| EmaS a întrebat:

Care sunt insusirile lui Dumnezeu? Cum este Dumnezeu? Cum vi-L imaginati voi?!

Răspuns Câştigător
| 1Mihai1 a răspuns:

Pe langa faptul că este plin de bunătate şi de îndurare, este sursa iubirii.

70 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Să încep cu sfârşitul : Dumnezeu în imaginaţia tradiţională a omenirii este reprezentat de imaginea unui bătrân cu barbă ( care simbolizează înţelepciunea ) aşa fiind reprezentat şi de mari pictori şi sculptori dintre care amintesc pe Michelangelo, Rubens, Velasquez etc.
Esenţial este însă să înţelegem că trebuie venerată persoana şi nu imaginea ei.
Despre însuşirile Divinităţii putem să ne facem o oarecare imagine privindu-ne propriile însuşiri care ne-au fost date prin asemănarea cu cele ale Creatorului.

| DorelSudoru a răspuns:

Trolllololo...
TU,mai demult o ardeai ca d-zeu nu poate fi definit si acum pui intrebarea asta o.O

| Polaris a răspuns:

Plictisit, paradoxal și sadic.

| 0rlando a răspuns:

Mit.

| danay72 a răspuns:

Iubirea, puterea, intelepciunea, dreptatea.O persoana buna care ne asculta si ne intelege sentimentele.

| unknownn a răspuns:

Eu mi-l imaginez mic, rosu si cu coarnebig grin
Mergi cu Dumnezeu inainte fata mea!
Amin!

| Nicolletaaa a răspuns (pentru unknownn):

Esti posedat de diavol.

| unknownn a răspuns (pentru Nicolletaaa):

Diavol? Ce-i ala?

| cucarachaalien a răspuns:

Vezi ca ai incalcat a doua porunca. "Sa nu iei numele domnului dumnezeului tau in desert."

| KaterinkaBoy a răspuns:

Cum Il vad eu? O entitate atotputernica cu simtul umorului foarte dezvoltat.big grin

| RAY a răspuns:

Care sunt insusirile lui Dumnezeu?
sa citim basmele lui sa le aflam
Cum este Dumnezeu?
mi-am anulat seria saw cand am aflat de vechiul testament nu am cuvinte saw e nimica pe langa basmele alea pline de crime
Dumnezeu a omorat 42 de copii pentru ca au jignit un chelios:

2Imparati 2:23-24~
23De acolo s-a suit la Betel. Si pe cînd mergea pe drum, niste baietasi au iesit din cetate, si si-au batut joc de el. Ei îi ziceau:,, Suie-te, plesuvule! Suie-te, plesuvule!``
24El s-a întors sa -i priveasca, si i -a blestemat în Numele Domnului. Atunci au iesit doi ursi din padure, si au sfîsiat patruzeci si doi din acesti copii.

Dumnezu pedepseste aspru pe omenii curiosi.

1Samuel 6:19-20~
"19Domnul a lovit pe oamenii din Bet-Semes, cînd s'au uitat în chivotul Domnului; a lovit (cincizeci de mii) sapte zeci de oameni din popor. Si poporul a plîns, pentru ca Domnul îl lovise cu o mare urgie.
20Oamenii din Bet-Semes au zis:,, Cine poate sta înaintea Domnului, înaintea acestui Dumnezeu sfînt? Si la cine trebuie sa se suie chivotul, daca se departeaza dela noi?``

Dumnezeu a omorat un om care nu a vrut sa loveasca pe cineva.

1Imparati 20:35-36~
35Unul din fiii proorocilor a zis tovarasului sau, dupa porunca Domnului:,, Loveste-ma, te rog!`` Dar omul acela n-a vrut sa -l loveasca.
36Atunci el i -a zis:,, Pentruca n'ai ascultat de glasul Domnului, iata, cînd vei pleca dela mine, te va omorî un leu. Si cînd a plecat dela el, l -a întîlnit un leu si l -a omorît.

Dumnezeu a omorat un samaritean.

