| CinevaAnonimă a întrebat:

Care sunt principalele diferente dintre religia crestina ortodoxa si cea a Martorilor lui Iehova?

41 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Martorii lui Iehova își bazează învățăturile pe Biblie, nu pe tradiții și obiceiuri. Se închină lui Iehova și fac cunoscut numele sau, asa cum a făcut Isus. Ioan17:6.Manifestă o iubire sincera și dezinteresata fata de alții. Ioan13:34,35.Recunosc ca Isus este mijlocul de salvare oferit de Dumnezeu în favoarea oamenilor. Fapte4:12.Sunt neutri din punct de vedere politic și nu se implica în razboiaie, urmând exemplu lui Isus. Isaia2:2-4, Ioan18:36.Predica despre regatul lui Dumnezeu ca fiind singura speranța a omenirii.Matei24:14.Iar Isaia43:10-12 arata ca cei care ii slujesc lui Dumnezeu sunt numiți martori.

| milan9 a răspuns:

Asemănător şi altor grupări ce s-au despărţit de Biserica apostolică (protestantismul in 1520 si gruparile neoprotestante – târziu, în sec. 19), organizatia asa zisilor martori ai lui Iehova a pierdut invăţături de bază ale Bisericii Noului Testament: PREOTIA si rolul acesteia în realizarea lucrarilor harice ale Bisericii, transmiterea harului iertării, "Predania" ca al doilea izvor al Revelatiei divine, etc..., păstrarea modului de viaţă al primelor comunităţi apostolice, inlocuirea lui cu "obiceiurile" sectante lutherane sau neoprotestante, etc...

| milan9 a răspuns:

Spre deosebire de cele peste 10000 de secte care descind din "miscarea protestantã", Biserica Ortodoxă este Biserica Apostolică, cea care a rămas neschimbată, (având "obsesia" păstrării neschimbate a învăţăturilor şi a interpretărilor lor pe linia în care primele comunităţi apostolice le-au păstrat).

Biserica Ortodoxă a continuat fãrã nici o deosebire învăţăturile Bisericii apostolice. Ea a insistat ca esenţa de bază a ei să fie "neschimbabilitatea" pentru că doar aşa s-ar fi păstrat şi autoritatea acestor învăţături (provenind fidel de la Hristos şi de la apostoli...

| SG1995 a răspuns:

Diferențe de doctrine, ce e Nica te-ai săturat de ortodocși?

| CinevaAnonimă explică (pentru SG1995):

O, nu! Pur si simplu intrebam.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Ar trebui să te saturi acum cât ești mică, doar un sfat. De curiozitate, ai mai mult de 12 ani?

| VelaJohnny a răspuns:

Nu sarbatorim decat sarbatorile din Biblie pentru crestini, deci doar o sarbatoare anuala: Comemorarea mortii lui Isus, sau cum e larg cunoscuta drept Cina Domnului. De asemenea, urmam modelul din Legea Mozaica, anume ca de trei ori pe an, tot Israelul trebuia sa se duca la Ierusalim la templu, acolo fiind si instruiti conform Legii. Si noi avem trei congrese anuale, in care mai multe congregatii se strang la un loc, si suntem instruiti in mod practic pe baza Bibliei.

Nu sarbatorim sfintii pe data mortii sau pe o alta data, la fel ca mai sus, nu au fost sarbatoriti in secolul I de catre crestini, si nici Isus nu a poruncit lucrul asta. Consideram ca printr-o sarbatoare inchinata in cinstea unui om, ii acordam mai multa onoare decat i se cuvine, si conform cuvintelor apostolilor Pavel si Barnaba din Faptele 14:15, 16, sunt si ei oameni ca si noi, imperfecti insa slujitori ai lui Dumnezeu, si nu trebuie sa ii elogiem peste masura.

Nu folosim crucea in inchinarea adusa lui Dumnezeu, la fel, nu e cerinta Biblia sa o faci inainte de a te ruga sau cu alte ocazii. Conform cu Exodul 20:4, 5 Dumnezeu nu aproba folosirea vreunui chip cioplit sau a altui obiect in inchinarea adusa lui. Spune acolo sa nu ne plecam inaintea unor astfel de lucruri. Cu versetul asta argumentez si faptul ca nu folosim icoane sau statui in inchinare.

Nu il consideram pe Isus egal cu Dumnezeu, si pe Dumnezeu ca fiind parte dintr-o trinitate, conform cu Filipeni 2:6 si Deuteronomul 6:4.

