| anonim_4396 a întrebat:

Ce cărți crestin- ortodoxe duhovnicești ați citit și v-au alinat și întărit și ridicat moralul încât le recomandați din tot sufletul si altora?

14 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Pe lângă Biblie, Kalistos Ware - Împărăția lăuntrică Nicolae Steinhardt - Jurnalul Fericirii.

| CostinAlamariu a răspuns:

"Rugăciunea lui Iisus și experiența Duhul Sfânt" de Sf. părinte Dumitru Staniloae este extrem de frumoasa și scurtă.

De asemenea "Ne vorbește părintele Porfirie" mi-a placut extrem de mult si sigur o sa te mangaie si pe tine.

Iar pentru un pic de teologie, pentru oricine vrea sa cunoasca ce este Ortodoxia DE FAPT (foarte putini stiu) recomand "Euharistia: taina împărăției" de preot Alexander Schmemman

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand "Biblia", in mod special Psalmii, Eclesiastul si Iov.
Am mai citit cateva carti ale lui Ellen G. White, printre care "Calea catre Hristos" si "Tragedia veacurilor".
Mai adaug si "Lumea noastra, incotro?" de Allejandro Bullon.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru anonim_4396):

Ellen G. White nu e ortodoxă. Ea a fost o adeptă a lui William Miller, care prin anii 1840 a experimentat diverse viziuni, cică inspirate de Sfântul Duh, care au determinat-o să fondeze cultul adventist, o sectă neoprotestantă care ține sâmbăta ca zi de odihnă, după obiceiurile evreiești, crede că sufletele morților "dormitează" până la a Doua Venire, crede că iadul și suflete păcătoșilor vor fi "anihilitate" (respingând, așadar, eternitatea sufletului), nu practică botezul pruncilor etc etc. Scrierile ei nu numai că nu sunt benefice sufletului, ci îl otrăvesc.
Despre Bullon nu am găsit prea multe, dar pare și el un fariseu neo-protestant.

| anonim_4396 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Nu tot ce spune Ellen White e greșit.

| anonim_4396 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Știam că nu e ortodoxă, dar scrierile ei sunt ok, nu sunt nocive.
Să știi că am avut tangențe cu adventiștii și cred în Sabat și că morții dorm, așa cum zice și versetul:

Eclesiastul 9: 5-6, 10
Cei vii, în adevăr, măcar ştiu că vor muri; dar cei morţi nu ştiu nimic, şi nu mai au nici o răsplată, fiindcă până şi pomenirea li se uită. Şi dragostea lor, şi ura lor, şi pizma lor, de mult au şi pierit, şi niciodată nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare. Tot ce găseşte mâna ta să facă, fă cu toată puterea ta! Căci, în locuinţa morţilor, în care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuială, nici ştiinţă, nici înţelepciune!"

Nu știu cum unii pot crede că spiritele morților sălăjluie printre cei vii.
Asta e amăgirea demonilor. O mare amăgire.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu trebuie sa citesti cărți ortodoxe pentru a ți întări sufletul. Biblia e cea mai potrivita în domeniul ăsta. Citește Biblia. Eu am făcut o și nu voi regreta niciodată, ba chiar, de când m-am apucat de ea, o citesc mereu și când o termin o iau de la capăt. E cea mai frumoasa carte care exista și e singura care poate da viața.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru anonim_4396):

Întâi îi spui că nu trebuie să citească literatură ortodoxă, apoi îi spui să citească Biblia. Cum vine asta?winking

| anonim_4396 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

De când Biblia a fost creata pentru ortodocși sau e ortodoxa? Biblia e pentru toți oamenii, indiferent de religie, statut sau avere

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru anonim_4396):

Exclusiv pentru ortodocși nu e în niciun caz creată; cum zicea și Hristos, bolnavii au cea mai mare nevoie de medic.
Însă ortodoxă clar este, pentru că susține doctrinele religiei ortodoxe. Dacă asta nu face o operă literară să fie ortodocsă, atunci ce o face?
Edit: Ortodoxă, nu "ortodocsă".

| anonim_4396 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Pai, după cum spuneam, Biblia nu e pentru nicio religie anume, prin urmare, nu e ortodoxa. Ca exista și traduceri pe care doar ortodocșii le folosesc (sau aproape doar ei) e altceva. În plus, nu as vrea sa întru în acest subiect, dar sunt chiar multe practici ortodoxe care sunt nebiblice sau chiar condamnate de Biblie, dar ar fi mai bine sa nu încep aceasta discuție.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru anonim_4396):

Din contră, eu tocmai asta spuneam - Biblia susține practicile și dogmele Bisericii Ortodoxe, prin urmare este o carte ortodoxă. Nu e scrisă exclusiv pentru ortodocși, dar e o carte ortodoxă prin învățaturile ei.
"În plus, nu as vrea sa întru în acest subiect, dar sunt chiar multe practici ortodoxe care sunt nebiblice sau chiar condamnate de Biblie, dar ar fi mai bine sa nu încep aceasta discuție."
De ce nu ai vrea să intri în acest subiect atât de important discuției noastre? Aș vrea și eu să știu care sunt acele practici ortodoxe "nebiblice", dacă Măria Ta are mărinimia să mi le înșire.

| anonim_4396 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Pai Biblia nu e ortodoxa. Dacă ortodocșii au mai luat practici biblice nu înseamnă că e o carte ortodoxa. Penticostalii, baptiștii, adventiștii, evangheliștii și alte culte crezi ca nu au practici biblice? Poate chiar mai multe. Dar asta nu înseamna ca Biblia e și ortodoxa, și penticostala, și baptista... E pentru toți și atât.

Dacă tu chiar vrei sa întru în subiect... Unde scrie în Biblie sa botezam copiii? Sa ne facem cruce? Sa ne rugam și sa ne închinăm și sa pupam icoanele? Unde scrie sa pupam și sa ne închinăm la moaste? Unde scrie sa ne rugam și sa ne închinăm la sfinți și la îngeri? Unde scrie să facem toate astea? Din contră.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Sunt foarte multe carti, dar mentionez numai cateva, care m-au ajutat sa fac pasul de la ateism la crestinism si sa ma linistesc existential, adica sa scap de angoasa si incertitudinea paganismelor, si sa aflu adevarul in persoana care este Hristos:
Biblia, editie a Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane;
Invatatura de credinta crestin-ortodoxa;
Nicolae Steinhardt, Jurnalul fericirii;
Nicolae Steinhardt, Daruind vei dobandi;
Arsenie Boca, Cuvinte vii;
Arsenie Boca, Cararea imparatiei;
Cleopa Ilie, Calauza ortodoxa;
Cleopa Ilie, Manca-v-ar raiul;
Patericul egiptean;
Pelerinul rus;
Ioan Scararul, Scara;
Sfantul Paisie aghioritul, Viata si 6 volume de dialoguri, Sfantul Arsenie Capadocianul;
Sf. Maxim Marturisitorul, Viata Maicii Domnului;
Sf. Ioan Damaschin, Dogmatica;
Sf. Ioan Hristostom, Omilii la facere, Omilii la Matei, Despre pocainta, Despre milostenie, Talcuiri la Evanghelia dupa Ioan;
Acatistul Mantuitorului Iisus Hristos;
Acatistul Maicii Domnului;
Paraclisul Maicii Domnului;
Rafail Noica, Cultura Duhului;
si altele.
Dar nu am devenit mai bun citindu-le, doar stiu ca adevarul este Hristos!