2 Samuel 6:3-7~
3Au pus chivotul lui Dumnezeu într'un car nou, si l-au ridicat din casa lui Abinadab, de pe deal; Uza si Ahio, fiul lui Abinadab, cîrmuiau carul cel nou.
4L-au luat dar din casa lui Abinadab de pe deal; Uza mergea alaturi de chivotul lui Dumnezeu, si Ahio mergea înaintea chivotului.
5David si toata casa lui Israel cîntau înaintea Domnului cu tot felul de instrumente de lemn de chiparos, cu arfe, cu laute, cu timpane, cu fluere si cu timbale.
6Cînd au ajuns la aria lui Nacon, Uza a întins mîna spre chivotul lui Dumnezeu si l -a apucat, pentru ca erau sa -l rastoarne boii.
Cum vi-L imaginati voi?!
incapatanat chiar el recunoaste, viclean, rau, fara pic de mila fata de noi nascuti din egipt, nu am cuvinte sa ma exprim e diabolic

| 1Mihai1 a răspuns:

Înalt, îmbrăcat într-o haină albă strălucitoare.

| EmaS explică (pentru 1Mihai1):

Bine,dar care sunt atributele Lui, cum este El?

| Nicolletaaa a răspuns (pentru EmaS):

Auzi nici noi nu stim femeie!
Tu te crezi Zeita lu cine?
Daca noi suntem in viata cum doamne iarta-ma sa stim cum arata el.
Ia spune tu care sunt atributele Lui sau cum este EL!
Logic ca nu sti nimic!
Asa ca taci!

| 1Mihai1 a răspuns (pentru EmaS):

Ca parte fizică?

| Nicolletaaa a răspuns (pentru 1Mihai1):

Mihai da-le pace.
Aste-as satanisti...
Cica nu exista DUMNEZEU sau sa il caracterizam noi pe El...

| EmaS explică (pentru 1Mihai1):

Tot ce stii despre El.Cum este El?

| Nicolletaaa a răspuns (pentru EmaS):

Pai eu stiu multe...
1. Ajuta oamenii saraci.
2.Le da putere.
3.Ne ocroteste.
4.Ne-a trimis cate-un ingeras sa ne pazeasca.
5.Ne-a creat o LUME doar a NOASTRA, fara sa ii dam nimic la schimb.
6. Daca nu il vedem nu inseamna ca nu exista...
7.Cum este el? Nu stiu nu l-am vazut.
8.Asa cred eu...
9..La fel...
10.Tot asa...

| Nicolletaaa a răspuns (pentru 1Mihai1):

Dar daca nu e cum spui tu?

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Nicolletaaa):

Ce anume?

| Nicolletaaa a răspuns (pentru 1Mihai1):

Da exact.
Dar mihai aste-as satanisti serios.
Spune ca nu exista dumnezeu.
Spune ca il poate identifica prin informatiile de pe net...
Spune tu ca nu is debili?

| Nicolletaaa a răspuns (pentru 1Mihai1):

Aici ai dreptate.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Nicolletaaa):

Treaba lor! Vor vedea ei...dar va fi prea tarziu.

| CrYsStYnNa a răspuns (pentru Nicolletaaa):

Despre cine zici?

| bridgetjones a răspuns (pentru Nicolletaaa):

1. De asta nu mai sunt oameni săraci în lume, totul e o bunăstare dumnezeiască.
2. Le dă putere: să suporte bătăi, injurii, copilării traumatizante, violuri, molestare, agresivitate domestică, boli, decepții, singurătate etc.
3. Ne ocrotește, la fel ca pe sinistrați, pe victimele războiului, pe oamenii torturați în inchiziție, pe bebelușii arși, pe cei care au murit încercând să salveze vieți, pe nefumătorii care au cancer pulmonar etc
4. Spune-le asta victimelor violului și-ale pedofiliei. Spune-le că îngerașul lor avea puțină treabă. Trebuia să vadă cine mai e homosexual, ca să-l îmbolnăvească de SIDA sau mai știu eu ce.
5. Nu-i dăm nimic? Eu zic că tu-i dai rațiunea, toleranța, bunul simț, bani, viață...
6. Nu-l putem perecepe cu niciunul din simțurile noastre. Excepție fac schizofrenicii, maniacii, depresivii etc.
7. Și nici n-ai să-l vezi, cel mai probabil.
8. Credința nu înseamnă nimic, în afară de a nu ști. Dacă un elev îți spune " cred că substantivul este...", răspunsul lui denotă necunoaștere.
9. Bravo ție
10. Da până când?

| Nicolletaaa a răspuns (pentru bridgetjones):

Draga meahappy
Uite...eu am spus ca EXISTA DUMNEZEU!
El..ne iubeste de sus si ne protejeaza happy
N-am spus nimic rau despre asa ceva...
si nu te da tu mare.da-nd copy si paste aici...
Esti trup inchipat...

| Nicolletaaa a răspuns (pentru bridgetjones):

Uite daca vrei sa scrii pentru cineva ..scrie pentru familia ta...
Eu n-am venit aici sa ma cert cu tine.
Tu te dai mare ca esti cradincioasa/credincinos...
Dar tu esti trup inchipat.
Deci hai lasa-ma cu asa cevawinking

| 1Mihai1 a răspuns (pentru EmaS):

