| yuto a întrebat:

Ce era inainte de univers? Dar ce era inainte de ce era in univers? Si intrebarea continua la infinit... precum si universul continua,daca nu este deja infinit. Ideea e ca orice are un creator,orice exista intr-un timp si spatiu,iar acel timp si spatiu se reinoieste constant. Ideea e,cum sunt toate astea posibile? Adica stim ca orice trebuie sa aiba un inceput, pana si o furnica are un inceput. Ideea e sunt doua posibilitati :
1. Universul a avut un inceput marcat de big-bang.
2. Universul a existat din totdeauna.
Oricum ai lua-o,nu ajungi nicaieri. Daca universul exista de la inceput,nu are sens,ca orice trebuie sa aiba un inceput.
Daca universul ar fi declansat de Big Bang si ar avea un inceput,ce mama naibii era inainte de el? Si acel "inainte de el" trebuie sa aiba un inceput, iar inainte de inceputul sau trebuia iar sa fie o cauza.

Răspuns Câştigător
| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Exista foarte multe teorii despre "inceputuri". Cea mai recenta era cea a universului-holograma. Poti sa crezi si in multivers daca doresti. Insa cele mai multe dovezi aduse in sprijinul unei teorii fac referire la Big Bang.
Ai pus o intrebare gen "oul si gaina"!

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1,universul a inceput prin acel big bang, dar de care inceput vorbim? si teoria lui Mclaren12 poate fi adevarata, se poate ca universul sa aiba cicluri de inceput si sfarsit, cine stie

| RAY a răspuns (pentru RAY):

De unde stii ca exista doar aceste variante? avem nevoie de un geniu fizician ca si einstein

| RAY a răspuns:

Acum 1 minut | Nilsson a răspuns:
"orice trebuie sa aiba un inceput."

Consider aceasta afirmatie ca fiind o prezumtie gresita.
Mintea noastra limitata nu poate intelege ce e dincolo de limitele ei, unii se incapataneaza sa nege acest lucru.

ca mintea noastra are limite nu inseamna ca dumnezeu este raspunsul la toate sau ca exista

| RAY a răspuns (pentru RAY):

As vrea sa te intreb ceva, tu ai spus ca un ateu este imoral, mincinos dar paradoxal crezi ceea ce scriu despre mine este adevarat, deci sunt mincinos sau nu?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Si prin asta vrei tu sa spui ca ajungi la Dumnezeu? Ok. Regula ta tampita se aplica si aici. Ce era inainte de Dumnezeu?
Dupa afirmatiile tale, si Dumnezeu are un Dumnezeu care are un Dumnezeu. Deci tot zeului gresit te rogi.

(am asociat intrebarea cu categoria la care e pusa)

| Nilsson a răspuns:

"orice trebuie sa aiba un inceput."

Consider aceasta afirmatie ca fiind o prezumtie gresita.
Mintea noastra limitata nu poate intelege ce e dincolo de limitele ei, unii se incapataneaza sa nege acest lucru.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Nilsson):

Este o prezumtie gresita pentru ca esti de parere ca stafia evreiasca in care crezi tu nu are un inceput?

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

În iudaism, referirile la Duhul lui Dumnezeu, Ruach HaKodesh, Duhul Sfânt al Lui YHWH, abundă, însă acestea au respins orice idee de Dumnezeu Veșnic ca fiind fie dual sau trinitar.

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

O fi, dar asta li s-a bagat in cap crestinilor, ca zeul evreiesc este vesnic si absolut.

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Sa stii ca rabini fac praf crestinismul, pentru ei e o blasfemie

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Rabinii stiu foarte bine care-i treaba cu crestinismul. Stiu cat de fals si inventat este. Oile astea de rand nu stiu si cand le zici nici nu vor sa accepte.

| Mclaren12 a răspuns:

De ce Universul trebuie sa aiba un inceput? Suna a contradictie dar cum ar putea cineva sa conceapa inceputul Universului atata timp cat inainte de existenta Universului nu exista absolut nimic care sa poata cauza nasterea sa? Mintea omului nu poate concepe infinitatea, motiv pentru care nu poate concepe faptul ca Universul nu are un inceput. Am auzit ca si ceva fizica cuantica sustine teoria Universului infinit care era acceptata pana s-au bagat evreii pe fir prin teoria Big-Bang, teorie creata pentru a manipula mintea omului de rand care realizeaza ca zeul biblic este o minciuna care nu a creat nimic, asa au aparut ateii, oameni ignoranti a caror minte este limitata de asa zisa autoritate numita "stiință", un domeniu practic plin de interese si coruptie asa cum este si in medicina, economie, politica etc.

| Superior a răspuns (pentru Mclaren12):

Man pana la urma in ce crezi? De 2 ani ma chinui sa inteleg.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Acum 24 minute | Superior a răspuns:
Maimuta laughing)

de ce mergi la scoala? daca razi de stiinta

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Pentru corn si lapte laughing)))))

| rexiomaria a răspuns:

Unii spun ca inainte de Big Bang nu exista timp, deci intrebarea "Ce exista inainte de Big Bang?" nu are logica deoarece nu poate exista "inainte de" fara timp.(fiindca "inainte se" afirma ca exista un timp)

Si eu sunt confuz, si nu inteleg cum poate sa fi inceput Big Bang-ul fara timp, sau cum sa existe orice, fara timp, dar eu nu sunt om de stiinta. Poate sunt noi descoperii de care nu am aflat inca, oricum.