| dany248y a întrebat:

Ce alimente nu trebuie consumate cand este post? dau funda

Răspuns Câştigător
| CalinBerindean a răspuns:

Depinde de ce religie esti... daca esti Crestin ortodox sunt interzise lactatele, carnea, ouale,

14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Logica.

| dany248y explică (pentru NOname):

Esti naiva.inteleg ca esti atee/u

| NOname a răspuns (pentru dany248y):

Sigur că da, eu sunt cea naivă.

| dany248y explică (pentru NOname):

Da

| dany248y explică (pentru NOname):

Da ce credeai ca eu sunt

| robby212 a răspuns:

Buna seara!

Daca tii post, alimentele care nu se consuma sunt cele de origine animala :lapte, carne, oua (si derivatele, branza, mezeluri etc). Daca mananci ceva de la magazin, sa te uiti pe eticheta sa vezi ce contine, ai grija ca laptele praf nu este de post, nici zer praf.Dar, cel mai bine e sa nu consumi de la magazin (dulciuri si altele), postul curat se tine numai cu alimeste de origine vegetala, fara suc, doar cu apa.

Numai bine, Doamne ajuta!

| Fatamuntilor a răspuns:

Alimente de origine animala:carne, branza oua precum si derivate.

| Grimmjow69 a răspuns:

Pai. de obicei a tine post inseamna a te abtine la ceva pentru a te mantui, pentru a-ti vindeca sufletul, ca o jertfa pentru Dumnezeu. depinde de ce religie esti... daca esti Crestin ortodox sunt interzise lactatele, carnea, ouale, daca esti Catolic poti manca lactate si oua in afara de carne. nu stiu daca e bine, asta stiu eu, mai cauta si tu!

Răspuns utilizator avertizat
| gingergirl1 a răspuns:

Eu stiam ca nu se manamca alimentele pe baza de animal! adica ouale, carnea, laptele s.a thinking

| Vi003 a răspuns:

Pe vremuri nu se consuma nici ulei de masline pentru ca era pastrat in "butoaie" din piele de oaie, deci era "spurcat". Acum se pastreaza in sticle din plastic si se poate folosi. Fiecare are dreptul sa se supuna, sau nu, rigorilor postului.

| IonutzWoW a răspuns:

Sincer sa fiu, de cand am cercetat, am devenit un agnostic convins si iti pot spune ca de atunci nu am mai tinut post si ma simt mai bine ca niciodata. Eu zic sa terminati cu prostiile astea, cu postul!

| Rainbowling a răspuns:

Alimente care incep cu C!
De ex. castraveti, cas, ciorba, cartofi caise cirese, si bineinteles nelipsitul CARNATZ!

| Cxena a răspuns:

Alimente ce nu trebuie consumate cand este post sunt cele de origine animala: carne, branza oua, etc. sau de "dulce" cum spun bunicile noastre, care stiu cel mai bine (dulce neisemnand zahar)