| strawberry03 a întrebat:

Cine cunoaste religia Martorilor lui Iehova? Ce credeti despre ea?

Răspuns Câştigător
| HDeNiSaR a răspuns:

Ce lucru greşit vrei să-ţi spună din moment ce nu este nici unul? ...toate acuzaţii nefondate...

35 răspunsuri:
| ZEU93 a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/......ui_Iehova, eu cred ca fiecare om are dreptu la o opinie e dreptul fiecaruia de a alege in ce crede si daca crede :D

| Claudiu2011 a răspuns:

De fapt nu e nici o religie.e o secta.toate sectele astea vor sa te atraga de partea lor ca ele le cunosc pe toate. sper ca nu te bagi intr-o secta din asta.baptisti evanghelisti martorii lui iehova prostiile astea de secte ademenesc oamenii cu lucruri folosite sau altceva lucruri materiale pentru a intra in zisa lor "biserica".nu faceti prostia sa intrati in secte.

| HTH a răspuns (pentru Claudiu2011):

Spune-mi un lucru gresit pe care il fac oamenii astia

| milan9 a răspuns (pentru HTH):

Numai un lucru greşit? happy sunt sute de erezii pe bandă rulantă...

Dar iată unul care le-a făcut posibile uşor şi pe celelalte:

Un simplu exemplu îl constituie ÎNDRĂZNEALA SAU IMPERTINENŢA "întemeietorului" sectei, Charles Taze Russel, cel care ajunsese să pretindă că inventatorii cultului ar fi mai presus de Scriptură, că "ORICINE CITESTE NUMAI Biblia AJUNGE IN INTUNERIC (!?!), pe cand cine citeste NUMAI scrierile lui Russel ajunge la adevar (!?!).

Din păcate, acest lucru nu s-a schimbat deloc pentru bieţii oameni prinşi în mrejele acestui cult. Doctrina lor se schimbă periodic prin broşurile care vin de la cartierul lor general din SUA!

| strawberry03 explică (pentru milan9):

Lasa-te de comentat, macar de-ai fi mai documentat, sa zici ceva util. Si eu scuip foc de pe nori roz.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru milan9):

Acelaşi răspuns l-ai dat şi în partea cealalta... altceva nu stii? lasa-te de meserie...
ştii ce sunt eu curioasă... Isus a spus " fără plată aţi primit, fără plată să daţi"
dragi vostri preoţi ortodocşi de ce mereu cer bani?! şi nu-mi spune acum ca să întreţină locaşurile că mai au un pic şi cad jos...

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Claudiu2011):

laughing laughing laughing laughing laughing
înca râd laughing laughing laughing laughing laughing
" ademenesc oamenii cu lucruri folosite sau altceva lucruri materiale pentru a intra in zisa lor "biserica"." ai nohh?
te-a ajutat imaginatia nu?
ce lucruri materiale omule bun? Da-mi exemple ca sunt curioasa!

| HDeNiSaR a răspuns (pentru HTH):

Ce lucru greşit vrei să-ţi spună din moment ce nu este nici unul? ...toate acuzaţii nefondate...

| basexcu a răspuns:

Religia ar trebui eradicata! e cea mai simpla forma de inlesnire a libertatii de gandire.

| LotusRadioactiv a răspuns:

La inceput ei iti dau impresia ca sunt crestini ca si tine, te iau pe ocolite cu multa grija, dar de fapt vor sa te faca adept al religiei lor.
Eu zic sa te indepartezi de ei si chiar daca stii ca nu este religia potrivita, insa tot iti petreci timpul cu acestia, pana la urma ajungi sa fii una de-a lor.
Acestia au diverse conceptii despre Dumnezeu, ei nu cred in Fecioara Mara, spun ca Iisus Hristos este doar un prooroc etc.
Pastreaza-ti integritatea, in functie de ceea ce spun inima si constiinta ta.
Multa sanatate happy

| RuxandraBianca a răspuns (pentru LotusRadioactiv):

Altu/alta care vorbeste fara sa stie...noi nu spunem ca Isus este un proroc, El este Fiul lui Dumnezeu. si pe maria de ce am slavi-o? ea ne-a mantuit? si la ce te referi cand spui "conceptii despre Dumnezeu"?
voi astia ortodocsi nu stit decat sa judecati in stanga si in dreapta, dar nu va uitati nicidecum la voi. religia voastra este perfecta...si cea corecta...

