| florin1979 a întrebat:

Ce are in plus religia penticostala fata de religia ortodoxa si ce determina unii oameni sa imbratiseze acest cult?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu lasa libera arbitru fiecarui om in parte.Nimeni nu te poate obliga sa faci ceva ce nu doresti.Alegerea ne apartine.Sa stii ca nu o denominatiune ne mantuieste,nici o confesiune, ci o relatie personala cu Dumnezeu, o viata traita dupa Cuvantul Lui.Sa nu ne inselam singuri. Dumnezeu nu ne va intreba tu din ce confesiune ai facut parte?, Ci, ce ai facut pentru mine, cum ti-ai trait viata pe pamant?

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Religia penticostala este mai stricta,incearca sa traiasca mai aproape de Dumnezeu,nu accepta alcoolul, tutunul, imoralitatea.

| Rapunzell a răspuns (pentru EmaS):

Nici ortodoxia nu le accepta, dar oamenii nu sunt constransi, ci sunt liberi sa aleaga. Apoi, in functie de alegerile facute in mod liber si rational, vor fi judecati. Sectele te tin in frau furand vointa libera lasata de Dumnezeu omului.

| EmaS a răspuns (pentru Rapunzell):

Dumnezeu lasa libera arbitru fiecarui om in parte.Nimeni nu te poate obliga sa faci ceva ce nu doresti.Alegerea ne apartine.Sa stii ca nu o denominatiune ne mantuieste,nici o confesiune, ci o relatie personala cu Dumnezeu, o viata traita dupa Cuvantul Lui.Sa nu ne inselam singuri. Dumnezeu nu ne va intreba tu din ce confesiune ai facut parte?, Ci, ce ai facut pentru mine, cum ti-ai trait viata pe pamant?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

,,...ce determina unii oameni sa imbratiseze acest cult?''
Ajutoarele materiale.

| Bia_8599 a răspuns:

Unii vorbesc aici ¨din auzite¨ sau dupa una sau doua exemple vazute sau dupa ce cred ei, fara sa stie mai nimic despre penticostali.
Crezul Cultului Penticostal
http://cristianet.fr/....../index.php

Si pentru cei care vor sa urmareasca live sau din arhiva un program dintr-o Biserica Penticostala http://www.elim.ro/

| justitiarul a răspuns:

Sunt marea majoritate oameni cu o situatie materiala disperata care vad in aceasta religie un fel de ajutor divin, fiind adevarat intr-o oarecare masura pentru ca primesc tot felul ajutoare materiale.Ma refer la romani!
In strainatate proabil ca adera la aceasta religie doar pentru ca au convingeri puternice dar imaginea pocaitului roman e urmatoarea:sarac lipit,femeile cu batic in cap nu prea impacate cu igiena, cu multi copii, preferand cersitul pe la biserici in locul unei munci oneste.E adevarat ca si saracia actuala a Romaniei ii impinge pe multi sa se lepede de credinta in care au fost botezati imbratisand o alta religie nu din convingere ci doar pentru a supravietui!

| Swifthammer a răspuns:

Cultul penticostal este mult mai aproape de adevar decat cel ortodox, ca mai toate cultele protestante si neoprotestante. A spune ca oamenii se convertesc la o alta religie din cauza saraciei este o insulta si un neadevar. Desigur, cazuri izolate sunt peste tot, oameni care se convertesc pentru alte interese sunt peste tot (de exemplu in vechime titlurile nobiliare se dadeau si in functie de religie, catolica respectiv ortodoxa, asa ca cine arunca cu piatra?).

| bunica18 a răspuns:

Ignorantza-winking

| benny a răspuns:

Religia penticostala are credina in Isus, penticostali sunt un ''fel'' de pocaiti, aceasta religie e un fel de secta si cei mai multi penticostali sun rromi

regis
| regis a răspuns:

Nu are nimic esential in plus sau in minus, oamenii de obicei urmeaza religia in care au fost crescuti. Numarul adeptilor creste si pentru faptul ca adeptii tin foarte mult la indemnul din Vechiul Testament: cresteti, inmultiti-va si umpleti Pamantul.
Cei care imbratiseaza ulterior acest cult o fac de obicei pentru a obtine avantaje de ordin material, stiut fiind ca aceste biserici isi ajuta enoriasi aflati in nevoie. Altii probabil considera ca este un cult mai apropiat de credinta lor, insa acestia chiar sunt putini.

| Addina a răspuns:

Cred ca sunt foarte putini cei care se "schimba". Unii se nasc ortodoxi.altii penticostali.

| Andreea2230 a răspuns:

La religia ortodoxa voi va inchinati la icoane sfintite de cine/ de preoti care sunt mai pacatosi ca noi. religia la penticostala te rogi nu la icoane la dumnezeu. oamenii de acolo nu pacatuiesc.