| AlbertoO2001 a întrebat:

Ce e mai păcat să înjuri de Dumnezeu sau să juri și să incalci jurământul?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înseamnă Dumnezeu pentu tine? O vorbă printre altele? Dacă este doar o vorbă, poți să îl înjuri până ți se usucă gura și nu mai ai scuipat în ea.

| halogen001 a răspuns:

Păcatul e relativ la o religie. Religia e bazata pe fantezie primitiva și absurda, deci nu exista nici un păcat. O părere de rău poate sa existe atunci când se face ceva și nu se obține rezultatul dorit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Matei 12:31-32 VDC
"De aceea vă spun: Orice păcat și orice hulă vor fi iertate oamenilor, dar hula împotriva Duhului Sfânt nu le va fi iertată. Oricine va vorbi împotriva Fiului omului va fi iertat, dar oricine va vorbi împotriva Duhului Sfânt nu va fi iertat nici în veacul acesta, nici în cel viitor."

Ecleziastul 5-12
"Când faci un jurământ înaintea lui Dumnezeu, nu întârzia să-l împlineşti, căci Lui nu-I plac nesăbuiţii. Aşadar, împlineşte-ţi jurământul! Este mai bine să nu faci jurăminte, decât să faci jurăminte şi să nu le împlineşti"

Deduce tu acum.

Răspuns utilizator avertizat
| yungandreigawd a răspuns:

| aam498 a răspuns:

Amandoua sunt pacate. Nu am citit in integral Biblia, dar pe Tablele Legii scrie "Sa nu iei numele Domnului in desert" adica sa nu ii folosesti numele pentru a injura.

| Akakdjjc a răspuns:

Sa înjuri pe Dumnezeu, dar ambele sunt păcate și ambele te duc în iad dacă nu te pocăiești de ele