Nu credem ca iadul este locul de chin vesnic pentru pacatosi, ci reprezinta locul simbolic unde toti mortii merg in nonexistenta, conform cu Eclesiastul 9:5, 6, 10 si Faptele 2:31 unde arata ca si Isus a fost in iad dupa moarte, conform Bibliei Ortodoxe.

Nu credem in nemurirea sufletului (subiect complex).

Recunoastem numele lui Dumnezeu, Iehova, si il folosim in inchinarea adusa lui, conform cu Ioel 2:32.

Nu ne implicam in politica, sustinand vreun guvern sau partid politic, deoarece, conform cu Daniel 2:44, Imparatia lui Dumnezeu va pune capat guvernarii umane, deci de ce am sustine aceste guverne? S-au facut, se fac si se vor face vionvate de razboaie pe motive egoiste, pentru suprematie, teritorii etc, nedreptati, coruptie s-a.m.d. Isus ne-a invatat sa ne rugam sa vina Imparatia lui Dumnezeu, nu vreun guvern uman la conducere.

Nu sunt percepute taxe pentru a fi membru al acestei religii, sau ca sa fi inmormantat, ci totul este sustinut prin donatii benevole, anonime, care sunt folosite in intretinerea lacasurilor noastre de cult, pentru ajutorarea persoanelor care sunt victime ale calamitatilor si pentru sustinerea lucrarii de predicare la nivel global, pentru care se tiparesc lunar (da, lunar) zeci de milioane de exemplare in peste 100 de limbi. Datorita faptului ca lucrurile merg prin donatii, putem aplica porunca data de Isus „fara plata ati primit, fara plata sa dati" astfel ca Bibliile si publicatiile pe baza ei nu trebuie platite pentru a beneficia de ele, deci nu se face nici o diferenta intre cei care sunt mai putin instariti material decat cei care o duc bine.

Nu avem o clasa clericala platita, fiecare munca depusa in folosul congregatiei si membrilor ei este voluntara, ci cu totii suntem egali, si suntem instruiti din Biblie in acelasi fel. Isus a spus ca nu trebuie sa consideram pe cineva superior in crestinism, conform cu Matei 23:6-12.

Participal activ la lucrarea de predicare, conform poruncii lui Isus, ajutand si indemnand oamenii sa citeasca si sa studieze Biblia si sa puna in practica ceea ce invata. Prin activitatea aceasta voluntara, implinim profetia din Matei 24:14 pe care a rostit-o Isus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Martorii lui Yehova nu sărbătoresc paștele, crăciunul, zile de naștere, nu cred în nemurirea sufletului și nu cred în trinitate cu doar în Yehova. Deci simplul fapt că ei cred în Yehova face din religia lor aceeași porcărie precum creștinismul.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei sunt creștini, mai precis o sectă mai bizară.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Tu nu esti martor a lui iahve?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Sunt ortodox, dar să zicem că sunt puțin mai liberal.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Poate mai spre deism sau panteism

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Concepția mai despre Dumnezeu e oarecum pateistă, consider nu că nu Dumnezeu e materia, ci e ansamblu a tot ce există.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Am mai cunoscut panteisti, inclusiv einstein se refera la un fel de panteism metaforic

| Florin9Florin9 a răspuns:

Martorii lui Iehova nu cred în Trinitate, nu cred că Iisus este Dumnezeu, nu cred în nemurirea sufletului, spun că Iisus a murit pe un stâlp (nu pe o cruce), nu au toate sfintele taine pe care le avem noi, pe scurt au schimbat toate doctrinele fundamentale ale creștinismului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Isus nu este Yehova. Nu au nicio legătură una cu alta. Isus era om deci automat și Yehova trebuia să fie tot om în cazul ăsta.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din contra au legătură, creștini ortodcsi cred că Iisus este o expresie a lui Dumnezeu, martori cred că îngerul Mihail.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Asta cred creștinii ortodocși, dar asta nu înseamnă că este și adevărat. Isus Cristos cel biblic este un personaj fictiv care nu-și are rădăcinile în vreo bază istorică reală. Dacă a existat a fost maxim un om simplu care nu s-a născut dintr-o fecioară sau care era trimisul vreunei divinități.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect asa e

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

De existat a existat, lucrez acum la o lucrare biografică despre el. Ideea e că s-a modificat mult istoria sa și asta din două motive: Nu erau surse scrise de la el și ucenicii lui directi, și doi ar fi Pavel constituit o parte din doctrina crestină actuală, Iisus era evreu, deci religia creștină originală e mai apropriată de mozaism decât de alte religi, dar când a intrat în contact cu alte culturi a fost schimbată, și evident și modul în care Iisus este perceput a fost schimbat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Destul de interesant, poate o poți posta și pe aici pe TPU când o vei termina.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am să postez pe wattpad. Dar pe viitor plănuiesc să o trimit la o editură, deh acu sunt doar la început.

