| chiftelutacrocanta a întrebat:

Care imi spune povestea rastagnirii lui Isus, si cine a fost cel care l-a tradat pe Isus fiul Mariei?

Răspuns Câştigător
14 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Iuda Iscariotianul a fost cel care l-a tradat pe Isus.
Cat despre rastagnirea lui Isus, in Matei capitolul 27 este descris acest episod. Sper sa iti fie util.
27 Când s-a făcut dimineaţă, toţi preoţii principali şi bătrânii poporului au ţinut sfat împotriva lui Isus ca să-l omoare. 2 Şi, după ce l-au legat, l-au dus şi l-au predat guvernatorului Pilat.
3 Atunci Iuda, care îl trădase, văzând că fusese condamnat, a fost cuprins de remuşcări şi le-a înapoiat cei treizeci de arginţi preoţilor principali şi bătrânilor, 4 zicând: „Am păcătuit trădând un om drept". Ei au spus: „Ce ne priveşte? Este treaba ta!" 5 El a aruncat arginţii în templu şi a plecat, apoi s-a dus şi s-a spânzurat. 6 Dar preoţii principali au luat arginţii şi au zis: „Nu este permis să-i punem în trezoreria sacră, fiindcă sunt preţul sângelui". 7 După ce au ţinut sfat, au cumpărat cu ei terenul olarului ca să-i îngroape acolo pe străini. 8 De aceea, terenul acela s-a numit „Terenul Sângelui" până în ziua de azi. 9 Atunci s-a împlinit ce se spusese prin profetul Ieremia, care a zis: „Au luat cei treizeci de arginţi, preţul omului căruia i-a fost pus un preţ, cel căruia unii dintre fiii lui Israel i-au pus un preţ, 10 şi i-au dat pe terenul olarului, după cum îmi poruncise Iehova".
11 Isus stătea înaintea guvernatorului. Guvernatorul l-a întrebat: „Eşti tu regele iudeilor?" Isus a răspuns: „Chiar tu o spui!" 12 Dar, când a fost acuzat de preoţii principali şi de bătrâni, n-a răspuns nimic. 13 Atunci Pilat i-a zis: „N-auzi câte mărturisesc ei împotriva ta?" 14 Dar el nu i-a răspuns nici măcar un cuvânt, astfel că guvernatorul s-a mirat foarte mult.
15 La fiecare sărbătoare, guvernatorul obişnuia să-i elibereze mulţimii un deţinut, pe acela pe care-l voiau ei. 16 Chiar atunci aveau un deţinut vestit, numit Baraba. 17 Deci, când erau adunaţi, Pilat le-a zis: „Pe care vreţi să vi-l eliberez, pe Baraba sau pe Isus, cel numit Cristos?" 18 Căci ştia că din invidie îl predaseră. 19 Mai mult, în timp ce stătea pe scaunul de judecată, soţia lui a trimis la el, zicând: „Să n-ai nimic de-a face cu acest om drept, pentru că astăzi am suferit mult într-un vis din cauza lui". 20 Dar preoţii principali şi bătrânii au convins mulţimile să-l ceară pe Baraba, iar Isus să fie omorât. 21 Şi guvernatorul le-a zis: „Pe care dintre cei doi vreţi să vi-l eliberez?" Ei au spus: „Pe Baraba". 22 Pilat le-a zis: „Atunci ce să fac cu Isus, cel numit Cristos?" Toţi au spus: „Să fie ţintuit pe stâlp!" 23 El a zis: „Bine, dar ce rău a făcut?" Însă ei strigau şi mai tare: „Să fie ţintuit pe stâlp!"
24 Văzând că aceasta nu servea la nimic, ci se făcea doar tulburare, Pilat a luat apă şi s-a spălat pe mâini înaintea mulţimii, zicând: „Sunt nevinovat de sângele acestui om. Treaba voastră!" 25 Dar tot poporul, răspunzând, a zis: „Sângele lui să cadă asupra noastră şi asupra copiilor noştri". 26 Atunci el li l-a eliberat pe Baraba, iar pe Isus a pus să-l biciuiască şi l-a dat să fie ţintuit pe stâlp.
27 Apoi soldaţii guvernatorului l-au dus pe Isus în palatul guvernatorului şi au adunat la el toată trupa de soldaţi. 28 Şi, după ce l-au dezbrăcat, l-au acoperit cu o mantie stacojie, 29 au împletit o coroană de spini şi i-au pus-o pe cap, iar în mâna dreaptă i-au pus o trestie. Apoi, îngenunchind înaintea lui, şi-au bătut joc de el, zicând: „Salutare, Rege al iudeilor!" 30 Şi l-au scuipat şi au luat trestia şi au început să-l lovească peste cap. 31 După ce şi-au bătut joc de el, i-au scos mantia, i-au pus veşmintele sale şi l-au dus să-l ţintuiască pe stâlp.
