| SaveTheNature a întrebat:

Cateva miliarde nu se boteaza caci nu stiu de asa ceva.si ei vor ajunge in iad?

57 răspunsuri:
| Bia_8599 a răspuns:

Stiai ca talharul de pe cruce a mers in rai fara sa fii fost botezat?

| SaveTheNature explică (pentru Bia_8599):

Nu! Dar mi-ai luat o piatra de pe inima daca e adevarat.pentru ca nu cred ca Dumnezeu ar fi atat de nedrept incat sa nu primeasca in rai oameni milostivi, fara de pacatsi care se caiesc de pacate.

| Esperança a răspuns (pentru SaveTheNature):

Intra-devar,talharul a ajuns in rai fara sa fie botezat,dar era alta situatie. Era in imposibilitate de a se boteza. Tu trebuie sa intelegi ca in momentul in care te botezi nu doar devii membru intr-o biserica si apartii unui cult,apartii Lui Dumnezeu si daca tu vezi in regurile cultului lucruri neplacute, nu le respecta.Tu trebuie sa te conformezi Bibliei,Cuvantul lui Dumnezeu, sa implinesti lucrurile lasate scrise de El si sa intelegi ca actul botezului in sine nu te tine legat de o confesiune religioasa anume. Este alegerea ta de a te boteza, pentru a face doar parte din Biserica Lui Hristos pe pamant si ati da dreptul de a ajunge in cer. Dar pe tine ce te impiedica sa te botezi?

| AragorN88 a răspuns (pentru Bia_8599):

Da, dar asta inseamna ca nu conteaza ce faci in viata asta (rele sau bune), ci trebuie sa fii destul de credul sa crezi ca exista Dumnezeu si ca Iisus e fiul lui.

| SaveTheNature explică (pentru Esperança):

Botezul este bun,este de la Dumnezeu, Biblia tot de la Dumnezeu dar exista multi oameni care chiar nu stiu de ele, sau au alte invataturi, si vor muri nebotezati.Nu pot accepta ca vor ajunge in iad.Nu pot.Nu toti nebotezatii vor ajunge in iadsad:sadDumnezeu este prea bun sa se poata intampla asasad

| Esperança a răspuns (pentru SaveTheNature):

Isus Hristos spune " Din pricina necunostintei voastre ve-ti pieri"

Nu vor avea nici o scuza deoarece Evanghelia va fi auzita de orice faptura. Asa ca stai linistit ca si ei aud, dar nu cred. Deci cine e de vina?

| SaveTheNature explică (pentru Esperança):

Traind in anglia am avut ocazia.sa ascult atatea invataturi si sa vad taria cu care cred ceilalti in religiile lor, si Sunt atat de multe religii.Si stiu sigur ca aproape toti vor muri in religia lor.Nu vor pieri, dumnezeu este bun si ii va ajuta sa se caiasca de pacatele lor.Si mai cred ca Dumnezeu nu tine cont de religie, ci de bunavointa omului.De cei care isi iubesc aproapele ca pa ei insusi, si pe Dumnezeu din toata inima! Religia e nimic, e traditie.

| Esperança a răspuns (pentru SaveTheNature):

De acord cu tine in legatura cu religia. toate religile au defecte. si iti mai zic un singur lucru Dumnezeu mai mult decat orice,iubeste omul,iar daca omul se intoarce la Dumnezeu,crede si il accepta in viata lui si traieste dupa principiile Lui Dumnezeu da ajunge in cer. Daca acel om isi da seama pe pamant ca Dumnezeu e unul singur,viu si adevarat atunci da,ajunge in cer. Dar daca omul respectiv moare necunascundu-l pe Dumnezeu si necrezand in El... stiu un singur lucru omul isi alege unde vrea sa mearga Iad, sau Rai. Dumnezeu ar vrea ca toti sa ajunga in Rai, dar El nu obliga pe nimeni sa traiasca in conformitate cu Cuvantul Sau! Iti spun eu ca Dumnezeu plange cand omul pacatuieste.Cu Dumnezeu nu te poti juca cum vrei... daca El zice ca nimic neintinat nu va intra in Imparatia Cerurilor, pai nu va intra.Cuvantul Sau e DA si AMIN!

| Esperança a răspuns (pentru SaveTheNature):

Hai sa-ti dau un exemplu:
Sa zicem ca tu ai casa mare,frumoasa,sclipitoare,impecabila, zugravita in alb, tot ce e in e este alb imaculat. La usa ta vine un om murdar, plin de noroi, funingine si vrea sa intre in casa ta.
Tu ce faci, il lasi sa intre asa cum e, sau ii dai un loc unde sa se spele, ii dai haine curate si apoi il lasi.
Care varianta o alegi?

Te rog sa-mi raspunzi la intrebare.

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru SOLDIER):

Faptele noastre bune inaintea Lui Dumnezeu sunt ca o haina manjita! Poti face fapte bune cate vrei. Daca nu Il cunosti pe Singurul Dumnezeu Adevarat in zadar! Eu Il pot pune pe Dumnezeu meu la incercare ca sa arat altui om ca El exista si o sa il pun si pe el si sa vedem care exista si care nu.