| HDeNiSaR a răspuns (pentru RuxandraBianca):

laughing doar nu aştepţi şi să-ţi răspundă nu?

| RuxandraBianca a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Sincer ma asteptam sa reactioneze... :-|

| HDeNiSaR a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Faci fată dezamăgiri? oh go on

| RuxandraBianca a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Nu stiu...nu cred...vai! cred ca sunt intr-o situatie grava! am nevoie neaparat de un psiholog. aceasta stare de tristete care ma tot macina, sunt in depresie. biata de mine crying
dar stai. cred ca mi-am revenit...

| HDeNiSaR a răspuns (pentru RuxandraBianca):

rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

| LotusRadioactiv a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Ha-ha, nici nu mai stiu ce am zis dar oricum am dreptate chiar daca as fi spus ca pamantul este cu susul in jos. Pentru ca nu stii sa dai replici cum trebuie. Pentru ca sunt agnostica, de fapt.

| milan9 a răspuns:

Dar e o mare diferenţă între a "solicita" şi a "primi", oricum mulţi sunt muritori de foame, cu nişte salarii de mizerie (statul oferă 40% din salariul impozabil din care se reţin 2 serii de taxe:

Este apoi o CATASTROFALĂ diferenţă, ca de la cer la pământ între ceea ce SE PRETINDE în neoprotestantism (şi protestantism ) şi ceea se oferă BENEVOL de către un creştin ortodox.

Un bugetar, cu 180.000.000 lei vechi în medie pe an (~1500 ron/lună), ar avea de plătit,, zeciuială" într-un singur an: 18.000.000 (!) Dar, curios, cei care plătesc zeciuială în alte culte nu se revoltă!
Se revoltă în schimb persoane ce nu au zeciuiala, dar se revoltă pentru a nu le aprinde celor morţi o amărâtă de lumânare...
Dar sunt gata sa scoata ochii tuturor preoţilor pentru că a fost şi el o data pe an la biserica si a dat un leu.

La noi, pe durata a câte zeci de generaţii (!?!) se întâmplă să oferă benevol aceşti bani un ortodox?

| strawberry03 explică (pentru milan9):

Nu vreau sa-i critic pe preoti, ca nu-s eu in masura, dar foarte multa lume e nemultumita din cauza lor, tocmai pentru ca cer bani, ori nu au un comportament chiar exemplar. Si nu stiu cum e in alte culte, dar noi nu pretindem bani, chiar deloc. Cum zicea si DeniSukaDeny, porunca lui Isus a fost tocmai de a da fara plata. Si nici mie nu mi se pare normal sa se cheltuiasca sume enorme la slujbe de inmormantare, ori sa dai 6 lei pentru o lumanare. Faptul ca oamenii au sentimente religioase si simt nevoia de a aprinde o lumanare, bravo lor. Dar ei raman dezamagiti ca si in lucruri marunte trebuie sa plateasca. Atunci omul nici gand sa dea bani din placere ori de bunavoie, el da din obligatie, ori de rusinea celorlalti. Ceea ce nu e chiar normal.

| milan9 a răspuns (pentru strawberry03):

Frumos ce spui tu, si anume de a da fără plată. Spre exemplu de ani de zile (să nu spun zeci) merg in fiecare sarbatoare la Biserica, fac pomeniri duminica, si pot sa spun ca am intrat in 70-80 de biserici la Liturghie, dar NICIODATA vreun calugar sau preot nu mi-a cerut bani pentru rugaciunea la care am asistat sau diferitele sfintiri la care am luat parte… (asta desi el nu are salariu de la stat (decat 40 % din care i se ia aproape totul pentru două serii de impozite- toate catre stat si cele catre episcopie)…

Nu trebuie sa generalizam pentru ca nu la multi lise poate reprosa faptul ca nu au un comportament chiar exemplar.

Spui ca in culte nu se pretind bani, dar TOATE CULTELE PLATESC ZECIUIALA. Deci cum se impaca lucrurile?