32 În timp ce ieşeau, au găsit un om născut în Cirena, pe nume Simon. Pe acest om l-au obligat să îndeplinească un serviciu, să ducă stâlpul de tortură. 33 Când au ajuns într-un loc numit Golgota, adică Locul Craniului, 34 i-au dat să bea vin amestecat cu fiere, dar, când l-a gustat, n-a vrut să bea. 35 După ce l-au ţintuit pe stâlp, au împărţit între ei veşmintele aruncând sorţii, 36 apoi s-au aşezat acolo ca să-l păzească. 37 Deasupra capului i-au pus în scris învinuirea care i s-a adus: „Acesta este Isus, Regele iudeilor".
38 Atunci au fost ţintuiţi pe stâlp împreună cu el doi tâlhari, unul la dreapta şi altul la stânga lui. 39 Şi trecătorii au început să-l insulte, dând din cap 40 şi zicând: „O, tu care voiai să dărâmi templul şi să-l construieşti în trei zile, salvează-te! Dacă eşti fiul lui Dumnezeu, coboară de pe stâlpul de tortură!" 41 La fel, preoţii principali împreună cu scribii şi cu bătrânii au început şi ei să-şi bată joc de el, zicând: 42 „Pe alţii i-a salvat, iar pe sine nu se poate salva! El este Regele lui Israel. Să coboare acum de pe stâlpul de tortură şi vom crede în el! 43 Şi-a pus încrederea în Dumnezeu. Să-l scape El acum dacă îl vrea, căci el a zis: «Sunt Fiul lui Dumnezeu»". 44 La fel, până şi tâlharii care fuseseră ţintuiţi cu el pe stâlp au început să-l batjocorească.
45 De la ceasul al şaselea, peste toată ţara s-a făcut întuneric până la ceasul al nouălea. 46 Pe la ceasul al nouălea, Isus a strigat cu glas tare, zicând: „Eli, Eli, lama sabactani?", adică: „Dumnezeul meu, Dumnezeul meu, de ce m-ai părăsit?" 47 Auzind aceasta, unii dintre cei care stăteau acolo au zis: „Omul acesta îl cheamă pe Ilie". 48 Şi imediat unul dintre ei a alergat, a luat un burete, l-a îmbibat cu vin acru, l-a înfipt într-o trestie şi i-a dat să bea. 49 Dar ceilalţi ziceau: „Lasă-l! Să vedem dacă vine Ilie să-l salveze!" [[Un altul a luat o suliţă şi i-a străpuns coasta şi a ieşit sânge şi apă.]] 50 Isus a strigat din nou cu glas tare şi şi-a dat spiritul.
51 Şi iată că perdeaua sanctuarului s-a rupt în două, de sus până jos, pământul s-a cutremurat şi stâncile s-au despicat. 52 Mormintele de amintire s-au deschis şi multe corpuri ale sfinţilor care adormiseră au fost aruncate afară 53 (iar unii oameni, ieşind dintre mormintele de amintire după ce el a fost sculat din morţi, au intrat în oraşul sfânt) şi au fost văzute de mulţi. 54 Dar centurionul şi cei care îl păzeau pe Isus împreună cu el, văzând cutremurul de pământ şi cele întâmplate, s-au temut foarte mult şi au zis: „Într-adevăr, acesta era Fiul lui Dumnezeu!"
55 Şi acolo erau multe femei care priveau de la distanţă şi care îl însoţiseră pe Isus din Galileea ca să-i slujească. 56 Printre ele erau Maria Magdalena, Maria, mama lui Iacov şi a lui Iose, şi mama fiilor lui Zebedei.
57 Pe înserat a venit un om bogat din Arimateea, pe nume Iosif, care devenise şi el discipol al lui Isus. 58 Acest om s-a dus la Pilat şi a cerut corpul lui Isus, iar Pilat a poruncit să-i fie dat. 59 Şi Iosif a luat corpul, l-a înfăşurat într-o pânză de in fină şi curată 60 şi l-a pus în mormântul său de amintire nou, pe care îl săpase în stâncă. Şi, după ce a rostogolit o piatră mare la intrarea în mormântul de amintire, a plecat. 61 Dar Maria Magdalena şi cealaltă Marie au rămas acolo, aşezate în faţa mormântului.
62 În ziua următoare, care era după Pregătire, preoţii principali şi fariseii s-au adunat înaintea lui Pilat 63 şi au zis: „Domnule, ne-am amintit că înşelătorul acela a zis când era încă în viaţă: «După trei zile voi fi sculat din morţi». 64 Porunceşte să fie păzit mormântul până a treia zi, ca nu cumva să vină discipolii lui să-l fure şi să zică poporului: «A fost sculat din morţi!», iar această ultimă înşelătorie să fie mai rea decât prima". 65 Pilat le-a zis: „Aveţi o gardă. Duceţi-vă şi ţineţi mormântul sub pază cum ştiţi!" 66 S-au dus deci şi au ţinut mormântul sub pază, sigilând piatra şi punând garda acolo.

