| EmaS a întrebat:

Ce este Biserica si care este scopul ei pe pamant?

Răspuns Câştigător
| Exilee a răspuns:

Biserica reprezinta toti crestinii de pretutindeni care-L urmeaza pe Mantuitorul Iisus Hristos.

"acolo unde sunt Eu este si Tatal Meu".

Scopul ei este de a-ne mantui pe toti oamenii.

| RAY a răspuns (pentru Exilee):

Da-mi versetul unde scrie ceva de biserica sunt curios, de ce nu dai tot capitolu doar ce va convine voua

28 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Biserica in cel mai ATEU mod de a spune este AMBASADA lui Dumnezeu pe Terra. Eu cand ma duc la Biserica, simt ca sunt aproape de CASA, de tara mea.
In rest, cine citeste Biblia poate afla toate celelalte optiuni care sunt perfect valabile.

| RAY a răspuns:

Biserica este o cladire rece care nu a[are in nt sa mergi la asa ceva, scopul multor cladiri reci sunt
1 manipularea maselor, tinerea lor sub control
2 imbogatirea de pe urma naivilor

| milan9 a răspuns:

Întotdeauna îi vedem pe creştinii apostolici şi comunitatea "adunaţi" în jurul fie al apostolilor, fie al preoţilor, dar întotdeauna în cadrul Bisericii...

| EmaS explică (pentru milan9):

Imi pare rau sa te contrazic. Domnul Isus ne promite ca unde sunt doi sau trei adunati in numele Lui este si El prezent.

| milan9 a răspuns (pentru EmaS):

Da, dar atunci când a promis acel lucru, nu se adresa nici pagânilor (romani, egipteni, babilonieni), nici evreilor opozanţi, ci ucenicilor sau creştinilor pe care se subînţelege din context că îi include în anumite exprimări în "Biserica Sa"...

| milan9 a răspuns:

UNICITATEA Bisericii este bine definită în Noul Testament: BISERICA pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat preoţia creştină.

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură - Fapte 20, 28;

El a întemeiat-o, şi, în tot Noul Testament a conferit şi a suprapus prestigiul, sfinţenia şi puterea Sa peste aceea a Bisericii (prezentată la singular în toată Scriptura). El s-a identificat cu ea şi s-a numit pe Sine în repetate rânduri,, Cap al Bisericii".

| zurick a răspuns:

Biserica este trupul lui Iisus Hristos! Efeseni 1:22-23 spune: "El I-a pus totul sub picioare, şi L-a dat căpetenie peste toate lucrurile, Bisericii, care este trupul Lui, plinătatea Celui ce împlineşte totul în toţi". Scopul ei este de a aduna cei care sunt alaturi de Mantuitor

| WhiteLife a răspuns:

Biserica este totalitatea credincioșilor născuți din nou și mântuiți de peste tot și din toate timpurile. Scopul ei e sa-L vestească pe Hristos lumii.

| ErrorFound a răspuns:

Biserica este cea mai retardata idee a omului.
Scopul ei pe Pamant este sa ne faca sa ne uram reciproc si sa ne controleze in scopuri sadice.

| Hombre a răspuns (pentru ErrorFound):

Tocmai incepuse sa se ia la tranta intre ei si ai intrerupt circul.

| ErrorFound a răspuns (pentru Hombre):

I'm so Sorry! Waaa ha haa crying

| EmaS explică (pentru Hombre):

Ati vrea voi! Noi facem schimb de opinii, nu jignim cum obisnuiesti tu sa o faci.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Scopul este de a aduna bani de la fraieri, pentru a fi uitilizati mai bine de smekeri

| Kalla a răspuns:

Scopul ei este acela de asi ghida credinciosii. Fiecare religie are persoane care se ocupa de asta.

| EmaS explică (pentru Kalla):

