| navarre a întrebat:

Ce credeti ca a vrut sa,, spuna"Elohim in urmatoarea fraza?
„Iata, Adam a devenit ca unul din Noi, cunoscand binele si raul".

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| roxanagabriella a răspuns:

„Şi a zis Domnul Dumnezeu: «Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscând binele şi răul. Şi acum nu cumva să-şi întindă mâna şi să ia roade din pomul vieţii, să mănânce şi să trăiască în veci!»" Mă feresc să comentez prea mult, pentru că nu sunt foarte bine documentată, dar cred că versetul se referă la faptul că trebuia făcut ceva pentru ca Adam să nu cadă ca Lucifer, ci să se ridice din păcatul neascultării prin propriile puteri când va fi ieşit din grădina Raiului, iar mai apoi Hristos să îl răscumpere prin Jertfa de pe Cruce. Înţelegi? Iar când zice "Noi" se referă la Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânthappy

Răspuns utilizator avertizat
| roxanagabriella a răspuns:

Wow, wow, wow... Ia-mă-ncet să nu mă sperii...
Uite cum stă treaba: observ că vorbim despre religii diferite şi deja nu mă bag în alte religii, pentru că da, dacă vrei să o iei aşa, în ceea ce privesc alte credinţe sunt cu adevărat incultă. Ce se află în afara Ortodoxiei mă depăşeşte deja mult prea mult, şi nu mă bag. Nu mă complic să mă contrazic cu nimeni. Mai ales cu cei Atât de culţi ca tine.