| bestialu96 a întrebat:

Ce descoperiri importante a facut religia(crestin-ortodoxa), de la inceputul ei?

19 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Cum sa scoata cat mai multi bani din credinta unora...

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns:

Ca prostii pot fi controlati foarte usor, daca stii cum sa creezi povestea, si cum sa-i faci reclama, astfel incat ei sa ia basmul drept realitate.

| Angel0 a răspuns (pentru Dumnezău):

Ce spui este adevarat dar nu este inventia ortodocsilor.
Cat despre manipulare cu totii suntem manipulati intr-un fel sau altul.
Cuvintele crestin adevarat, preot sfant, ateu idiot, iti creeaza vreo emotie? Daca da esti manipulat si tu.

| Dumnezău a răspuns (pentru Angel0):

Cine a pomenirt de ortodocsi? Eu ma refeream la toti fanaticii religiosi, si cei ce cred ca religia este benefica, indiferent de cultul lor.Intr-un fel sau altul, manipularea si propaganda sunt necesare in lumea asta pentru a stabili un echilibru. Edward Bernays are o teorie, ce dezbate subiectul asta intr-un eseu de vreo 150 de pagini.Acele cuvinte nu-mi creeaza emotii, ci doar personaje si sabloane ce mi le creez in minte, care sa fie in concordanta cu sintagmele.Personal,consider ca refuz orice tip de manipulare prin filtrare fiecare informatii, suspiciune si susceptibilitate cu privire la orice, fara sa dau in paranoia.

| ramona30 a răspuns:

Au facut niste descoperiri interesante. Au descoperit cum sa distruga toate descoperirile de pana atunci aruncand lumea intr-un ev mediu intunecat. Dar de departe cele mai importante descoperiri ale religiei sunt in domeniul lobotomiei si al mijloacelor de tortura. Aici au fost campioni.

| Filip23 a răspuns:

Din cate stiu, nu se ocupa cu cercetarea stiintifica. In schimb unii crestini au facut. Newton, Pascal, Paulescu...

| OctoberandApril a răspuns:

Bine punctat
bravohappy

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Nici una!
Religia creștină, cu falsul păcat adamic, a fost și este și acum, un mijloc de îndobitocire, al oamenilor.

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Ce descoperiri a facut religia?
Interesanta intrebare!
A descoperit un mod de a te elibera spiritual si de a gasi sprijin in tine insuti prin sprijinirea intr-o fiinta cosmica (Dumnezeu), a descoperit ca desi omul fiinta superioare d. p. d. v. evolutiv are nevoie si simte nevoia de a fi inferior unei alte fiinte si tot odata de o contesta.

Aaaa. a mai descoperit si ca desi majoritatea o considera spalare mintala, la baza religia ofera un set de reguli morale oamenilor (cele 10 porunci).

P. S. Nu mai confundati frate religia de azi cu ce era religia la baza. Din punctu meu de vedere religia actuala e doar o alta demonstratie ca omul poate distruge orice e fizic sau nu si oreice ii e lasat in mana.

| chelstone a răspuns (pentru ZambetulNebuniei):

''simte nevoia de a fi inferior unei alte fiinte si tot odata de o contesta.''
laughing Omului i s-a inoculat aceasta idee, prin natura sa omul este o fiinta libera.

evenso
| evenso a răspuns:

Descoperiri? credeam ca religia se bazeaza pe credinta nu pe descoperiri...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multe care nu au fost consemnate dar au fost folosite de catre comunitatile di apropierea manastirilor.de asemenea multi inventatori au luat anumite inventii, care se foloseau de catre anumite comunitati, si le-au brevetat ei ca fiind ale lor.de ce? findca oamenii destepti, inteligenti si care studiau citeau. gandeau cautau, erau preotii si calugarii./nu cavalerii, nu tranii de la coarnele plugului, nu cei care cautau buruieni si leacuri. dar tu? tu ce ai inventat? ap[a calda? cand faci pipi? spala-te pe cap cu ea. poate incepi sa gandesti.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Nici una religia se baseaza pe credinta nu pe dovezii

| AleXzpm a răspuns:

Rugaciunile, lumanarile, maicutele, Popii(aia perversi de la tv), au mai descoperit ca banul are valoare, au testat arsul pe rug, oo da si cel mai important "controlul mintii"

| temugin a răspuns:

A descoperit apa calda si mirosul tau!