| bleakk a întrebat:

Care sunt cele mai mari si puternice argumente impotriva credintei crestine si a Dumnezeului crestin? Vreau o lista cu argumente din partea unor atei cat de cat "normali".

14 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Mă pot gândi doar la câteva momentan. Poate revin mai târziu dacă am dispoziţia necesară şi timp.

1. E prea multă suferinţă în lume. Dacă Dumnezeu ar fi fost omnipotent, omniscient şi bun atunci ar fi scăpat de tot răul din lume, dar lumea e plină de răutate. Concluzia logică e că ori nu e atotputernic, atotştiutor sau bun, ori, cel mai probabil, nu există.

2. Iisus nu poate fi singura cale spre un eventual Dumnezeu. Sunt foarte multe religii în lume, multe dintre ele cu adepţi inteligenţi şi educaţi. Nu sunt puţini înguşti la minte şi aroganţi cei care spun că toate sunt greşite în afară de creştinism?

3. Creştinismul are cauze mai mult psihologice. Oferă confort, iar oamenii sunt creştini numai că în mediul ăsta au fost crescuţi. Dacă te năşteai în Arabia cedeai în Allah. Creştinismul are la bază şi frica. "Dacă nu crezi ajungi în iad" nu sună tocmai a religie a păcii, nu?

4. Nu există miracole, nu în sens religios oricum. Lumea funcţionează după principii observabile, fizice. Nu după basme. Nu există dovadă că există sau că au existat vreodată. E un burden of proof de care creştinii nu au cum scăpa.

5. Un Dumnezeu bun nu ar trimite oamenii în iad. UN presupus zeu omniscient, bun şi omniprezent a ales parcă din întâmplare ca majoritatea oamenilor să meargă în iad De ce? Ar trebui să avem încredere în aşa un zeu?

6. Problemă mare cu cei care nu au auzit niciodată de religia asta. Sunt mulţi oameni care au murit fără să audă vreodată de Biblie şi există şi azi la fel de mulţi care nu au auzit şi nu vor auzi niciodată de creştinism. Dacă această religie e adevărată, atunci mulţi sunt condamnaţi la suferinţă veşnică fiind vinovaţi doar că nu ştiu ce e ăla creştinism. SIgur Dumnezeu ar fi găsit o cale ca toţi să fie creştini.

7. Biblia e plină de greşeli. MUlte evenimente din acea carte cum ar fi: geneza, potopul, mare parte din VT şi Evangheliile nu sunt susţinute de ştiinţă, arheologieşi mare parte din carte nici măcar nu e consistentă. SUnt multe lucruri care se bat cap în cap. Scrierile sunt de asemenea făcute la mult timp după ce presupusele evenimente au avut loc şi sunt simple poveşti.

8. O fi creştinismul adevărat pentru tine, dar nu şi pentru mine. Pot accepta că religia asta "te ajută" şi e"adevărată pentru tine". Asta nu înseamnă că sunt la fel ca tine, Fiecare e liber să creadă ce vrea despre orice. Nu suntem la inchiziţie, deşi mulţi creştini români încă au mintea-n anus.

9. Dumnezeul din Biblie e imoral şi restrânge libertăţile umane. Dumnezeu, mai ales în VT, este răzbunător, megaloman, criminal şi nu se poartă moral. Restricţii precum sexul, avortul etc. subminează autonomia umană. Parcă aveam liber arbitru!

10. NU mai este necesar să-l invocăm pe DUmnezeu ca argument pentru orice. Acum avem teorii ştiinţifice pentru aproape orice. Ştii tu... fizica. Ştiinţa aia care observă comportamentul unor chestii de la galaxii până la molecule. Explicaţia creaţionistă e nesusţinută şi ilogică.