| T0T a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Dacă Isus e Dumnezeu cum se numește boala aia sau sindromul de vorbea cu el însuși pe cruce de zicea "Iartă-i Doamne că nu știu ce fac". Probabil schizofrenie? Eu cred că martorii caută mai multă rațiune în ce scrie în Biblie decât ortodocșii care devin penibili cu clopotele de juma de milion de euro și oase de morți pupate.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iisus a avut o natură umană și una dumnezeiască, dar având în vedere că nu ești creștin nu are rost să lungim discuția.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru T0T):

Dumnezeu Fiul s-a făcut om, în condițiile astea îi era inferior din unele puncte de vedere Lui Dumnezeu Tatăl (a și zis :Tatăl e mai mare decât Mine), Dumnezeu Fiul făcându-se om(inferior Lui Dumnezeu) a putut să-i spună Lui Dumnezeu(Tatăl) să-i ierte pe acei oameni. A răspuns Toma și I-a zis : Domnul meu și Dumnezeul meu (Ioan 20:28).Iisus nu-L corectează în nici un fel pe Toma, sunt multe alte versete care demonstrează dumnezeirea Lui Iisus. De două sute de ani au venit Martorii lui Iehova cu traducerile lor,, corecte '' și au schimbat toate învățăturile fundamentale ale creștinismului.

| T0T a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Deci erau diferiți. Așadar premisa ta cade, cum și era normal.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru T0T):

Dacă zici tu...

| VelaJohnny a răspuns (pentru Florin9Florin9):

happy Interesant argument al lui ZwielichToT. Doar nu era bolnav mental Isus. Si in Traducerea Lumii Noi scrie la fel „Răspunzând, Toma i-a zis: „Domnul meu şi Dumnezeul meu!""
Am o intrebare: daca Biblia numeste pe cineva „dumnezeu" inseamna ca e aceeasi fiinta cu Iehova Dumnezeu, Tatal lui Isus? Uite ce spune Psalmul 82:1 „Dumnezeu se aşază în adunarea Celui Divin,
judecă în mijlocul dumnezeilor"
Sau versetele 6, 7 „Eu am spus: «Sunteţi dumnezei
şi cu toţii sunteţi fii ai Celui Preaînalt.
Veţi muri aşa cum mor oamenii
şi veţi cădea ca oricare dintre prinţi!»"
Dumnezeu ii numeste dumnezei pe judecatorii Israelului, niste oameni. Versetele astea au fost citate de Isus in Ioan 10:35.

Am avut acum mult timp o discutie cu un user, care zicea ca e eronata Traducerea Lumii Noi, deoarece nu concorda cu cea Ortodoxa in Exodul 4:16, unde NWT spune „El va vorbi poporului în locul tău şi îţi va fi gură, iar tu îi vei fi Dumnezeu. "
Conform contextului, Dumnezeu vorbea cu Moise, Aaron urma sa vorbeasca in locul lui Moise, iar Moise ii va fi Dumnezeu.
Am facut cercetari, si ghici ce? Mai multe traduceri traduc in acest fel, precum American Standard Version, King James, Amplified Bible etc. si sunt traduceri recunoscute ca fiind de incredere. Cum am sustinut acum ceva timp, sustin in continuare, traducerile ale Bibliei in limba romana sunt cu mult inferioare, atat limbii romane din prezent, folosind un limbaj arhaic de acum doua secole aproximativ, dar si in ce priveste calitatea traducerii. Nu ma apuc sa argumentez asta aici. Cert e ca „dumnezeu" este un titlu, care se poate referi si la altcineva decat la Creator.
Isus e numit in Ioan 1:18 „dumnezeul unic-nascut", sau ma rog, poate nu exact cu cuvintele astea, depinde de traducere. In Isaia 9:6 este descris in mod profetic drept „Dumnezeu puternic", insa nu „atotputernic", cum e Tatal sau. Ce au in comun judecatorii Israelului, Moise si Isus? Cu totii l-au reprezentat pe Dumnezeul Atotputernic. Moise, fiind profet, a fost reprezentatul lui Dumnezeu pe pamant, vorbind in numele lui in fata oamenilor. Judecatorii aveau responsabilitatea de a judeca dupa normele divine, avand autoritatea primita de la Dumnezeu de a face dreptate, si despre Isus, cred ca toti stiu ca a fost trimis pe pamant sa predice oamenilor mesaje de la Dumnezeu, conform cu Matei 15:24
„Răspunzând, el a zis: „N-am fost trimis decât la oile pierdute ale casei lui Israel"."
Sau Luca 4:43 „Dar el le-a zis: „Trebuie să anunţ şi altor oraşe vestea bună despre regatul lui Dumnezeu, fiindcă pentru aceasta am fost trimis". "

