...

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru oprescudorin11):

Adica daca nu esti om esti tratat exact ca un c.acat nu? Nu-i pacat orice-ar fi. Digerat happy.Nu mi se pare corect.Si am pus aceasta intrebare pentru ca eram curios ce raspunsuri primesc pentru a I se sustine existenta.Dezamagitor.Pentru ca sunt OM.Lol. Daca as fi Dumnezeu n-as face astfel de discriminari intre oameni si animale.

| Felys a răspuns:

Ala e sacrificiu, sacrifici animalul sa il manaci nu il ucizi, se faceau sacrificii pentru toti sfintii si zeii si parazeii de cand e lumea

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Felys):

Mai,pai ori omori, ori nu.Asa pot comite multe nelegiuri fata de Dumnezeu sub astfel de pretexte.

| Felys a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Nu omor eu animale, eu le cumpar din magazine gata transate, daca ar fi sa manac ce omor eu clar ca nu as mai manca carne in veci, sunt miloasa dar in acelasi timp si gurmanda

| Felys a răspuns:

Da draga ai dreptate,dar eu tot nu as renunta la carne chiar cu riscul unei boli fatale, nu beau nu fumez, nu ma droghez, de ceva trebuie sa mor, nu?

| Moisie a răspuns:

In porunca a 6-a se spune ca nu ai voie sa UCIZI, dar asta nu inseamna ca nu ai voie sa omori oameni!
Ia cauta in istorie si vei vedea ca Biserica Crestina a omorat mai multi oameni ca nicio alta institutie din istoria omenirii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poruncile vechiului testament sunt adresate numai oamenilor. Animalele chiar sunt recomandate in Biblie ca sursa de hrana.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru anonim_4396):

Din nou, ori omori, ori nu.Pot comite multe pacate sub astfel de pretexte.Pot sa scuip pe strada un om intre ochi, dar o fac ca sa-mi fie mai usor sa-i curat o pata.Sau iti dau un pumn in gura ca un paianjen este pe buza inferioara laughing.Si exemplele pot continua. Dumnezeu nu crted ca a facut aceste porunci ca sa se joace cu ele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Ma se refera la nu omora oameni. Asta se intampla daca interpretezi prost Biblia.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru anonim_4396):

Ma,tot pacat e.Tot nelegiuire se cheama.Ca omori un om sau un viezure pentru hrana e acelasi lucru ce nu intelegi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Nu este adevarat.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru anonim_4396):

Uite,e clar ca nu voi primi un raspuns satisfacator la intrebarile puse.Si probabil nici nu exista.De vreme ce spune clar : "6.Sa nu ucizi."E foarte clar.Nici un subinteles.Pur si simplu sa nu ucizi ca viata este data de la Dumnezeu.Nu conteaza de ce o faci, CE ESTI, conteaza ca ai facut-o.Si am fost lasati pe Pamant sa ne mancam unii pe altii.Cred ca-i clar devreme ce au si plantele viata, pana si iarba, ce ar trebui sa mancam ca sa nu ucidem? Si Biblia este plina de idiotenii n-am ce sa interpretez din ea.Biblia este cuvantul diavolului, ai vazut cate vrajeli sunt in VT? Si in NT sunt strecurate cateva.Devreme ce Dumnezeu a creat atatea miliarde de galaxi, a organizat atat de bine structura atomica, functioneaza dupa anumite principii si la ce putere are nu cred ca le-ar incalca vreodata.Iar intrebarea pusa de mine ar trebui sa ridice niste semne de intrebare.Inseamna ca Dumnezeu a pacatuit prin faptul ca nu ne-a dat de ales. Uita-te pe ultimele intrebari puse de mine.E clar ca e o farsa religia asta, sau ca a fost falsificata foarte inteligent.

| anonim_4396 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Ma in Biblie Dumnezeu ne invata chiar ce sa ucidem pentru hrana. A cui carne de animal trebuie si nu trebuie ucisa(Ctieste vechiul testament) Deci daca Dumnezeu a spus asta e clar ca putem ucide animalele pentru mancare. Desigur nu e bine sa le chinuim, dar uciderea cu scopul hranii este o invatatura in Vechiul Testament.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru anonim_4396):

Ce invataturi ridicole.Nu deagaba se cheama VT.Sa inteleg ca Dumnezeu face discriminari intre specii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Este chiar asa de greu de inteles ce am spus pana acum? TU vad ca nu prea esti capabil sa intelegi faptul ca noi suntem diferiti de animale. Cand o sa intelegi mai vorbim. Cand o sa intelegi ca doar omul poseda puterea de a gandi si este superior tuturor animalelor atunci mai vorbim. Cand o sa fi capabil sa intelegi ce ne invata Biblia atunci mai vorbim. Cand o sa intelgi ca in Biblie chiar scrie sa punem stapanire peste toata planeta si peste animale de asemenea atunci mai vorbim. Pana atunci nu o sa mai ma obosesc cu vreun raspuns.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru anonim_4396):

Cand o sa intelgi ca Biblia n-are nici o logica mai vorbim.Cand n-ai sa-mi mai aduci argumente idioate scrise intr-o carte idioata de oameni foarte prosti mai vorbim.Cand realizezi ca specia nu decide cate drepturi ai mai vorbim.Cand realizezi ca Hristos n-a taiat animale mai vorbim.Sau daca da, am dreptate 100%.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru anonim_4396):

