| sanovita a întrebat:

Caut duhovnic bun in Oradea! Ma puteti ajuta? Daca stie cineva, rog sa-mi spuna!
Cer seriozitate si foarte multa sinceritate!

4 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Vezi mai întâi dacă o fi cineva din Oradea pe aici...

Răspuns utilizator avertizat
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Trebuie tu sa cauti. Hristos a zis "cauta si vei gasi, bate si ti se va deschide".
Nu sinceritatea este o caracteristica a unui duhovnic. E nedrept sa clasificam duhovnicii ca "duhovnici slabi si duhovnici buni" deoarece prin toti lucreaza Duhul Sfant.

Iti recomand sa cauti si sper sa gasesti unul care sa te indrume spre Dumnezeu.

| sanovita explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Eu nu caut sinceritatea la un duhovnic si nici calaloghez un duhovnic bun sau rau ci doresc unul care sa ma calauzeasca, sa-mi dea sfaturi la orice problema as intimpina si cum sa trec peste probleme, ispite,..., in fine, peste toate obstacolele pe care le intampina omul in viata de zi cu zi. Preotul la care sunt cu NIMIC nu ma ajuta. Am cautat dar nu-mi permit decat in orasul meu si nu stiu nici eu cum sa mai caut, care ar fi criteriile sau cum sa-mi dau seama ca respectivul preot poate sa-mi fie duhovnicul meu!