| anonim_4396 a întrebat:

Ce conditii trebuie sa indeplineasca o religie sa fie recunoscuta oficial in Rromania?

2 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Religia ortodoxa e institutionalizata (bor) dar chiar si asa, nu e o religie 'oficiala', adica nu e stabilita prin lege ca trebuie sa fi ortodox, nu avem o legislatie religioasa etc. Nu prea inteleg la ce te referi cand spui cum poate fi o religie 'recunoscuta oficial', pentru ca statul nu prea se poate baga in treburi religioase, decat daca vrea sa adopte o teocratie happy. pe hartie cel putin, religia si institutiile de stat sunt separate. mai sunt credinciosi sau politicieni care spun ca ortodoxia e religia oficiala a romaniei pentru ca e o tara cu o majoritate ortodoxa. total fals

| AxyTM a răspuns:

Nu prea stiu, cred ca in primul rand sa nu fie o religie care perturba oamenii, deci o religie care nu incalca in nici un fel legea, banuiesc de exemplu ca ar putea fi pocaitii de toate felurile