Adica asta e concluzia logica, nu? Uite o alta afirmatie a lui Isus, conform cu Ioan 20:17 „17 Isus i-a zis: „Nu te mai prinde de mine! Fiindcă n-am urcat încă la Tatăl. Ci du-te la fraţii mei şi spune-le: «Eu urc la Tatăl meu şi Tatăl vostru, la Dumnezeul meu şi Dumnezeul vostru»"."
Ti-am zis si repet, studiaza Biblia cu atentie.winking

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Dacă Martorii lui Iehova dețin adevărul, de ce au apărut atât de târziu? Iisus i-a spus lui Pentru că Biserica (adevărată) nu va fi biruită de porțile iadului, de ce a permis Dumnezeu ca diavolul să-și bată jos de creștinism(umplândul cu erezii,
până la apariția Martorilor lui Iehova), de ce Dumnezeu a permis descoperirea adevărului abia la 1800 de ani de la înființare creștinismului ( de la moartea lui Iisus, Cel ce i-a învățat pe apostolii Lui adevăratul îndrumandu-i să-l răspândească)? Iisus spune o pildă despre grâu(adevăr) și nighină(erezie), se deduce faptul că grâul (adevărul) a fost primul, dacă Martorii lui Iehova reprezintă grâul, de ce nighina(ereziile) a fost prima?

| VelaJohnny a răspuns (pentru Florin9Florin9):

„ Iisus i-a spus lui Pentru că Biserica (adevărată) nu va fi biruită de porțile iadului" - unde scrie?
Faptele 20:29, 30 „Ştiu că după plecarea mea vor intra printre voi lupi asupritori, care nu vor trata turma cu tandreţe, şi că se vor ridica bărbaţi chiar dintre voi care vor vorbi lucruri denaturate ca să-i tragă pe discipoli după ei."
1 Timotei 4:1-3 „Totuşi, cuvintele inspirate spun clar că, în timpurile care vor veni, unii vor renunţa la credinţă, dând atenţie unor cuvinte inspirate care induc în eroare şi unor învăţături ale demonilor, prin ipocrizia oamenilor care spun minciuni şi care sunt însemnaţi cu fierul roşu în conştiinţa lor. Ei interzic căsătoria şi poruncesc abţinerea de la alimente, pe care Dumnezeu le-a creat ca să fie luate cu mulţumire de cei care au credinţă şi cunosc adevărul cu exactitate."
2 Tesaloniceni 2:3 „Nimeni să nu vă amăgească în vreun fel, pentru că ea nu va veni până nu va veni mai întâi apostazia şi nu se va dezvălui omul nelegiuirii, fiul distrugerii."
„ se deduce faptul că grâul (adevărul) a fost primul, dacă Martorii lui Iehova reprezintă grâul, de ce nighina(ereziile) a fost prima?"
Inchinarea adevarata a fost prima, e adevarat. Intre timp s-a degradat, insa daca dupa 5000 de ani spre exemplu, se depun eforturi pentru a se stabili cum a fost la inceput, nu inseamna ca se continua ceea ce s-a inceput? Nu vreau cearta sau discutii aiurea Florin. Stiu ca nu o sa duca nicaieri o discutie bazata pe contradictii. E alegerea fiecaruia ce sa creada, si iti respect decizia luata. Ti-am aratat versete din Biblie si ce spun ele, insa mai mult nu pot face, daca vrei, tine cont de ele, daca nu, ai liber-arbitru. Observ ca nu esti interesat prea mult de lucrurile astea. Iti arat ce spune Biblia despre subiectul trinitatii, si inapoi imi raspunzi schimband subiectul. Apreciez ca nu esti ca altii, pusi pe cearta. Repet, studiaza Biblia, si pune in practica. Cum ziceam acum ceva timp, o sa renunti la multe lucruri daca vei proceda astfel.

| VelaJohnny a răspuns (pentru VelaJohnny):