Nu stiu ce ai auzit de "taxe", dar iată, la astfel de evenimente (gen casatorie, funeralii), funeralii de exemplu, taxa este cerută de la episcopie, şi este din câte ştiu de aproximativ 300 ron.
Am avut acum o lună un caz chiar pe scară pentru care familia a dat 300 ron pentru serviciul religios. Această taxă fiind "convenţia" şi "rezolvarea" prevăzută de către stat pentru completarea salarizării preoţilor cărora statul nu le dă decât 40% (şi doar din cel BRUT din care se scad apoi toate impozitele). La urma urmei, aceşti 300 nu rămân la preot.

Vecina respectivă spunea cu părere de rău că a primit chitanţă pentru acei 300 (care ajung la episcopie), dar preotului nu i-a lăsat nimic în plus (iar acesta bineînţeles că nu a solicitat şi nu s-a uitat urât la ea – deşi este vorba de cel cu funcţia mai mare din oraş)
În general problema cu înmormântarea este aceea că în afară de această sumă, 300ron, familia cheltuieşte cu mult mai mult (în acest caz cheltuielile s-au ridicat la 5000 ron – s-a folosit un local), pe toate celelalte cheltuieli, cu groparii, cu cei care l-au spălat, cu sicriul, crucea, coroanele, cu masa şi pomenile corespunzătoare, etc. Ori, aproape întotdeauna se scot ochii preotului şi se face caz astfel de un singur aspect, mai puţin semnificativ în comparaţie cu restul cheltuielilor.

Pe o lumanare nu ai cum sa dai 6 lei happy, ci 0, 6 lei (doar nu te referi la cea de un kg!)

| strawberry03 explică (pentru milan9):

M-ai inteles gresit, in legatura cu alte culte. Am spus pur si simplu ca nu stiu cum e in celelalte (ex: Penticostali, Adventisti), e probabil sa se plateasca si acolo, nu stiu. Si de fapt, nu sunt cazuri generale in care oamenii se plang ca li se cer bani. De fapt, cazurile rare sunt cele in care preotii cu capul pe umar sunt rezonabili. Dar eu intalnesc la tot pasul persoane care se plang si care imi dau cazuri concrete. E adevarat ca mai sunt preoti care doresc sa faca intr-adevar ce este bine. Insa din pacate sunt putini, iar asta nu-i sprijina pe oameni. Si nu, sunt lumanari la 6 lei. Am fost la o manastire impreuna cu o profesoara si a vrut sa aprinda o lumanare. Erau mai mici la 3 lei si mai mari la lei. Si da, erau 6 lei, nu 0, 6 bani. Oricum, nu asta conteaza. Cred la urma urmei ca cel mai important e sa facem noi ce ne pretinde Biblia, adica sa dam fara plata, indiferent de ce ar face altii.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru milan9):

Cum vroiai să-ti răspund dacă nu-mi apare nici o înștiințare pe mail? şi m-am saturat să urmăresc atâtea întrebări.

ana a spus tot ceea ce era de spus.
Nu îi critic.Doar ca noua nu ne cad bani din cer. Nu cred ca ai spus vreodată "stai un pic sa aduc o găleata, să o pun la streașină sa se umple din nou cu bani ca i-am terminat pe ceilalți" sau " stai sa iau grebla sa-i strâng de pe câmp"...
Ai spus vreodată cuvintele astea? nu! De ce? Pentru ca muncești pentru bani ăștia! Dar ei de unde si-au scos vilele alea-din munca cinstita?
Dar de ce in fiecare an, preotul merge de doua ori pe la oameni? si nu pentru a vedea ce mai fac ci pentru a le cere bani-si daca nu le dai tare mult iti arunca o privire ca zbori prin peretii casei.
apoi la înmormântări-ca sa tina slujba aia - cat trebuie sa platesti?

ce benevol? daca ii intrebi spun : Dar daca vecina mea i-a dat eu cum sa nu-i dau ca ma fac de rusine...
Multi nici de asta nu mai merg la biserica- ca pentru a merge la biserica iti trebuie geamantanul de bani dupa tine!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Denyer, cu geamantanul şi cu toate alea eşti mai mult decât tendenţionasă. Lipsa de bună boinţă se vede din spaţiu mai ceva ca zidul chinezezc sad!