Pe langa faptul că este plin de bunătate şi de îndurare, este sursa iubirii.

| IndiferentXD a răspuns:

Nu exista aceasta persoana oh go on, cred ca este ce-a mai mare prostie a omenirii, sa crezi in ceva ce nu exista...

| Crucified a răspuns (pentru IndiferentXD):

Poate ca tu nu existi. straight face

| Nicolletaaa a răspuns (pentru IndiferentXD):

Tin cu tine!

| Nicolletaaa a răspuns (pentru IndiferentXD):

Dar tin cu tine faptul ca nu exista ce spun ei.
Dar dumnezeu existawinking

| IndiferentXD a răspuns (pentru Nicolletaaa):

Exista la tine in cap! deschide ochii mari si uitate prin jur!

| Mariasy39 a răspuns (pentru IndiferentXD):

Daca tu zici ca dumnezeu nu exista atunci cum explici lumea, spatiul, animalele plantele, oamenii cine le-a creat? Cine ti-a dat viata? cine te ajuta in fiecare zi si iti da atatea bucurii in viata? cine? te-ai intrebat vreodata? Asa ca nu mai zi o asemenea prostie inainte sa te gandesti si sa realizezi putin!

| fatacarecusigurantanuteprivestecanddormi a răspuns (pentru IndiferentXD):

Esti cumva ateu? Faci cea mai mare prostie prin a spune sau a scrie ca Dumnezeu nu exista!

| Nicolletaaa a răspuns:

Buna...
Pai am sa iti spun 10 raspunsuri care cred eu ca is bune.

1. Dumnezeu este ca si aerul, noi nu il vedem dar il simtim.

2.Cum sa il imaginam in gandul nostru pe DUMNEZEU daca nu exista nici-o informatie.

3. Dumnezeu iti va arata chipul atunci cand vei ajunge la JUDECATA( a spus marii preoti).

4. Dumnezeu este cum e el. Noi nu il putem descifra (mai bine spus identifica).

5.O sa ajungi sa il cunosti si tu,

6.Nu te lasa indrumata de niste informatii de pe net.
ex: Ooo dumnezeu are barba
ex: Ooo dumnezeu are halat alb.
ex:Ooo dumnezeu are o coroana galbena.
etc...

7. Daca tu crezi in DUMNEZEU asteapta-ti randul ca sa ii vezi chipulhappyNu te lasa dusa de val de unele informatii care nu te ajuta chiar la nimic.

8.Eu cred ca trebuie sa nu mai cauti pe internet intrebarea asta...

9.O sa te framante toata viata asa ca mai bine stai in banca ta.

10.A fost doar cateva sfaturihappy

La revedere!

| RAY a răspuns (pentru Nicolletaaa):

Tu nu vezi ceata?

| Nicolletaaa a răspuns (pentru RAY):

Ceata o vad disperatule!
Dar ce dumnezeu e ceata?
Am dat un simplu exempluwinking.
Sau ce? Tu il vezi pe dumnezeu? Sau l-ai vazut?
Mai bine tace-ai sa ramai destept decat asa.

| RAY a răspuns (pentru Nicolletaaa):

Aerul e de fapt ceata dar de ce?

| RAY a răspuns (pentru Nicolletaaa):

Eu nu vad ceva ce nu exista

| Arthur a răspuns (pentru RAY):

Prietene o să fac o glumă pentru care sper să nu te superi, o să te întreb aşadar : îţi vezi mintea?

| RAY a răspuns (pentru Arthur):

Creierul da fa un tomograf

| RAY a răspuns (pentru Arthur):

In usa este un aparat care conectat la creier poate arata activitatile creierului, ba chiar daca minti, si chiar ce visezi, deci nu spune ca nu putem ca sa ne vedem mintiile

| Nicolletaaa a răspuns (pentru RAY):

Mai .....copile
1.Aerul este una si ceata este alta...
2. Daca TU UNUL nu crezi ca exista dumnezeu asta nu inseamna ca NU EXISTA pentru NOI!
3.Pai fraierule a spus daca iti poti vedea creierul FARA NICI UN APARAT!
Tu chiar esti dobitc serios.

| Nicolletaaa a răspuns (pentru RAY):

Si ce usa lu masa exista?
Care e conectat la creierul tau minuscul (DA).
Ce visezi tu is doar niste fantezii.
Pai nu ne putem vedea mintiile fara ajutor. DOBITOCULE.
Punct.