11. Biserica e plină de ipocriţi. Pentru punctul ăsta nu am nevoie de argumente. SUnt evidente de sine, Uită-te doar în curtea BOR,

12. Creştinii aleg din Biblie ce vor. Nu aplicaţi poruncile din Biblie cu totul, ci alegeţi ce vreţi. De exemplu, sexul în afara căsătoriei e complet interzis, dar în acelaşi timp purtaţi haine din poliester deşi acest lucru e interzis în Biblie. Mai mult, creştinii se ceartă constant între ei cu privire la ce e bun şi ce nu.

PS: Ce anume înţelegi tu prin ateu "normal"?! Vezi tu, numai din asta te pui într-o poziţie incompatibilă cu a mea. Insinuezi că ateismul e anormal şi că religia ta e "calea, adevărul şi viaţa".

| bleakk explică (pentru Gizăz):

Am avut nevoie doar sa citesc prima afirmatie ca sa imi dau seama ca nu cunosti deloc "Situatia". Acela e cel mai slab argument posibil, si daca nu ar fi suferinta cum ar fi? Aceasta e inevitabila in orice conditii, pur si simplu aceasta e realitate, aceasta e lumea, e un fapt.Nu se poate gandi cum ar fi ideal ca nu e posibil.Tu crezi ca daca s-ar putea indeparta crestinismul nu ar mai fi suferinta?

| bleakk explică (pentru Gizăz):

Si daca totul se rezuma la doar a crede sau nu in Dumnezeu ar fi prea simplu, crede-ma credinta in Dumnezeu nu e usoara, intr-un anumit sens, doar cel ignorant si indiferent se crede a fi bun crestin sau credincios.Crede-ma,poate nu-s eu asa credincios, insa oamenii care chiar incearca sa duca o viata dupa cum spune Biblia si totodata Dumnezeu, le e destul de greu sa-si mentina comportamentul in sensul bun.

| Gizăz a răspuns (pentru bleakk):

Amice, face palm. Mă gândeam eu că îmi răcesc degetele scriind atâta, dar totuşi am încercat. Ţi-am mai răspuns la întrebări. Nu ai absolut nicio logică şi-o demonstrezi înc-o dată. Îţi dau o mână de ajutor. Ştii engleză? Dacă da, citeşte şi învaţă pe de rost ce e în lista din linkul de mai jos ca să-nveţi să comunici cum trebuie că nici nu vreau să-mi imaginez ce haos ai în capul ăla. După fă un exerciţiu de introspecţie aplicând ce e acolo şi vei afla unde şi de ce debitezi inepţii. Cu prima eroare te ajut eu: selecţie observaţională se numeşte. Cu restul te descurci:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_fallacies

PS: Tu nu vrei argumente de niciun fel. Aia e problema de fapt. Poate chiar crezi că vrei, dar subconştientul îţi spune altceva. Tu cauţi validare. Din păcate pentru tine, logica şi bunul-simţ merg împotriva ta pe subiectul ăsta.

| bleakk explică (pentru Gizăz):

Sincer,nici eu nu stiu ce mai vreau.Ma tot bat pe subiectul asta pe cele "cale" sa merg de vreo 2-3 luni.Nu mai am liniste. Poate si voi ati trecut prin asa ceva.

| Alphawolf a răspuns (pentru bleakk):

"si daca nu ar fi suferinta cum ar fi" - "Rai"!? Crezi ca ar fi imposibil pentru un "creator atotorice" sa creeze o realitate unde sa nu existe suferinta?

