| Alcyon a întrebat:

Ce credeti despre asta?
http://www.stiricrestine.ro/......lor-unite/

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Acesta este unul din semnele sfarsitului.

| Delmoniko a răspuns (pentru danut):

Esti dus. Daca nu, du-te te rugam, ca pasarea din avatar. Zboara, puiule, zboara.
Revenind la oile noastre... ideea ar fi buna daca n-ar fi pusa la cale de lideri religiosi. Si daca nu esti adept al teoriei conspiratiei si tot ce ti se face scarba.

| danut a răspuns (pentru Delmoniko):

"Revenind la oile noastre... ideea ar fi buna daca n-ar fi pusa la cale de lideri religiosi."
Ei sunt doar "unelte", doar niste papusi, papusarul este altcineva.
Nu sunt adeptul vreunei teori a conspiratiei, mi se par total aiurea si cu scopul de ai insela pe oameni sa priveasca in adevarata directie. Cele ce spun eu nu sunt "noi descoperiri" ci lucruri stiute dar uitate de marea majoritate a oamenilor. Cineva spunea: "daca vrei sa cunosti viitorul cauta in istorie". Inca nu s-a inteles ca noi putem sa ne hotaram DOAR propriul destin, omenirea ca ansamblu isi "urmeaza" drumul fara sa poata face ceva, istoria viitorului a fost scrisa deja, asta nu se intelege inca. Chiar daca credeti sau nu in Demiurg, atei sau budisti, nu conteaza, istoria omeniri asa cum o stim noi a fost scrisa deja, singurul lucru pe care-l putem inca scrie este "istoria" noastra viitoare. P.S. In Avatar nu sunt pasari zburatoare ci ceva mamifere.

| Delmoniko a răspuns (pentru danut):

Era vorba de avatarul tau. Destinul nu exista. Norocul/sansa la fel. Tot ce faci, fiecare actiune, fiecare gest, fiecare calcul te definesc.

NOname
| NOname a răspuns:

În sfârşit şi unii boşi religioşi au realizat cât rău a adus ura şi dezbinarea generate de religie, de fel şi fel de dogme contradictorii, care îndeamnă la violenţă.
Cam târziu, zic eu...la câte cruciade, inchiziţii, atacuri teroriste şi războaie religioase a fost nevoită să îndure lumea de-a lungul ultimelor câteva mii de ani.

Cel mai sănătos ar fi (pentru toţi... poate cu excepţia celor care se îmbogăţesc de pe urma turmelor de creduli), dacă ar renunţa de tot la basmele religioase, că de împăcat, oricum nu se prea împacă între ele, cum nu se împacă nici cu realitatea, logica, ştiinţa, secolul XXI+...

| Muntgvb a răspuns:

Ecumenism pe fata! Doar ca vad ca tot nu se observa. Orbi mai sunt unii.

| CommonSense a răspuns:

Alta organizatie care nu are nici un scop benefic omenirii? Sa fim seriosi, odata ce se infiinteaza ORU (Deja simt o nevoie unica in viata de a ma sinucide) ce se asteapta sa faca? Ce autoritate si cu ce putere va fi aceasta organizatie inzestrata? Mi se pare total aiurea si iresponsabil. In curand o sa se infiinteze OPCU (Organizatia Politicienilor Corupti Uniti), pentru ce? Pai cum pentru ce, pentru a incerca sa-si rescrie povestea, numai ca de data asta cu penita de aur. Patetic modul in care a ajuns omenirea in ziua de azi, peste tot forme de autoritate lipsite de sens si de scop, peste tot asociatii si trepte de ierarhizare cu standarde total eronate. Lumea nu are nevoie de nici o alta organizatie, are nevoie de un fenoment mondial care sa elimine aceste organizatii... Pe absolut toate.