| CrYsStYnNa a răspuns (pentru Nicolletaaa):

Adevarat

| CherryLove a răspuns (pentru RAY):

Nici creierul nu-l vezi cand privesti din ansamblu dar nu inseamna ca nu exista >_>

| Arthur a răspuns (pentru RAY):

Era o glumă, dar dacă tot ai adus vorba, tomograful îţi arată câtă minte ai?

| Arthur a răspuns (pentru RAY):

Dragă prietene, nici un aparat din lume nu-ţi va arăta câtă minte ai.

| RAY a răspuns (pentru CherryLove):

Asta e dovada ca exista totii zeii asa e

| RAY a răspuns (pentru Arthur):

Asta inseamna ca exista amicul tau imaginar

| Nicolletaaa a răspuns (pentru CrYsStYnNa):

Spun ca Dumnezeu exista si traieste acolo sus...
Dar satanistii astea cu SPIRITE si ZEII LU DRACU!
Tot ne fenteaza pe noi
II SF! ce spun eioh go on

| Nicolletaaa a răspuns:

Daca tot stergi mesajele...tu faci misto de noi?

| Nicolletaaa a răspuns:

Nu nu nu!
Dumnezeu este o persoana ca si noi!
Am intrebat prietenii mei si preoti de la biserica.
Si se spune ca el traieste acolo sus si face bine.
Ne protejeaza, ne ocroteste, ne iubeste, ne ajuta.
Voi SATANISTILOR! Spuneti ca dumnezeu e spirit si ca exista ZEI...
MA PIS PE ZEII VOSTRI! SI PE SPIRITELE VOASTRE! DOAR SATANISTI CRED IN "SPIRITE" SI "ZEI"!
Ale-as doar niste cacaturi de imagini cu ce? Cu o curva care se inchina la ce? Nu va face-ti chip cioplit! ca deja avem destui pacatosi in LUMEA NOASTRA! Macar ...sa nu te faci de rusine pe TPUwinking

| rusel a răspuns:

Biblia spune ca el este Un Dumnezeu Invizibl,si ca el este Drept,iubitor, indurator, puternic, ascultatot, are Calitari care nu ai cuvinte sa le spui ce este important este ca El astepta de la noi totii! sa-l ascultam si sa facem Vointa lui, casa primim Viata Vesnica si Fericire.

| KingSize a răspuns:

Nu termini odata cu genu' asta de intrebari?

| EmaS explică (pentru KingSize):

De ce, ti se pare ca nu este postata la categoria potrivita?

| KingSize a răspuns (pentru EmaS):

Nu mai conteaza.

| miriam18 a răspuns:

Prea bun pentru niste javre ca noi

| transsa a răspuns:

Mintea omeneasca nu poate sa il inteleaga pe Dumnezeu...

| bridgetjones a răspuns (pentru transsa):

Mintea omenească l-a creat pe dumnezeu

| Nicolletaaa a răspuns (pentru bridgetjones):

Tu esti tampita? CE MINTEA OMENEASCA l-a creat pe DUMNEZEU!
Baai fraiero! Dumnezeu a creat mintea omeneasca
Tampito!
Du-te si joacate mario de satanista care esti ...trup inchipat

| TheSilent a răspuns:

Dumnezeu este totul!
Altceva nu-ti mai trebuie...

| LookIntoMyEyes a răspuns:

Dumnezeu (sau cum l-or fi numind altii) este CEVA, nu CINEVA. Stiu exact ce este, dar inca nu pot intelege. Inca mai caut, cine stie...

| Nicolletaaa a răspuns (pentru LookIntoMyEyes):

Nu-i adevarat...
Tu esti CEVA? Esti un OBIECT? Sau ce?
Nu trebuie sa cauti SATANISTO!
Nu intelegi ca nimeni nu il poate identifica NICIODATA!
Nu-ti mai bate capu aici...

| EmaS explică (pentru LookIntoMyEyes):

Iti doresc din toata inima sa Il gasesti!

| Vesta a răspuns:

In Ioan 4:24 se spune ca Dumnezeu este spirit

| CrYsStYnNa a răspuns:

Pai eu mil imaginez intr-o haina alba stralucitoare, el sa fie mare sa aiba un chip foarte frumos de fapt el are deja nu stiu eu asa cred nmn nu stie cu arata Dumnezeu

| mariomario123 a răspuns:

Eu cred ca dumnezeu este un spirit care nul vedem si el ne vegeaza de sus si cine este rau el or ai face ceva sa se loveasca sau cutremure sau tunami din astea happy