"Aceasta e inevitabila in orice conditii, pur si simplu aceasta e realitate" - Si atunci de ce ai nevoie de un "creator atotorice", de ce nu accepti realitatea asa cum este ea? De ce ai nevoie de un "zeu" bun si iubitor care te intelege, iubeste si ajuta, de ce ai nevoie de ingeri si demoni daca "pur si simplu asta e realitatea"?

| Popescu_Luca_2000 a răspuns (pentru Gizăz):

Îmi pare rău că îți răspund la comentariu, dar ești puțin deplasat din anumite puncte de vedere.
1. Ai adus vorba de suferința prezenta în lume, nu? Și ca dacă ar fi existat un Dumnezeu, definit prin bunătate, putere suprema etc. ar fi exclus suferința. Hai sa presupunem ca nu exista Dumnezeu. Pe cine mai dai tu vina de suferință și nedreptate?
2. Exista miracole. Îți sugerez sa te duci de sărbătoarea învierii la Sfântul mormânt de la Ierusalim. Încă ceva, dacă spui ca minunile nu au dovadă, te rog sa participi la slujba de înviere de la Sfântul mormânt și sa identifici dovezi că ce se întâmplă acolo este teatru.
3. Nu poți acuza o instituție, în care un procent mic din aceasta este ipocrit, orice pădure are uscăciuni. Ori dacă 1, 2 preoți din 10 fac ce nu ar trebui sa facă, nu înseamnă că poți spune de un preot în general ca e ipocrit. Dacă 2 din 10 medici cer bani pentru operații sau altele nu înseamnă ca institutul medical este ipocrit.
4. Nu înțeleg ce vrei sa spui prin privarea de libertate. Modul în care vrei sa sfârșești după moarte este alegerea ta. Nu poți sa spui ca dacă păcătuiești ești liber. Sa luam ca exemplu fumatul. Din punct de vedere creștin este un păcat. În concepția ta, este un mod de a-ți exprima libertatea. Dar oare nu ești rob acestei acțiuni, acestui viciu? Cum oare mai poți spune ca ești liber, fiind, de fapt, împătimit de păcate?
Va salut!

| doctorandus a răspuns:

Ma indoiesc ca ateii ar combate prea tare formele liberale de crestinism, deoarece ele deja si-au insusit critica exceselor religiei, iar ateii sunt porniti contra exceselor religiei, nu neaparat contra unei credinte care nu deranjeaza pe altii.

| bleakk explică (pentru doctorandus):

Vorbeste mai clar, nu te inteleg.Scuza-mi incultura.Am cerut niste argumente/orice.

| doctorandus a răspuns (pentru bleakk):

Adica ateii nu au o problema prea mare cu existenta Dumnezeului crestin, ci cu excesele religiei. De aceea, majoritatea argumentelor ateilor vizeaza excesele religiei si eventual imposibilitatea de a afla daca Dumnezeu exista sau nu. Ei neavand suficiente dovezi ca ar exista Dumnezeu, aleg sa nu creada ca Dumnezeu exista.

| Alphawolf a răspuns:

Ce altceva poate fi impotriva oricarei religii decat propriile ei valori? Crestinismul moare pe limba lui. Nu ateii sunt dusmanii crestinismului, ci propriile lui valori. Valorile crestine sunt departe de a fi realiste si rationale. Ele sunt paranoice.
Asa cum au murit multe alte religii, la fel va muri si crestinismul, pana la urma se va demasca si el, depinde doar de timp si idei, dar e inevitabil, realitatea nu se poate murdari si ignora la nesfarsit, adevarul pana la urma triumfa(cu conditia sa nu involuam).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Compara religia crestina cu celelalte religii? Nu sunt subiective? asta ar trebui sa fi un argument destul de bun

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Toate religiile sunt subiective. Nu exista religii obiective.

| sanboss a răspuns:

Salut, o sa iti raspund la intrebare daca imi veti raspunde dumneavoastra primul.

Dupa parerea ta, sa nu spun credinta ta, crezi ca Dumnezeu invata omul la rau?
iti dau argumente.
Ne invata sa traim in pace, sa ne ajutam intre noi, sa fim milostitvi, darnici, sa nu te mai tin mult... niste oameni cu calitati de inger. cred ca ma intelegi... bun

Ce vezi rau in asta:? de ce ai vrea sa distrugi prin argumentele tale lucrurile acestea? oare sunt ele rele? sau ceea ce tu vrei sa faci este rau?

O zi frumoasa