Dar ce faceau primii crestini?
,, Cei ce au primit propovăduirea lui au fost botezaţi; şi, în ziua aceea, la numărul ucenicilor s-au adăugat aproape trei mii de suflete. Ei stăruiau în învăţătura apostolilor, în legătura frăţească, în frângerea pâinii şi în rugăciuni. Fiecare era plin de frică, şi prin apostoli se făceau multe minuni şi semne. Toţi cei ce credeau erau împreună la un loc şi aveau toate de obşte. Îşi vindeau ogoarele şi averile, şi banii îi împărţeau între toţi, după nevoile fiecăruia. Toţi împreună erau nelipsiţi de la Templu în fiecare zi, frângeau pâinea acasă şi luau hrana cu bucurie şi curăţie de inimă. Ei lăudau pe Dumnezeu şi erau plăcuţi înaintea întregului norod. Şi Domnul adăuga în fiecare zi la numărul lor pe cei ce erau mântuiţi. (Faptele apostolilor 2:41-47),,

| Kalla a răspuns (pentru EmaS):

Aveau lacase de cult.

| EmaS explică (pentru Kalla):

Dar observam ca nu este suficient doar sa frecventam o Biserica.

| Kalla a răspuns (pentru EmaS):

Ai dreptate. Bunatatea si mila sunt importante pentru un crestin. Iar Dumnezeu nu este numai la biserica.

| EmaS explică (pentru Kalla):

Biserica era alcătuită din cei care au primit propovăduirea lui Pavel, adică din cei ce s-au pocăit şi au întrat în Noul Legământ cu Domnul Isus Hristos
Toţi membrii Bisericii stăruiau în învăţătura apostolilor care la acel moment era încă în formă orală, dar noi acum o avem în scrierile Noului Testament.
Toţi membrii Bisericii stăruiau în legătura frăţească şi aceasta se vede din felul cum se îngrijeau unii de alţii ca să nu ducă nimeni lipsă de nimic.
Toţi membrii Bisericii stăruiau în frângerea pâinii, aceasta fiind lăsată de Domnul Isus ca şi un semn de amintire şi cercetare pentru cei ce au întrat în Noul Legământ cu El.
Toţi membrii Bisericii stăruiau în rugăciuni.
Primii creştini nu aveau încă un local al lor, cum au cele mai multe biserici locale azi, ei se adunau în curtea Templului. Deci, accentul era pus nu pe local, ci pe oamenii care se adunau acolo şi pe învăţătura care o primeau.
Biserica era într-o continue creştere.

| Maxim96 a răspuns:

Biserica este "corabia mantuirii" care pluteste pe marea pacatelor.
Biserica o constituie adunarea credinciosilor de aceeasi credinta, dar biserica se mai numeste si cladirea unde are loc adunarea.Totodata Sf.Ap.Pavel spune ca fiecare dintre noi suntem biserici(templul) al Duhului Sfant.
Scopul Bisericii este de a mantui si de a sfinti pe oameni.

| BlackSulphur a răspuns:

Biserica este o institutie crestina/ lacas de cult crestin/ banca de depunere numerar administrata de popi (doar depunere).

| Dumniezău a răspuns:

Scopul? Pai, sa adune cat mai multi bani de la fraieri si sa construiasca cat mai multe biserici degeaba.

| Polonic1 a răspuns:

Cladire inutila pentru societate care are scopul de a aduna bani de la cre(s)tini.

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

Biserica este casa lui Dumnezeu si scopul ei pe pamant este ca sa avem u loc unde sa ne regasim si sa invatam sa facem bine aproapelui nostru. Ema, te simti bine? In sensul, ca nu am mai apucat sa vorbim happy. Voiam sa iti spun ce minune sunt pe cale sa fac!

| EmaS explică (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

Scumpa mea, imi cer scuze ca nu ti-am raspuns la mesajele private, dar am fost ocupata cu nunta fiicei mele, am avut multi musafiri si inca mai am, dar promit ca o sa imi fac timp sa iti raspund in zilele urmatoare. Te pup.

| NameoftheCentury a răspuns (pentru ЖAngelOfLoveЖ):

"si sa invatam sa facem bine aproapelui nostru."
Mai degraba un loc unde invatam sa stam in genunchi, si sa pupam niste icoane.

| JustSolutions a răspuns:

Biserica: institutie religioasa reprezentata de orice persoana adepta la religia respectiva
scopul ei (la cea ortodoxa nu stiu la altele) este de a ne mantui