„ Iisus i-a spus lui Pentru că Biserica (adevărată) nu va fi biruită de porțile iadului" - unde scrie?
Am gasit, Matei 16:18. Pentru mine nu e de ajuns sa-mi spui ca scrie un anumit lucru in Biblie, arata-mi si unde il gasesc pe viitor.winking Interesant verset. E interpretabil in functie de convingerile personale. Daca o iei ca iadul este locul chinului vesnic, rezulta ca membrii ei nu vor ajunge pacatosi de neiertat care sa sufere tortura vesnica. Daca o iei ca iadul este locul unde figurativ merg toti mortii, si cei buni, si cei rai, inseamna ca ceea ce Isus a infiintat, va dainui vesnic. Ca argument ca in iad merg si cei buni, nu doar cei rai, astfel ca nu poate fi vorba de vreo pedeapsa divina cu tortura eterna, Faptele 2:31 din propria ta Biblie, cea Ortodoxa, arata ca Isus a fost in iad. Stim ca a fost fara pacat, deci ori e Dumnezeu nedrept, ori acolo a mers pentru a se odihni in moare cele 3 zile. Mai sunt pasaje biblice care arata ceea ce sustin. In fine, nu ma crede pe cuvant, cerceteaza singur Biblia.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Matei 16:18, nu vrei ceartă? Nu știu ce ți-a dat impresia că mă cert cu tine, poate felul în care te-ai gândit că aș rosti eu cuvintele dacă am fi față în față, dacă am fi față în față ți-aș vorbi calm(cel puțin teoretic happy ). Dar de ce Biserica a fost plină de erezii până la apariția Martorilor lui Iehova? (să zicem că adevăratul a existat dar a dispărut, așa cum Iisus a și spus, dar nu-mi pot imagina cum a putut Dumnezeu să permită ca Biserica să fie,, moartă '' (trupul Lui Hristos să fie mort) timp de mai bine de 1000 de ani. Cum e posibil asta? Iisus a spus că adevăratul va fi corupt dar n-a zis că va dispărea. Dacă Constantin cel Mare a pângărit Biserica Lui Dumnezeu (Crezul de la Nigeea și Constantinopol este de asemenea plin de erezii)deci nu-mi pot imagina că Dumnezeu a permis ca adevărul să fie pierdut ( creștinii făcând idolatrie și având concepte greșite) și abia după ce Biserica a fost moartă mai bine de 1000 de ani să apară din nou adevărul (Martorii lui Iehova) mi se pare absurd și ilogic.( Matei 20:28, de ce nu s-a ținut Iisus de promisiune?) Din pilda grâului și nighinei rezultă că adevăratul va fi corupt dar acesta va exista încontinuu(până la sfârșit, de ce a dispărut adevărul?) (poate m-am exprimat cam aiurea dar cred că ai înțeles ce vreau să spun).

| VelaJohnny a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Florin, o dam din subiect in subiect. Despre „de ce Biserica a fost plină de erezii" te poti documenta dintr-o carte de istorie a crestinismului. Psalmul 106:35 spune despre Israelul antic
„ci s-au amestecat cu naţiunile
şi au învăţat faptele lor."
O sa gasesti multe informatii de genul „sarbatoarea cutare au adoptat-o de la cutare", „invatatura aceea noua a fost promovata de cutare in crestinism" etc.
Cum ti-am aratat in mesaj, ouale rosii de pastele crestin si iepurele, pe care crestinii le promoveaza zilele astea provin din cultura veche germana, Ostara fiind zeita fertilitatii si aceste simboluri erau promovate in inchinarea adusa ei, chiar la inceputul primaverii fiind sarbatorita aceasta zeita. Ce treaba are moartea si invierea lui Isus cu zeita fertilitatii si simboluri ale acesteia? S-au inventat legende pentru a avea aparenta legatura, gen ca Marta a avut un cos de oua pe care a sangerat Isus, si voila. Raspunsul la intrebarea ta „de ce Biserica a fost plină de erezii" e ca nu a respectat 100% invataturile Bibliei, ci au adaugat in crestinism si alte invataturi, sarbatori si traditii. Daca un crestin din secolul I ar veni in secolul XXI, ar fi luat in ras de crestinatatea din prezent, fiind foarte diferit de ei.
„adevăratul a existat dar a dispărut" - adevarul a existat mereu. Isus a spus „Cuvântul Tău este adevărul" intr-o rugaciune adresata lui Dumnezeu, din Ioan 17:17. Toate eforturile unor oameni precum clerul din era medievala sau anumiti conducatori de a face ca Biblia sa nu fie citita de oameni au dat gres. Regele seleucid Antiochos Epipha, imparatul roman Diocletian si clerul catolic si nu numai s-au pus in calea raspandirii Scripturilor. Evident, fara influenta acestora, acesti conducatori isi puteau promova propriile interese politice si religioase. Insa Biblia a ajuns cea mai raspandita carte in cele din urma. Chiar daca nu era pus in practica, nu inseamna ca era pierdut. Multi oameni de-a lungul timpului au manifestat interes fara de Biblie si pentru promovarea invataturilor ei. Miguel Servet, William Tyndale, Francisco de Enzinas, Robert Morrison au fost ucisi de catre biserica pentru ca traduceau si puneau la dispozitia oamenilor Biblia. Daca crestinatatea de atunci se baza pe Biblie, de ce se fereau atat de mult spre a pune-o la indemana publicului, de parca reprezenta un pericol? Mereu au fost de-a lungul istoriei oameni care au promovat, atat cat au inteles si ei, invataturile Bibliei. Au inteles ca e vitala si ca oamenii trebuie sa o cunoasca, si si-au pus viata in pericol pentru asta, ceea ce arata ca erau sinceri.