"Ma in Biblie Dumnezeu ne invata chiar ce sa ucidem pentru hrana."Din moment ce DUMNEZEU invata sa UCIZI, nu se mai poate numi Dumnezeu.Din moment ce te invata sa pacatuiesti.NU am citit [artea asta.Nu am vazut din ce Testament e, dar te asigur ca-i din Vechiul Testament.Nu mai lua ce-ti convine.De exemplu intr-un paragraf insusi Hristos spune: "Nu socotiti ca am venit sa aduc pace, ci sabie."Ce pana mea ar trebui sa inteleg de aici? Da Dumnezeu te invata ce sa vanezi, sa omori.Sa curvaresti, sa-ti bati nevasta cu scaunul si cu usa de la frigider, da te invata.Invata femeile si sa faca avort.Da asa e.Invata.Sunt atat de multe paragrafe ca ar trebuie sa-ti trimit pe putin 1000 de pagini din VT! Tu ai citit VT? Sau te-ai uitat macar prin el? Eu nu inteleg? Sau tu? Ca selectezi numai ce-ti convine? Dumnezeu ori omoara ori nu.Ori pacatuieste ori nu.Ori ne invata sa pacatuim ori nu.Ma ori e sfant ori nu e sfant.Greu?

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru anonim_4396):

Uite ce ne invata Dumnezeul tau, BINELE PUR :

http://www.bzi.ro/......-18-272509

Nu uita de video. :)

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru anonim_4396):

Si nu mai dai reply,nu ca e prea greu de inteles pentru minewinking, ci pentru ca vezi si tu cata lipsa de logica este in toata aceasta poveste. Iata-L pe Dumnezeu, care ne permite sa sugrumam animalele, pentru ca niste gurmanzi care baga-n gura tot ce prind, ne invata pe toti sa-I respectam legea.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru anonim_4396):

Uite,tine si asta ca.cam-as in dumnezeul tau.

http://www.youtube.com/watch?v=YEBLpMAEueY

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru anonim_4396):

Da la 2:10. Uite-l pe dumnezeu in toata splendoarea legii sale!

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru anonim_4396):

L-ai vazut pe Dumnezeu?!?!?!? Iti palce legea lui dumnezeu?!?!?! Iti plac invataturile lui dumnezeu?!?! Simti divinitatea lui dumnezeu?!?!?!?!?! E CORECTA legea lui dumnezeu?!?!?!?

| wtxwhdxifdjebdd explică:

Uite Biblia pe care trebuie sa invat s-o interpretez:

http://cristytepes.wordpress.com/......re-oameni/

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Sfantul Petru, marele pazitor al Cetatii de scaun, s-a suparat pe o calugarita cand, aceasta, vroia sa intre in rai si zicea ca ea nu a preacurvit, la care PreaMilostivul a zis:
-Auzi fa! eu ti-am dat-o ca s-o dai, nu sa vi cu ea in rai
Asa si cu cea de-a 6-a porunca, e facuta ca sa fie incalcata

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru SpitalulDeGlumeti):

Daca e asa, Dumnezeu nu este perfect.Se poate lua de mana cu Satan.Practic e manipulare. Daca incalci porunca lui Dumnezeu esti ars pe vecie dar te forteaza sa pacatuiesti.Asta in concordanta cu raspunsul tau.Atunci cum ar trebui sa te mantuiesti? Ce sa inteleg? happy Ca Dumnezeu e p[ersonajul ngativ?)happy Daca El nu e binele atunci exista numai raul? laughingStraniulaughing

| SpitalulDeGlumeti a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Tu nu stiai ca religia este un mod de a manipula masele?

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru SpitalulDeGlumeti):

Ba da.Si mi se tot spune ca Hristos exista dar sunt atatea lucruri ilogice dar nu ma refer la Biblie. Uita-te la intrebarile mele anterioare despre religii. Daca as primi un raspuns satisfacator la toate astea as miza pe un 50% pentru existenta lui Dumnezeu.Inteleg ca antihristii probabil au falsificat Biblia si povestea lui Iisus dar nu cred ca au facut-o atat de bine.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Ba daaaaa, exist exista, cum sa nu existe cand exista, da dada, doar si calul lui Harab Alb s-a luat la intrecere cu pasarica lui Ileana Consanzeana, nu?

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru SpitalulDeGlumeti):

Da ma exista.Scuza-mi eroarea de logica laughing.

| RuxandraBianca a răspuns:

In a 6a porunca se refera la faptul ca nu ai voie sa ucizi oameni.
si...mmmm....tu esti, sa zicem, nerod, sau te prefaci?

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru RuxandraBianca):

Daca omori un om e grav dar daca omori un animal nu.Conteaza specia nu faptul ca si animalul e o vietuitoare.Mai gandeste-te cine-i nerodul.Tu daca ai fi o catea as putea sa-ti dau foc dar nu-i pacat.Nu-ti dau foc nu-ti fa griji happy.

| monicutzaMonicutz a răspuns:

In porunca a 6 se refera la a nu omora oameni nu animalele... este o ff mare difrenta intre a ne omora intre noi si a omora anmale. Dumnezeu ne-a lasat sa pacatuim dar sa ne si indreptam intr-un feldin greseli se invata..nu? Gresesc cu ceva?