| untu a răspuns:

Corectie: se scrie IISUS HRISTOS! Iuda Iscaoriteanul, cel care L-a tradat prin sarutul pe obraz siL-a vandut pentru 30 de arginti!

| Idris a răspuns:

Conform religiei mele, cea islamica, nu l-a rastignit nimeni pe Isus, asa au crezut ei ca l-au rastignit dar de fapt au ucis pe altcineva, iar pe Isus, Allah la ridicat la el.

| sanboss a răspuns:

In primul rand Isus este Fiul lui Dumnezeu care a fost trimis pe pamant prin fecioara Maria. hm cred ca stiu ce insinuezi.

De dragul omeniri a coborat din slava ceresca pentru ca nea iubit si ne iubeste a luat pacatele noastre asupra lui si prin rastignirea Lui noi am fost iertati de pacat

Despre Iuda< a fost unul din ucenici Domnului Isus, a fost calauzit de un duh de lacomie si a comis aceasta fapta.
Apoi ia parut rau, a aruncat arginti, si sa spunzurat.

Raspundemi si tu mie de ce voi musulmani nu cautati pacea? de nu alergati dupa pace?
Dumnezeul meu este DRAGOSTE
Al tau ce este?

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Hm pai daca nu esti sigur pe Dumnezeul tatu, atunci de ce iti pui increderea in El, sau cum iti poate salva viata un dumnezeu care nu inspira siguranta si pace.

Te sfatuiesc sa cauti adevarul, care dupa parerea si nu doar parerea ci si siguranta mea este ISUS.