| VelaJohnny a răspuns (pentru VelaJohnny):

Deci, adevarul nu a pierit niciodata, pentru ca Biblia nu a fost inlaturata, ci a fost doar sufocat de alte invataturi necrestine.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu cred că protestanții dețin adevărul, fiecare confesiune de (neo)protestanții a studiat aceeași Biblie(Cuvântul Lui Dumnezeu) dar au ajuns la concluzii diferite (păreri contradictorii sau chiar opuse de exemplu în privința :dumnezeirii Lui Iisus, existența raiului și iadului, nemurirea sufletului, etc) asta arată că și-au urmărit propriile interese (de exemplu până la apariția Martorilor lui Iehova (care zici tu că reprezintă adevărul) creștinismul a avut erezii gen :credea că Iisus este Dumnezeu, credeau în rai și iad, credeau în nemurirea sufletului (chestii care nu sunt luate de la păgâni ci sunt argumentate pe baza Bibliei) cam asta credeau creștini după anul 800 să zicem (cele 3 doctrine precizate mai sus) cred că Dumnezeu n-ar fi permis asta (ca creștinismul să stea în întuneric mai bine de 1000 de ani, plin de erezii(mă refer la ereziile apărute din interpretarea,, greșită '' a Biblie) de exemplu totul ține de interpretarea(corectă) unor versete, Dacă învățăturile voastre sunt corecte de ce nu au fost promovate și de alte confesiuni de protestanți? Toate confesiunile de protestanții ne invită să,, descoperim ce ne învață Biblia cu adevărat '' dar protestanții se contrazic între ei, (de exemplu i-am dat unui Martor al lui Iehova versetul unde se spune,, vor merge necredincioși la osândă veșnică (sau ceva de genu', cu precizarea că versetul face referire la iadul veșnic, și a sucit cuvântul,, veșnic '' prin nu știu ce traduceri și i-a rezultat că veșnic nu se referă la,, pentru totdeauna'' ci la o perioadă limitată de timp!) Totul se rezumă la interpretare versetelor(uni le interpretează după interesele lor). În concluzie faptul că (neo)protestanții au apărut atât de recent și faptul că se contrazic între ei mă face să cred că ei nu dețin adevărul (faptul că Martorii lui Iehova au prezis sfârșitul lumii și nu li s-a adeverit mă face și mai sceptic).

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Și încă o chestie, mi-a zis un martor al lui Iehova (am impresia că tot tu) că Dumnezeu nu a știut că Adam și Eva vor greși(deci nu e Atotștiutor), ceea ce mi se pare o mare prostie...