E o mare diferenţă între a "solicita" şi a "primi".

De ce primesc? Pentru că şi apostolii au primit. De ce mai primesc? Pentru că au familii ( (oricum mulţi sunt muritori de foame, cu nişte salarii de mizerie - statul oferă 40% din salariul IMPOZABIL din care se reţin 2 serii de taxe -toate către stat şi cele către episcopie) pentru care sunt responsabili. Apoi mai primesc şi pentru că nu e păcat să primească, aceasta fiind o putere virtuală de a face şi el la randul sau bine. Cu 0 potenţial financiar nu poţi face chiar orice faptă bună…

Şi mai spuneam că statul oferă 40% din salariul impozabil, deşi convenţia în urma confiscării bunurilor bisericilor şi mănăstirilor de către Cuza, a fost ca preoţii să fie ulterior plătiţi de către stat (dar din acea sumă se reţin TOATE impozitele -cât pentru un salar integral: C.A.S., pensie, şomaj, etc... )

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Este apoi o CATASTROFALĂ diferenţă, ca de la cer la pământ între ceea ce SE PRETINDE în neoprotestantism (şi protestantism ) şi ceea se oferă BENEVOL de către un creştin ortodox.

Un bugetar, cu 180.000.000 lei vechi în medie pe an (~1500 ron/lună), ar avea de plătit,, zeciuială" într-un singur an: 18.000.000 (!) Dar, curios, cei care plătesc zeciuială în alte culte nu se revoltă!
Se revoltă în schimb persoane ce nu au zeciuiala, dar se revoltă pentru a nu le aprinde celor morţi o amărâtă de lumânare...
Dar sunt gata sa scoata ochii tuturor preoţilor pentru că a fost şi el o data pe an la biserica si a dat un leu.

La noi, pe durata a câte zeci de generaţii (!?!) se întâmplă să oferă benevol aceşti bani un ortodox?

| HDeNiSaR a răspuns (pentru milan9):

Ai mai dat asta o data! vrei ca sa o învăț pe de-rost. noh stai ca acum-dar nu promit ca pana maine nu o uit laughing

| milan9 a răspuns:

Doar 28 mil de lei inseamna un profirt de 1217 ron de persoana avand in vedere ca sunt 23000 de preoti si calugari (calugarite) la noi in tara. Mie mi se pare incredibil de putin. Mai ales pentru o institutie ce are 2000 de ani de existent in spate.

1217 ron profit pe an inseamna salariul tau pe o luna. De asta am spus ca sunt "muritori de foame" dar nu mai crezut.

Şi ai vazut suma acordata initiativelor sociale este DE DOUA ORI MAI MARE DECAT acel profit annual, care VA REPREZENTA BUGETUL pentru anul imediat urmator…

Iar patriarhia are (dupa cum mentioneaza si filmuletul) o serie intreaga de ateliere, de fabrici de obiecte, ateliere de sculptura, picture, restaurare, facultati si seminarii in care 20-30 000 de elevi si studenti platesc taxe de scolarizare, etc…

| HDeNiSaR a răspuns (pentru milan9):

Stii ce ar trebui tu sa te faci?
avocat - ti s-ar sta de minune!

| milan9 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Uneori poţi fi tare simpatică! happy

| HDeNiSaR a răspuns (pentru milan9):

Hei hei hei... eu sunt simpatică întotdeauna nu doar uneori :) dar multumesc totusi
dar asta nu te scapă de asta:
http://www.google.ro/......http?/url

| strawberry03 explică (pentru HDeNiSaR):

laughing Buna asta!

| HDeNiSaR a răspuns (pentru strawberry03):

Stiuuu!
la Biserică se ofera MOARTE DE VÂNZARE!

| gigite a răspuns:

Intreaba-l pe Mihai Gadea, la Antena 3!

| Sergiu_1493 a răspuns:

Sunt in potriva

| fllu07 a răspuns (pentru Sergiu_1493):

Analfabetule. nici nu stii sa scrii dar esti in potriva laughingrolling on the floor

| strawberry03 explică (pentru fllu07):

laughing Da, e in potriva, lasa-l sa fie.