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru SOLDIER):

Tu prin toate raspunsurile pe care mi le dai imi dai dovada de necunostiinta! nici nu stiu de ce imi raspunzi la raspunsurile pe care eu le-am dat unui om care cunoaste cand tu nici macar nu crezi? Si eu m-am nascut intr-o religie si acum sunt in alta religie. De ce? Pentru ca aici l-am cunoscut cu adevarat pe El.
Mergi prima data intr-o biserica unde Dumnezeu lucreaza, face minuni si dupa aceea mai stam de vorba ok?

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru SOLDIER):

Pai ce puteai sa zici si tu? Cand ti se cere sa mergi intr-un loc bagi diferite scuze si motive pentru ca iti este teama ca nu cumva sa fie adevarat ceea ce zic. Eu pana acum nu am vazut in religia mea popi homosexuali, pedofili...etc. Si daca pana acum am avut o parere cat de cat buna despre tine, fata de alti atei de pe site, se pare ca m-am inselat.
Si nu in ultimul rand sa mai spun ca prefer sa raman "proasta" cum sunt decat "destept" ca tine!
Numai bine iti doresc. Bye!

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru SOLDIER):

Stiam ca esti antipaticul care are vreo 7 conturi.

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru SOLDIER):

Daca asa ti s-a parut tie ca sunt fanatica ignoranta nu pot contesta nimic

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru SOLDIER):

Merci,se vede ca ai o inima mare.

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru SOLDIER):

Eu nu-mi amintesc sa fi zis ca a fost prima religie de pe pamant... iar daca am zis ceva de asta a fost faptul ca dupa inaltarea lui Isus la cer s-au format religia catolica si ortodoxa.

Răspuns utilizator avertizat
| Varahil a răspuns (pentru SOLDIER):

Raspuns perfect.Ma impresionezi, man, da' asa e!

Răspuns utilizator avertizat
| Varahil a răspuns (pentru SOLDIER):

Te rog sa ma scuzi.Am avut ceva probleme cu browserul,si s-a conectat gresit. Aveai un raspuns in care puneai accentul pe faptele bune ale omului, si nu pe apartenenta lui la o religie, si mi-a placut tare mult.Nu stiu de ce a aparut raspunsul aici.Scuze din nou.

Răspuns utilizator avertizat
| Varahil a răspuns (pentru SOLDIER):

Da,fanatismul e o plaga, si nu ma refer numai la cel crestin.Cred ca D-zeu se uita la sufletul omului,la intentii, la sentimente, la ganduri.e mult mai complex decat credem noi.Si chiar doreste sa rasplateasca pe fiecare, sa bucure, sa ajute pe fiecare.nu numai pe unii.
Cat despre vodca, multumesc, da'eu...intelegi tu!

Răspuns utilizator avertizat
| Varahil a răspuns (pentru SOLDIER):

Nope.La cate boacane am facut azi din cauza calculatorului, numa' asta mai lipseste.glumesc,normal.Nu obisnuiesc.Mersi,oricum.

Răspuns utilizator avertizat
| Varahil a răspuns (pentru SOLDIER):

Alaways Coca-Cola!:-D

| barbattttt a răspuns:

Mantuire nu se face prin botez, botezul este marturie inaintea oamenilor si inintea Lui Dumnezeu.

| SaveTheNature explică (pentru barbattttt):

Presupunem ca viata ta este pasnica fara pacate,si simtamintele tale te fac sa fii milostiv,iertator,curat, dar ca dealungul vietii nu te-ai botezat, pentru ca religia ta te invata ca nu e necesar sa te botezi.Vei ajunge in iad? DA.sau NU?

| barbattttt a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu, daca traiesti o viata de nepihanire. Botezul este un semn ca esti cu Dumnezeu cum era si pentru Avraam taierea imprejur, el tinea legea Lui Dumnezeu si facea voia LUI.

| SaveTheNature explică (pentru barbattttt):

Deci toti cei nebotezati vor ajunge in IAD. Toti? ex(un copil de 5 ani)

| barbattttt a răspuns (pentru SaveTheNature):

NU, nu vor ajunge in iad; am nadejdea ca Dumnezeu stie ce sa faca!

| SaveTheNature explică (pentru barbattttt):

E devarat xa talharul de pe cruce a mers in rai desi nu era botezat?

| barbattttt a răspuns (pentru SaveTheNature):

EU cred ca da, pentru ca Dumnezeu iarta pe oricine vrea sa fie ierta si oricare ti-ar fi pacatele El ti-le iarta daca crezi inEL.
PACEA DOMNULUI fie cu tine!

| SaveTheNature explică (pentru barbattttt):

Multumesc de raspuns.E un raspuns care ma face sa cred ca Dumnezeu nu tine cont de Religie Dumnezeu tine cont de sufletul omului.

| DenisejUSTmE a răspuns (pentru SaveTheNature):

Da, a mers.Pana sa moara talharul (fiind nebotezat) Isus I-a spus:Tu, astazi vei merge cu mine in rai, deoarece a crezut in El si daca cineva te rastingneste pe o cruce in cateva zile esti mort.Si oricum talharul nu mai putea sa se boteze.