| VelaJohnny a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Avem dreptul la a detine convingeri personale si opinii fiecare, deci, ce pot sa zic de ale tale? Legat de unele chestii, doar pentru ca nu le intelegi nu inseamna ca sunt gresite. Si tu interpterezi exact ca multi altii, ti cont doar de versetele care par sa iti sustina convingerile. Legat de trinitate, cand sustii ca Isus este aceeasi persoana cu Tatal sau, nu iei in considerare versetele care arata ca Isus ii era un slujitor al lui Dumnezeu, sau ca il intreba de ce l-a parasit. Cand convingerile tale se vor baza pe intreaga Biblie, si aduci in discutie toate versetele care discuta despre acel subiect, nu doar pe cele care aparent iti sustin convingerile, nu pot decat sa iti strang mana pentru obiectivitate si sa iti dau crezare in ceea ce imi arati. Dar asa...scuza-ma dar nu iti pot da dreptate. Legat de „Dumnezeu nu a știut că Adam și Eva vor greși(deci nu e Atotștiutor)" e posibil ca eu sa fi spus ceva de genul. Faza e ca ceea ce ai inteles tu e „o mare prostie", nu ce am zis eu. Am adus argumente biblice, nu in favoarea faptului ca Dumnezeu nu ar fi atotstiutor, ci ca poate alege sa nu vada dinainte anumite lucruri. Nu vad sensul sa il dezbat iar doar pentru ca nu ai inteles, si in plus, daca nu esti obiectiv si ignori lucrurile care nu iti sustin convingerile, cu atat mai putin. I-am scris cuiva la alta intrebare ideea urmatoare: Organizatia noastra este imperfecta, fiind formata din oameni imperfecti. Asta nu inseamna ca a stat in loc, ci a facut progrese semnificative in timp. Legat de „sfarsitul lumii", fratii din vremea aceea, in zelul lor pentru a intelege anumite profetii, au facut greseli in intelegere. Totusi, daca te uiti in oglinda, vei vedea ca nici religia ta nu e perfecta, si ti-as putea arata lucruri mai grave comise de catre membrii ei sau de catre cler de-a lungul timpului. Observ ca vrei sa incheiem discutia, iar daca nu, sugerez eu asta. Am dezbatut destule, si cum banuiam de la inceput, nu merita. O zi faina Florin!

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu ignor ceea ce ai zis în argumentarea faptului că Iisus nu e Dumnezeu, ți-am citit argumentele dar le-am oferit o interpretare care cred eu că e ceea corectă (de exemplu și tu ști argumentele în favoarea faptului că Iisus este Dumnezeu, cum ar fi spusele lui :Eu și Tatăl una Suntem, faptul că nu crezi că Iisus e Dumnezeu asta nu înseamnă că ai ignorat versetul, doar i-ai oferit o interpretare pe care tu o consideri corectă, nu te obosi să-mi scrii cum interpretează Martorii lui Iehova acel verset, știu deja ).Nu cred că Dumnezeu are de ce să prefere să nu știe unele chestii, adica Adam și Eva l-ar putea acuza de ceva că a știut asta? Cred că se pot acuza doar pe ei că nu au ascultat. După ce Iisus a spus eu și Tatăl una Suntem evreii au luat pietre ca să-L omoare(au înțeles că El a spus că este Dumnezeu). Iisus și-a dat seama că evreii au înțeles că a pretins că este Dumnezeu dar nu și-a retras afirmația și nici nu lea explicat evreilor că nu este Dumnezeu, nici măcar apostolilor (cărora le explica clar ceea ce transmitea poporului) nu le-a spus că a vrut doar să sublinieze relația apropiată pe care o are cu Tatăl, nu propria Dumnezeire. Fiecare are dreptul la propriile opinii. Zi-mi de ce nu crezi în nemurirea sufletului. (dacă stau să scriu toate versetele care se referă la dumnezeirea Lui Iisus mi-ar lua mult, vrei să ți le scriu?)

| VelaJohnny a răspuns (pentru Florin9Florin9):