Cerceteeaza, studiaza, mediteaza si poate o sa te convingi si tu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru sanboss):

Cum sa fie condus de un duh de lacomie daca Iisus a venit anume pentru a fi rastignit? Deci Iuda l-a ajutat de fapt. Sau despre ce fel de lacomie vorbesti? De slava? "Iisus e salvatorul nostru.", "Dumnezeu a iubit asa mult lumea ca a dat pe singurul sau fiu sa moara pentru ea."

| sanboss a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu despre iuda ziceam nu despre Isus citeste cu atentie

| Mădă0611 a răspuns (pentru sanboss):

Citeste tu cu atentie raspunsul meu. laughing

| sanboss a răspuns (pentru Mădă0611):

Spune-mi de ce la vandut Iuda pe iSUS ce era in inima lui Iuda?
Ai dreptate cu vrst care mi l-ai spus IOAN 3.16,
Dar eu vreau sa vorbim strict despre IUDA.

Care e diferenta intre caderea lui IUDA si lepadarea lui Petru?
IUDA ar mai fi avut vreo sansa sa fie salvat? DA de ce? NU de ce?
Ce fel de duh crezi ca la calauzit pe iuda sa il vanda pe Iusus Hristos?

Crezi in predestinare?

| Mădă0611 a răspuns (pentru sanboss):

Lasa-l pe Petru, el nu l-a ajutat cu nimic pe Iisus, dar Iuda da, fara el nu si-ar fi putut indeplini scopul.
Daca zici cumva ca ce a facut Iuda e chestie de predestinare, cine e de fapt vinovat? Cine "scrie" destinul cuiva?

| g00dmorning a răspuns:

După ce a fost condamnat la moarte, Iisus din Nazaret și-a purtat crucea până pe Dealul Golgota (Dealul Căpățânii), împreună cu alți 2 condamnați ce își duceau crucile lor. Datorită epuizării, pierderii de sânge în urma flagerării, si căldurii soldații romani l-ar fi luat pe Simon din Cirene să-i ducă crucea. Tradițiile creștine spun că pe drum, sfânta Veronica ar fi venit la el și ar fi șters sudoarea și sângele provocat de cununa de spini cu vălul ei.

Primul Popas din Drumul Crucii Mântuitorului

Mântuitorul este osândit la moarte

Al doilea Popas

Mântuitorul își ridică pe umeri Crucea Sa

Al treilea Popas

Domnul Iisus cade sub povare Crucii

Al patrulea Popas

Mântuitorul se întâlnește în drumul Crucii, cu Sfânta Sa Maică (Ioan 19.25-27)

Al cincile Popas

Ostașii silesc pe Simon Chirineanul a ajuta Mântuitorului pentru a-și duce Crucea (Matei 27.32, Marcu 15.21, Luca 23.26)

Al șaselea Popas

Mântuitorul primește Marama Veronicăi

Al șaptelea Popas

Mâmtuitorul cade a doua oară sub povara Crucii

Al optulea Popas

Mântuitorul sfătuiește femeile care plângeau (Luca 23.27-31)

Al nouălea Popas

Mântuitorul cade a treia oară sub povara Crucii

Al zecelea Popas

Mântuitorul este bătut, dezbrăcat și adăpat cu oțet și fiere (Matei 27.34; Marcu 15.23)

Al unsprazecelea Popas

Ostașii pironesc Preasfântul Trup la lui Iisus pe Cruce (Matei 27.35; Marcu 15.25; Ioan 19.23; Luca 23.33)

Al douăsperzecelea Popas

Mântuitorul suferă mult pe Cruce

Al treisprezecelea Popas

Coborârea de pe Cruce a trupului lui Iisus (Matei 27. 57-61; Marcu 15. 42-47; Luca 23. 50-56; Ioan 19 38-42).

Al paisprezecelea Popas
Înmormântarea Mântuitorului
SURSA WIKIPEDIA

| Alexs_Alexs_1999 a răspuns:

Iuda la tradat pe Iisus doar pentru o punguta de banuti nu mai stiu cum se cheama si dupa s-a spanzurat deoarece ii parea rau de ce a facut.

| McAlLe97 a răspuns:

Este un film facut cu toata povestea... rastagnirea sau nu mai stiu cum se chema cauta pe gugal film si o sa gasesti happy
Succes