| William a răspuns (pentru SaveTheNature):

Simplul fapt ca nu te-ai botezat este un pacat (pacatul primordial de care scapam la botez).

| DenisejUSTmE a răspuns:

Se poate si probabil ca da.Fiindca in Biblie spune :cine crede se boteaza, iar cine nu crede si nu se boteaza, vafi osandit(pedepsit).In Biblie spune asa ceva, iar cei care citesc Biblia o sa vada ca asa scrie dar ei sunt nepasatori si nu implinesc Cuvantul lui Dumnezeu.Copiii nu se boteaza de mici.De la 14 ani in sus.Atunci cand este(un copil) gata sa marturiseasca pe Isus Hristos ca si Mantuitor al inimii sale, atunci trebuie sa faca pregatire speciala(Caticheza) si sa se boteze daca trece. Sper sa fi inteles ce ti-am spus! Domnul sa te bincuvinteze!

| Adrian4123 a răspuns:

Poi da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci nu este nevoie sa mergi la bise si sa faci botezul trebuie doar sa fi bun si fara pacate multe

| Esperança a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu asa faci?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Esperança):

Da

| Esperança a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am stiut ca si ateii sunt preocupati sa nu aiba multe pacate... dar ma intreb de ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Esperança):

Sa nu ajungem in iad sa ne mance bau bau

| lifeisperfekt a răspuns:

Da.In primul rand pentru ca este un mare pacat sa nu fii botezaat, sa nu mergi la biserica. Tatal meu este preot si poti avea incredere ca eu stiu lucrurile acestea.Este un mare pacat sa stai nebotezat.Eu zic ca acei oameni ajung in iad, dar numai Dumnezeu stie.Ma bucur daca ti-am putut fii de ajutor happy

| SaveTheNature explică (pentru lifeisperfekt):

E u cred in Dumnezeu! insa nu voi crede niciodata ca miliarde de oameni ce mor nebotezati,vor ajunge in iad! Pentru ca sunt multi care se nasc cresc si mor, fara sa stie nici macar ce inseamna cuvantul"botez", unii mor la 4 ani, altii la 5.Altii pur si simplu mor asa cum s-au nascut-nebotezati!

| lifeisperfekt a răspuns:

Pai tu la cati ani te-ai botezat? Un copil trebuie botezat pana la maxim 2 ani.Te rog sa ma crezi ca eu stiu mai bine ca tine pentru ca tatal meu este preot si eu cred in Dumnezeu. Daca un copil este pe moarte exact dupa nastere trebuie sa fie adus repede un preot pentru al boteza.Asa este cel mai bine.Este mare pacat ca un copil sa moara nebotezat.Fie ca a murit la nastere, fie ca a murit la 1, 2, 3,4,5,ani si asa mai departe… el trebuie botezat pentru ca daca nu este botezat ajunge in iad.Si copilul avortat tot tot in iad ajunge sa stii.Crede-ma ca eu stiu deoarece tatal meu mi-a spus si n-as avea de ce te minti. Poate tie nu ti se pare corect dar daca Dumnezeu asa a dat sa fie asa este si sa stii e mare pacat sa te ‘’opui’’si sa nu cerzi.Eu sper ca am reusit sa te fac sa intelegi sis a stii ca asa este cel mai correct, eu n-as avea de ce te minti.

| ΛᄂΣX a răspuns:

Daca nu ai auzit de crestinism ortodox Dumnezeu te judeca dupa faptele din viata, dupa sufletul tau etc...

| SaveTheNature explică (pentru ΛᄂΣX):

Si daca auzi si de ortodoxism,si de catolicism,si de evanghelism,si alegi evanghelismul? Vei ajunge in iad? E posibil asa ceva? Am intalnit evanghelisti atat de bun atat de milostivi,dar si protestanti atat de buni si atat de caldurosi, oameni ce nu ar face nici un rau nimanui. Oare vor ajunge in iad? pentru ca au ales gresit? sau pentru ca s-au nascut asa, sau pur si simplu asa le spune inima.Cum ar putea Dumnezeu sa nu-i accepte si pe ei pentru ca nu sunt ortodiocsi? Nu. Dumnezeu ne iubeste prea mult pe toti locuitorii pamantului incat sa faca diferente de religii.

| ΛᄂΣX a răspuns (pentru SaveTheNature):

Inteleg ce vrei sa spui. Intreaba un preot sau un profesor de religie.Intr-adevar e un lucru destul de ciudat. Daca nu alegi corect ajungi in iad...Ma rog... E un lucru totusi nedrept. Am sa ma interesez mai mult si am sa iti spun daca voi afla.happy

| DenisejUSTmE a răspuns (pentru SaveTheNature):

Numai Dumnezeu stie ce sa faca cu fiecare in parte! Si cred ca ar fi bine sa nu mai discute nimeni pe tema asta, pentru ca nimeni nu stie ce se va intampla. Daca tu crezi in Dumnezeu si vei face voia Lui astfel incat sa ajungi in rai, cand vei fi acolo o sa stii chiar totul si atunci o sa fii lamurit! Pe curand!