„Eu și Tatăl una Suntem" - hai sa mai vedem un verset, e vorba de Ioan 17:20, 21 unde spune „Dar nu numai pentru aceştia Mă rog, ci şi pentru cei ce vor crede în Mine, prin cuvântul lor, Ca toţi să fie una, după cum Tu, Părinte, întru Mine şi Eu întru Tine, aşa şi aceştia în Noi să fie una, ca lumea să creadă că Tu M-ai trimis."
Deci, si oamenii sunt una cu Dumnezeu si Isus, ceea ce inseamna ca este vorba nu de o trinitate, ci de o „politate", Dumnezeu fiind format din mai multe persoane. Totusi, versetul nu spune nimic de spiritul sfant. Deci, nu e vorba de nici o interpretare personala, eu tin cont si de versetul asta.
„Nu cred că Dumnezeu are de ce să prefere să nu știe unele chestii" - Geneza 18:20, 21, citeste din Biblia ta daca preferi „20 Aşadar, Iehova a zis: „Strigătul de plângere din cauza Sodomei şi Gomorei este, într-adevăr, puternic, iar păcatul lor este foarte grav. Sunt hotărât să cobor ca să văd dacă într-adevăr se poartă potrivit strigătului care a ajuns până la mine şi, dacă nu, voi şti"."
Ori Dumnezeu e prefacut din cand in cand, ori alege sa nu cunoasca dinainte anumite lucruri.
Ieremia 26:2, 3 „2 „Iată ce a spus Iehova: «Stai în curtea casei lui Iehova şi spune despre toate oraşele lui Iuda, de unde vin cei ce se pleacă la casa lui Iehova, toate cuvintele pe care îţi poruncesc să le spui. Să nu omiţi niciun cuvânt. Poate vor asculta şi se vor întoarce fiecare de la calea lui rea şi îmi va părea rău de nenorocirea pe care mă gândesc s-o aduc asupra lor din cauza răutăţii faptelor lor. "
Ai observat urmatoarele „Poate vor asculta şi se vor întoarce fiecare de la calea lui rea şi îmi va părea rău" spuse de Dumnezeu? Din nou, nu si-a folosit prestiinta pentru a vedea ce va fi in viitor. Doar pentru ca nu e logic pentru tine un lucru cu privire la Dumnezeu nu inseamna ca e imposibil. 1 Corinteni 1:25 „Fiindcă un lucru nebun al lui Dumnezeu este mai înţelept decât oamenii şi un lucru slab al lui Dumnezeu este mai tare decât oamenii."
Sincer, nu-mi gasesc satisfactie in discutia purtata. Se repeta acelasi proces la nesfarsit. Tu aduci o acuzatie, eu fac cercetari in Biblie sa iti arat contrariul. Acum sa incep si cu sufletul, de ce e muritor. Chiar ar fi degeaba. Uite un motiv bun, nu o sa se prinda nimic de tine din ceea ce iti explic, pentru ca tu nu faci cercetari in acest sens, cercetari cu adevarat, adica sa studiezi Biblia personal, sa tragi tu concluzii, astfel ca nu ma poti verifica decat de pe siteuri care vorbesc urat la adresa noastra despre convingerile noastre. Asta nu se cheama studiu, si banuiesc si eu ca asta e procedura ta. Deci, chiar te rog sa o lasam balta cu alte discutii.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Încă de la naștere până în prezent Dumnezeu a avut grijă de mine (mi-A salvat viața de multe ori), până acum 2 ani îi negam existența, dar am realizat că El există și e cel despre care vorbește Biblia, de atunci încerc să duc o viață în comuniune cu El(vreau sincer să fac voia Lui). Tu îmi recomanzi să citesc Biblia și să aplic ce citesc și de acolo să trag concluzia despre adevăr(Matei 7:17) această metodă a fost aplicată de toate confesiunile de protestanți, și a dat roade rele (fiecare confesiune a înțeles altceva) de asta uneori mă las în baza Bisericii Ortodoxe (fără să analizez singur unele lucruri), argumentele tale par plauzibilă dar datorită faptului că nu știu eu să aduc contra argumente din Biblie (sper să ajung și eu să-mi pot demonstra convingerile cu argumente din Biblie într-o zi ), în ortodoxie se pune mai mult accent pe practică decât pe teorie (adică degeaba ști că trebuie să ai iubire de Dumnezeu și de aproape dacă nu pui în practică) probabil dacă ai discuta cu un ortodox mai bine pregătit ar ști să-ți dea contra argumente. Faptul că Ortodoxia a existat din secolul 1 și nu a apărut pe parcurs +minunile care se întâmplă (Lumina Sfântă, Iordanul își întoarce cursul, minunile făcute de icoane, vindecări miraculoase etc) mă fac să cred că Biserica Ortodoxă reprezintă Adevărul, dacă te-am jignit te rog frumos să mă ierți, seară frumoasă...

| AndreiM77 a răspuns:

Multe, foarte multe. diferentele sunt chiar enorme. Daca ii studiezi putini pe martori, participi la o intrunire de-a lor, incepi sa vezi ca acesti oameni isi traiesc viata dupa normele si principiile bibliei, fara plusuri sau minusuri, exact dupa normele bibliei. (sunt multe guri care spun care spun ca biblia de la martori e diferita fata de a ortodoxilor, daca ei o biblie de la martori si o pui langa una ortodoxa vei observa ca sunt la fel, 2 diferente exista, in biblia martorilor apare numele lui dumnezeu Iehova, exact ca in manuscrisele originale si traducerile exacte ale lui Elias Hutter si multi altii si a II-a diferenta este aceea ca limbajul este unul actual, foarte usor de inteles, fata de o biblie ortodoxa care are un limbaj foarte greu de inteles, pot spune linisit arhaic). Si este extraordinar ca acesti oameni reusesc sa traiasca dupa aceste norme in aceasta lume care este degradata din toate punctele de vedere.